Slovenija

Minister Leben razveselil prebivalce ob Muri: Hidroelektrarn ne bo!

Velika Polana, 22. 01. 2019 14.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Okoljski minister Jure Leben je nagovoril udeležence in skupaj z Miguelom Clüsener-Godtom iz Unescovega Programa Človek in biosfera podelil certifikate županjam in županom občin novo ustanovljenega Biosfernega območja Mura. Vladi je že predlagal ukinitev Uredbe o koncesiji za rabo vode in proizvodnjo električne energije na Muri.

Minister za okolje in prostor Jure Leben je v svojem nagovoru poudaril, da bo kot okoljski minister deloval v dobrobit reke Mure in tega zaščitenega območja. Povedal je, da prav zato hidroelektrarn na reki Muri ne bo in dodal, da je "v medresorsko usklajevanje podal predlog, da se zaustavi državni prostorski načrt za gradnjo hidroelektrarne na reki Muri."

Biosferno območje Mura postaja že četrto biosferno območje v Sloveniji, razglašeno v okviru Unescovega Programa Človek in biosfera. Ta status daje območju posebno priložnost za razvoj in promocijo in tudi za povezovanje z ostalimi državami regije v rečnem koridorju Mure, Drave in Donave, od Avstrije, preko Slovenije, Hrvaške in Madžarske do Srbije.

Minister Leben se zaveda, da je Mura vir in osrednja povezovalna nit življenja v obmurski pokrajini. "Človek in narava sta z roko v roki oblikovala in skrbela za to pokrajino. Reka je oblikovala značilno podobo, hkrati pa se je ohranila izjemna biotska raznovrstnost z bogastvom vrst in habitatov varovanih z nacionalno kot tudi evropsko zakonodajo. Svojevrstno pokrajino, ki jo gradijo ohranjena reka, mokrišča, obsežni poplavni gozdovi in značilna kmetijska krajina, bogati tudi izjemna kulturna dediščina," je povedal minister in zaključil z mislijo, da se je z ustanovitvijo tega območja in formalno podelitvijo pravo delo za razvoj tega območja šele pričelo.

Kasneje je na Twitterju dodal, da je vladi predlagal ukinitev Uredbe o koncesiji za rabo vode in proizvodnjo električne energije na Muri. "Resno jemljem zaveze koalicijske pogodbe in svoje poslanstvo za zaščito Mure," je zapisal Leben.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Priprava Biosfernega območja Mura

Priprave za nominacijo Mure za Unesco Biosferno območje Mura (BOM) so se začele leta 2014, v sodelovanju z občinami, strokovnimi institucijami in nevladnimi organizacijami, prav tako je prišlo do čezmejnega povezovanja z avstrijsko stranjo. Po intenzivnem delu in sprejetem sklepu na vladi, je bil konec leta 2016 dosje poslan na Sekretariat Programa Človek in biosfera (MAB).

Minister Jure Leben v Veliki Polani
Minister Jure Leben v Veliki Polani FOTO: Ministrstvo za okolje in prostor

BOM obsega skoraj 29.000 ha ozemlja in vključuje 16 obmurskih občin. Razdeljeno je na tri varstveno-razvojne cone: osrednjo, robno in prehodno. Gradivo za nominacijo je obsegalo natančni pregled varovanja in usmeritev območja, naravne, kulturne, družbeno-gospodarske in zgodovinske značilnosti območja. Biosferno območje temelji na obstoječih varstvenih statusih (Natura 2000 vrste in habitatni tipi, naravne vrednote državnega in lokalnega pomena, ekološko pomembna območja, naravni spomeniki in rezervati) in pomeni izvajanje slovenske in evropske zakonodaje za doseganje ciljev programa MAB.

Deklaracija za zavarovanje enega izmed evropsko najpomembnejših rečnih ekosistemov

Za Biosferno območje Mura je bil med občinami in lokalnimi deležniki sprejet Dogovor o oblikovanju obmurskega razvojnega partnerstva, ki je skupaj z izvajanjem sprejetih programov sestavni del strategije in upravljanja tega območja.

Deklaracija za ustanovitev čezmejnega Unesco biosfernega območja "Mura-Drava-Donava" je bila sicer podpisana v času madžarskega predsedovanja EU, leta 2011. Podpisali so jo ministri petih držav: Avstrije, Slovenije, Madžarske, Hrvaške in Srbije. Deklaracija je pripravila osnovo za zavarovanje enega izmed evropsko najpomembnejših rečnih ekosistemov, saj območje reke Drave, Mure in Donave sodi med najpomembnejša naravovarstvena območja Evrope, z ohranjeno naravno dinamiko rek in življenjskih okolij številnih ogroženih rastlinskih in živalskih vrst. Zato je ta pokrajina skupna priložnost za nadaljevanje trajnostnega in sonaravnega razvoja, ki bo skladen tudi z načeli ohranjanja narave in kulturne dediščine.

Naslednji korak: pomursko razvojno partnerstvo

Gordana Beltram z okoljskega ministrstva je pojasnila, da je pri nadaljnjih korakih na vrsti pomursko razvojno partnerstvo, kjer se bodo oblikovali prednostni projekti, kot je na primer kolesarska pot, ki bo povezovala pet držav, Slovenijo, Avstrijo, Hrvaško, Madžarsko in Srbijo, in biosferna območja v njih.

Miguel Clüsener-Godt vidi prednost območja v tem, da bo imela Slovenija dostop do znanj v tej mreži biosfernih rezervatov in bo lahko znanje tudi delila, ter v razvoju turizma, saj bo petdržavno območje prvo tovrstno na svetu. To je tudi koncept za ohranjanje miru in dobrososedsko sodelovanje, je dodal.

Gostitelj, velikopolanski župan Damijan Jaklin je napovedal, da se bodo v regiji dogovorili o prednostnih projektih in jih tudi izvedli, zdaj toliko bolj zavzeto, ker minister ne vidi prihodnosti v hidroelektrarnah, ampak v biosfernem območju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenskidelavec
23. 01. 2019 16.47
Je povedal od kje bomo dobili elektriko, termoelektrarne Šoštan.
Tomvojo
02. 02. 2019 16.55
Recenzor
22. 01. 2019 16.15
-1
Koliko stane ura reklame na POP TV- če ste raziskovalni novinarji, potem raziščite, kako kariero ima tale minister. Za en debakl z magisterijem že vemo! Kaj pa ostali njegovi "Kobal-izmi"
Romantik
22. 01. 2019 15.07
-6
ja, bravo kvazi-"okoljevarstveniki", dajmo raje še enkrat doživeti naslednjo krajo levičarjev z novo TERMOelektrarno, Golobič si že mane roke
wolfterier
22. 01. 2019 15.53
+10
Prav,da jih ne bo.Ampak če ne bo tudi vetrnih,sončnih in jedrskih,bomo kmalu ob svečah !
Netajkun
22. 01. 2019 17.23
+3
Leben je minister naravovarstvenik . . . intimno zavezan zmanjšanju CO2 emisij , do leta 2030 bo torej TEŠ zaprl . Predvidevam torej gradnjo 2 bloka NEK . . tam se bodo šele omastili .
Tomvojo
02. 02. 2019 16.56