"Dogovor je tak, kot smo ga v Sloveniji pričakovali in je v tem kontekstu dober," je povedal finančni minister Tone Rop.
Odločitev voditeljev EU, da bodo kandidatke po vstopu v povezavo neto prejemnice sredstev iz evropskega proračuna vsaj v višini predpristopne pomoči, prejete v letu 2003, gre po ministrovih besedah v smer, ki jo je vlada predvidela ob pripravi proračuna za leto 2004. "To je tisto, kar smo minimalno pričakovali. Naša naloga pa je, da pozicijo Slovenije v pogajanjih z EU ustrezno izboljšamo, zlasti tudi v kontekstu boljšega javnofinančnega položaja ob vstopu v Unijo."
Način financiranja prihodnjih novih članic EU je po ministrovih besedah zdaj bolj ali manj odločen. Vsaka kandidatka pa se bo morala posebej dogovoriti za čim boljša izhodišča v prvih dveh letih članstva. Slovenija bo pri tem stavila na argumente, zajete v pogajalskih izhodiščih, ki so v veliki meri že pripravljena. "Verjamemo, da so argumenti na naši strani," je še dejal Rop.
Bossi: Širitev EU na vzhod je norost
Italijanski minister za reforme v vladi Silvia Berlusconija in vodja populistične desničarske Severne lige Umberto Bossi je prepričan, da je širitev Evropske unije na države Vzhodne Evrope norost. "Soočamo se z ogromnim problemom. V našo državo prihaja več milijonov priseljencev. Ljudje razumejo, če jim poveš resnico, razumejo norost teh procesov," je poudaril Bossi. Za vodjo Severne lige, ki je znan po napadih na EU, bi bila za države kandidatke najboljša rešitev ekonomska Unija in ne vstop v EU.
Premier Berlusconi je sicer po odločitvi voditeljev EU o razširitvi povezave z desetimi novimi članicami dejal, da so prednosti širitve "absolutno večji od slabosti" ter da je italijanski parlament, vključno s poslanci Severne lige, ratificiral pogodbo iz Nice, ki omogoča širitev EU z desetimi novimi članicami. "Berlusconi naj ne govori v imenu Lige," pa mu je hladno odvrnil Bossi