Slovenija

Minister Rop s kolegi iz EU

Bruselj, 05. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Finančni ministri EU se v okviru rednega gospodarskega dialoga petnajsterice s kandidatkami za članstvo, ob robu rednega zasedanja v Bruslju, že četrtič sestajajo s kolegi iz bodočih članic. Slovenijo zastopa finančni minister Tone Rop.

Minister Rop meni, da pregled ekonomskih politik in finančnih situacij pri kandidatkah za vstop v EU kažejo, da ima Slovenija relativno zelo dobro situacijo in je med daleč najboljšimi kandidatkami za EU
Minister Rop meni, da pregled ekonomskih politik in finančnih situacij pri kandidatkah za vstop v EU kažejo, da ima Slovenija relativno zelo dobro situacijo in je med daleč najboljšimi kandidatkami za EU FOTO: POP TV

Osrednja pozornost bo na pogovoru posvečena uresničevanju predpristopnih gospodarskih programov in stabilnosti makrogospodarskega in finančnega sektorja v prihodnjih članicah, ministri pa bodo na tem že četrtem tovrstnem srečanju sprejeli tudi skupno izjavo.

Vprašanja, vezana na sklepno, finančno fazo pristopnih pogajanj, na dnevni red srečanja uradno niso uvrščena, bodo pa po pričakovanjih osrednja tema pogovorov ob robu. Minister Rop se bo o njih, še posebej o neto proračunskem položaju Slovenije po vstopu v povezavo leta 2004, pogovarjal tako s finančnimi ministri posameznih članic unije kot tudi drugih kandidatk, so sporočili s slovenskega finančnega ministrstva. Sicer pa se bodo ministri kandidatk pred srečanjem s kolegi iz članic sestali tudi na skupnem srečanju, ki je zdaj že tradicionalno, in govorili o pripravah na črpanje sredstev iz strukturnih in kohezijskega sklada ter na koordinacijo gospodarskih politik, so še sporočili z omenjenega ministrstva.

Pogovarjali se bomo, kako v pogojih upadajoče gospodarske rasti s proračunom delovati anticiklično in kako pri tem upoštevati strukturni in t.i. ciklični deficit. Pričakuje se, da bo večina članic EU vztrajala pri mastrichtskih kriterijih in pri trdih proračunskih in fiskalnih omejitvah, meni Anton Rop.

Finančni ministri petnajsterice pa bodo širitvi posvetili tudi del svojega rednega mesečnega srečanja. Tako naj bi po pričakovanju sprejeli dogovor o povečanju kapitala in prilagoditvah o upravljanju Evropske investicijske banke (EIB) v luči bližnje širitve ter se pripravili na srečanje s kandidatkami. Ob tem pa imajo na dnevnem redu še druge teme: proti Portugalski bodo sprožili postopek zaradi previsokega proračunskega primanjkljaja, govorili o tesnejši koordinaciji gospodarskih in zaposlovalne politike ter med drugim tudi o pogajanjih s Švico glede obdavčitve prihrankov, ki so zašla v slepo ulico. Nemški finančni minister Hans Eichel pa naj bi kolege tudi uradno obvestil, da bo Nemčija v letošnjem letu zabeležila previsok primanjkljaj, torej višjega od dovoljenih treh odstotkov BDP.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10