Potem ko so včeraj zaprli še dve ptujski mlečni progi, se je dopoldan pred ptujsko mlekarsko zadrugo zbralo več kot 300 kmetov. Med njimi je danes namreč zavrelo zaradi začasnega zaprtja štirih mlečnih prog na ptujskem, ormoškem in ljutomerskem območju. Pomurske mlekarne so se odločile za njihovo začasno zaprtje, ker jih je veterinarska uprava obvestila, da je bila v skupinskih vzorcih mleka s teh prog ugotovljena prisotnost kloramfenikola.
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik kmetijskega ministra Valentin Hajdinjak, nobena mlečna proga v zadnjem primeru ni bila zaprta s strani Veterinarske uprave RS. Mlekarne in zadruge so le obvestili o rezultatih zadnjih novembrskih analiz. Torej so mlekarne tiste, ki se odločijo, ali bodo prepovedale odvzem mleka. Prav tako je pojasnil, da bodo na jutrišnjem sestanku poskušali ugotoviti, zakaj se je kloramfenikol ponovno pojavil v mleku, štajerski kmetje pa vztrajajo, da mora biti srečanje na Ptuju in ne v Ljubljani, kot je predlagal minister But.
"Potrebno se je dogovoriti, kako se bodo stvari odvijale dalje. Ali mislimo stvari reševati hitro in točno, kot se to dela drugod v Evropi, ali pa bomo uničili kmetijstvo. Gre za 'biti ali ne biti' slovenskega kmeta," poudarja direktor Mlekarske zadruge Ptuj Drago Zupanič in dodaja, da želijo kmetje poiskati odgovorne, zaradi katerih se kloramfenikol še vedno pojavlja v mleku, in zaključiti mlečno afero, ki škodi tako kmetom in mlekarnam kot potrošnikom in celotnemu slovenskemu gospodarstvu. Ptujski kmetje zahtevajo, da stroka skupaj s preiskovalnimi organi odkrije, odkod kloramfenikol v mleku. Če tega ne zmorejo domači strokovnjaki, pa naj pridejo v Slovenijo strokovnjaki iz EU. Obenem so se odločili, da bodo vzorce mleka odvzemali tudi s svoje strani.

"To je nacionalna katastrofa. Prizadetim kmetom mora nekdo poplačati škodo, za to mora nekdo odgovarjati. Na Ptuju smo že od vsega začetka govorili, da ni podlage, da bi slovenski kmet dajal kloramfenikol neposredno v mleko in v takem razmahu. Ponovno odkritje kloramfenikola to potrjuje, saj po mesecu dni trajajoči mlečni aferi ne bi nihče več namensko uporabljal kloramfenikol," je dodal Zupanič.
Poleg zaprtih dveh mlečnih prog na Ptuju, je zaprta tudi ena proga v Ormožu in Ljutomeru. "Vsi živimo v neki negotovosti, stvari pa se z dneva v dan zaostrujejo. Vsak dan je več prog zaprtih, namesto da bi se zgodilo ravno obratno," pravi predsednik mlekarske zadruge Murske Sobote Stanko Glavač in dodaja, da sedaj zahtevajo odgovornost pristojnih. Če se stvar v nekaj dneh ne bo uredila, se bodo pomurski kmetje odločili za stavko. "Če ni nobene druge rešitve, je to edini izhod, ki ga kmetje imamo. To je sicer zadnja stvar, če pa bo ostala edina, bomo tudi to izvedli," dodaja Glavač.
Bohinjska mlečna proga je odprta
Zbiranje mleka na bohinjski mlečni progi pa danes poteka normalno. Veterinarska uprava je namreč pri analizi individualnih vzorcev mleka 98 bohinjskih kmetov, katerih 11.000 litrov mleka je v petek odšlo v uničenje zaradi potrjene prisotnosti kloramfenikola v skupinskem vzorcu mleka, ugotovila sum na prisotnost kloramfenikola pri treh kmetih. Ti so že dobili začasno prepoved oddajanja mleka, je povedal direktor Gozdarsko kmetijske zadruge Srednja vas pri Bohinju Mitja Vodnjov.

Kot je še pojasnil Vodnjov, je zadruga bila pisno obveščena o rezultatih analiz individualnih vzorcev mleka v petek zvečer. Pri tem je pohvalil hitrost dela kranjske veterinarske uprave, ki je vse tri vzorce, pri katerih obstaja sum na navzočnost kloramfenikola, po besedah Vodnjova že poslala na potrditvene analize v referenčne laboratorije. Neposredna materialna škoda zaradi petkovega uničenja 11.000 litrov mleka naj bi znašala po ocenah zadruge okrog 700.000 tolarjev, ustvarjena pa je bila seveda tudi moralna škoda, je dodal Vodnjov.