Slovenski minister za kmetijstvo Dejan Židan je na zasedanju kmetijskih ministrov EU v Bruslju uradno izjavil, da bo Slovenija tožbo proti Evropski komisiji zaradi dodelitve izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran, vložila najpozneje do 31. avgusta. Delegirani akt za dodelitev izjeme Hrvaški bo stopil v veljavo predvidoma v sredo, pritožbeni rok pa se izteče 19. septembra letos. Slovenija je v začetku julija že napovedala, da namerava v primeru uveljavitve akta vložila tožbo proti Evropski komisiji na Sodišču EU.
Minister Židan trdi, da je zahtevano večine za zavrnitev akta nemogoče doseči
Minister za kmetijstvo meni, da zahtevane večine za zavrnitev akta niti ni bilo mogoče pridobiti in opozarja, da so tudi Italija, Francija, Madžarska in Slovaška izrazile dvom v takšen način podeljevanja izjem.
To so potrdili tudi viri pri EU in pojasnili, da sta Italija in Slovaška izrazili pomisleke zaradi morebitnih negativnih učinkov takšnega presedana, Francija zadržke v želji po jasnem izvajanju pravil o geografskih označbah. Madžarska je poudarila, da bi morale biti takšne izjeme mogoče le v primeru, če se vpletene države z njimi strinjajo. Že v začetku junija se je na zasedanju članic na nižji ravni izkazalo, da zahtevane večine za zavrnitev akta ni, zato glasovanja tokrat niso ponavljali. Na prvem zasedanju sta bili po neuradnih informacijah proti le dve državi, Slovenija in Italija.
Odločitev za vložitev tožbe podprl tudi direktor Vinakras Sežana in predsednik Civilne iniciative za teran Marjan Colja
Direktor Vinakras Sežana in predsednik Civilne iniciative (CI) za teran Marjan Colja je pozdravil pomisleke in zadržke do izjeme, ki sta jih izrazili Italija in Francija, dve najbolj vinorodni državi na svetu.
"S tem sta dokazali, da se zavedata, da ni prav tako delati, ko je neka zaščita že podeljena. Evropska komisija je pač politično odločila, da bo to naredila. Žalosti me, da take stvari, ki se tičejo predvsem ljudi, pokrajin in dežel, rešujejo politično, brez minimalnega upoštevanja stroke," je še dejal Colja.
Napovedal je, da bodo kmetijskemu ministrstvu še naprej pomagali pri pripravi tožbe pred evropskim sodiščem. Že doslej so sodelovali na tem področju s kmetijskim ministrstvom, v kratkem pa bodo pripravili tudi sestanek za dogovor o delu v prihodnje.
"Če je le kanček pravice na tem svetu, potem mora Slovenija to tožbo za teran dobiti," je zaključil direktor Vinakras in predsednik Civilne iniciative za teran.
Možnosti za zavrnitev akta pošle, Slovenija do konca avgusta napovedala tožbo
Minuli teden je propadel tudi poskus zavrnitve akta v Evropskem parlamentu. Rok za ugovor se izteče v sredo, možnosti za zavrnitev akta tako ni več.
Nastop evropskega komisarja za kmetijstvo Phila Hogana v današnji razpravi o teranu so viri pri EU opisali kot "precej suh" z jasnim sporočilom: delegirani akt za dodelitev izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran začne veljati v sredo in to je to.
Tudi hrvaški kmetijski minister Tomislav Tolušić je kratko in jedrnato izjavil, da je zgodba s teranom za Hrvaško končana.
A Slovenija je sedaj napovedala tožbo. Na vprašanje, ali namerava poskusiti zadržati izvajanje akta, dokler traja postopek pred sodiščem, je minister Židan danes odgovoril: "Naši pravniki so preverjali to možnost. Država te pravice nima."
Po ministrovih besedah pravniki preverjajo še nekatere druge možnosti, nadaljnih ukrepov pa zaradi izrazite nepreglednosti zgodbe o teranu ne želijo razkriti, saj nočejo, da bi se ostale zainteresirane strani nanje pripravile.
Delegirani akt je mogoče zavrniti z absolutno večino v Evropskem parlamentu ali s super kvalificirano večino članic. To pomeni, da bi moralo proti delegaciji akta za dodelitev izjeme Hrvaški glasovati 72 odstotkov članic, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalstva. V primerih, ko gre za interes dveh članic, je zahtevano večino izjemno težko pridobiti, saj se države načeloma ne želijo izpostavljati ali postavljati po robu komisiji, če ne gre za njihove lastne interese.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.