Ministrstvo za pravosodje in javno upravo je na Zbornico upraviteljev Slovenije (ZUP) poslalo predlog za uvedbo disciplinskih postopkov zoper sedem stečajnih upraviteljev. To dokazujejo dokumenti, ki smo jih pridobili v uredništvu.
Uvedbo disciplinskih postopkov minister Senko Pličanič med drugim predlaga za stečajni upraviteljici Melito Butaro in Mojco Breznik. Gre za upraviteljici, katerih imeni se pojavljata v aferi Prijatelji v stečaju. Po poročanju 24UR so se v disciplinski preiskavi znašli še Maksimiljan Gale, Marina Marinc Pilej, Marko Drobež, Katarina Benedik in Igor Bončina.
Ko gre za Butaro, ki je tudi prva dama Zbornice upraviteljev Slovenije, minister zaznava sume, da upraviteljica svojih nalog in pristojnosti ne opravlja z ustrezno profesionalno skrbnostjo. Med drugim v dokumentu piše, da upraviteljica ni ravnala z ustrezno profesionalno skrbnostjo in tako, da bi varovala in uresničevala interese upnikov.
Med domnevnimi kršitvami stečajne upraviteljice ministrstvo navaja, da kot upraviteljica v stečajnem postopku zoper dolžnika Gradbeno podjetje Grosuplje kot strokovno kvalificirana oseba ni imela podlage, da za potrebe stečajnega postopka imenuje posebno revizijo, za katero ni imela zakonske podlage.
V dokumentu tudi piše, da naj bi Butara kot stečajna upraviteljica domnevno kršila postopek enega izmed osebnih stečajev. V predpisanem roku namreč ni vložila rednega poročila za tromesečje.
Prav tako naj bi Butara v stečajnem postopku zoper dolžnika Savinjsko borzno posredniška družba kršila zakon, ko naj bi domnevno zastopal stečajnega dolžnika v vzporednih sodnih postopkih odvetnik, ki je bil doslej odvetnik enega od upnikov.
Tudi za stečajno upraviteljico Mojco Breznik minister zaznava sume, da svojih nalog in pristojnosti ne opravlja z ustrezno profesionalno skrbnostjo. Breznikova naj bi domnevno v dveh stečajnih postopkih kršila zakon, ker ni vložila rednega poročila za tromesečje.
Za več stečajnih upraviteljev, med katerim sta Butara in Breznikova, po navedbah ministrstva obstaja utemeljen sum, da svojega dela niso opravljali vestno in pošteno. Minister Pličanič je tako disciplinski komisiji pri ZUP predlagal, da v disciplinskih postopkih preveri vse očitane kršitve in izda ustrezne odločbe.
Panjan: Ministrove izjave so pod standardom
Polje obračunavanja pa se je medtem preneslo med pravosodnega ministra Senka Pličaniča in šefa Okrožnega sodišča v Ljubljani Antona Panjana, ki je sicer prvi pristojen za ukrepanje. Ravno njegovo neukrepanje pa se zdi ministru Pličaniču smešno. "Sem razočaran nad medlim in mlačnim odzivom," pravi Pličanič. Kaj na to odgovarja Panjan?
Panjan je v pogovoru za 24UR Pličaniča označil za politika, ki bo to afero izkoristil za politični nastop. Kot pravi Panjan, pa tudi za politika takega kova veljajo standardi, "njegove izjave so nekoliko pod standardi." "Da komentira, da je nad mojim dejanjem zgrožen, da moje poročilo temelji zgolj na izjavah sodnic, pomeni, da je poročilo prebral površno ali pa da ga sploh ni prebral," meni Panjan.
Predsednik okrožnega sodišča sicer priznava, da je bilo poročilo sestavljeno hitro in da bi bilo danes drugačno, a ministru ob tem očita, da ni preveril, ali so ukrepali. Pravi, da so se etično distancirali od ravnanj teh sodnikov, drugo jim namreč v prvem hipu ni niti preostalo. "Če minister v javnih nastopih pravi, da ne more ukrepati zoper upravitelje, ker nima pravnomočne obtožnice, potem enak kriterij velja tudi za nas," pojasnjuje.
Panjan še dodaja, da bi moral minister razumeti, da sta oba v podobnem položaju, saj sta oba nasledila dokaj slabo stanje. Poudarja pa, da je ministra že maja povabil na obisk in izpostavil predvsem problematiko gospodarskega oddelka. A minister se na povabilo ni odzval. "Mi ukrepamo ves čas, a cel kup odgovornosti leži na njegovem polju ne našem," je še poudaril Panjan. "To, da do tega obiska ni prišlo ni nobenega pomembnega razloga, razen da sem imel pomembnejše stvari," pa pojasnjuje Pličanič.
Tudi o zabavi sodnice Dide Volk
Panjan je spregovoril tudi o zabavi sodnice Dide Volk. Slednja je namreč dejala, da lahko doma sprejema kogar koli. Panjan se strinja, da mediji niso nikoli problematizirali tega, koga lahko sodnica sprejema na domu. Na vprašanje, kako potem razume njeno stališče, pa Panjan odgovarja, "da stališče odstopa od sodniških krogih prevladujočega standarda o sprejemljivosti osebne povezanosti". Ravno zaradi tega je v dodatnem postopku, pojasnjuje.
Vseeno pa Panjan od državljanov pričakuje, da ne sodijo vseh sodnikov glede na te primere. Sicer pa pravi, da dobiva tudi odzive drugih sodnikov, ki so nad temi odkritji zgroženi.
Zbornica pravi, da se zavzema za sankcioniranje kršitev, a da sankcije ne more biti zgolj na podlagi objav v medijih
Na poročanje v preteklih dneh, v katerih je bilo izpostavljeno delo stečajnih upraviteljev, pa se je odzvala tudi zbornica upraviteljev. Upravni odbor, v katerem je tudi Melita Butara, je sporočil, da se zbornica zavzema za najostrejše sankcioniranje vsakršnih kršitev njenih članov. "Še posebej kršitev, ki predstavljajo zlorabo pravic njenih članov in bi imeli znake kaznivih dejanj," so dodali. Odbor je zatrdil, da se je zbornica na vsak argumentiran očitek, ki se je nanašal na izvrševanje pravic in obveznosti njenih članov, doslej vedno odzvala s pravočasno izvedbo ukrepov v skladu z omejitvami in po postopku, kot ga določa zakon.
Je pa odbor dodal, da zbornica ne more sankcionirati in obsojati dela svojih članov zgolj na podlagi objav v medijih. Pravijo, da si bodo vedno prizadevali, da bodo v okviru zakonsko določenih pooblastil in po zakonitem postopku ugotavljali morebitne kršitve pri delu stečajnih upraviteljev. "Hkrati bomo tudi brez izjeme vedno ukrepali zoper člane, ki jim je kršitev dokazana," je zagotovil odbor zbornice.
Združenje stečajnih upnikov pisalo predsedniku Okrožnega sodišča v Ljubljani
Združenje stečajnih upnikov je danes na predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani Antona Panjana naslovilo odprto pismo, s katerim želijo sporočiti, da imajo dovolj "sprenevedanja upraviteljev in sodnikov v zvezi z afero domnevnih spornih navez v insolvenčnih postopkih".
Kot je še zapisal predstavnik združenja Bojan Oblak: "Naveličal sem se poslušati zavajanja in laži, olepševanja in minimaliziranja problema, na katerega so opozorili nekateri novinarji. Pri tem kot posebej problematično štejem držo, ki jo je zavzel predsednik največjega sodišča v državi, ki se iz izjave v izjavo vse bolj zapleta in javnost hote ali nehote zavaja z nekaterimi polresnicami in neresnicami, katerih največ si je privoščil prav v zadnjem poročilu, izdelanem na zahtevo predsednika Vrhovnega sodišča RS." Dodaja še, da je tovrstno ravnanje "v pravni državi nesprejemljivo in celotnemu sodstvu jemlje še zadnje ostanke že tako okrnjenega ugleda".
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.