Ministru Samu Omerzelu se je v petek, 19. aprila, mudilo na nujni sestanek pri premierki Alenki Bratušek, na katerem so se dogovarjali o kriznih ukrepih, ki jih od Slovenije zahteva Bruselj. Šofer službenega avtomobila je ministra Omerzela iz Novega mesta peljal na sestanek v Ljubljano, pri tem pa je uporabil svetlobne signale.
Kot so za 24ur.com pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, je bil zaradi zapore avtoceste promet usmerjen na vzporedno regionalno cesto Novo mesto–Mirna Peč, kjer je bil zgoščen promet. V Mirni Peči se je vozilo pri vključevanju na avtocesto znašlo v koloni tovornih vozil s prikolicami in nekaj osebnimi avtomobili. Kot pravijo na ministrstvu, so tovorna vozila zasedala tudi vozni pas in je vožnja potekala izredno počasi s pogostimi zastoji. Zato se je ministrov voznik odločil, da uporabi svetlobne signale in tako je omogočil ministru, da je lahko pravočasno prišel na sestanek.
Kot še pojasnjujejo, je voznik modre luči uporabil na razdalji približno 200 metrov. "Osebni avtomobili, ki so bili v koloni na levem voznem pasu, so se umikali desno in tako omogočili ministrovemu vozilu prehod in nadaljevanje vožnje. Voznik je svetlobne signale izklopil takoj, ko je vožnja postala normalna, in jih ni več uporabil," še dodajajo na ministrstvu.
Pravilnik dovoljuje uporabo modrih luči
Na ministrstvu so še poudarili, da je v Pravilniku o vozilih s prednostjo in vozilih za spremstvo določeno, da se naprave za dajanje posebnih svetlobnih in zvočnih znakov lahko namestijo in uporabijo za prevoz varovanih oseb, med katerimi so tudi vsi ministri. To pomeni, da je vozilo za prevoz ministra lahko opremljeno z modrimi lučmi in zvočnim signalom ter se tudi lahko uporabijo. V Zakonu o prometnih pravilih v cestnem prometu je sicer določeno, "da voznikom vozil s prednostjo, vozil za spremstvo in vozil v spremstvu ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije, vendar morajo voziti tako in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo in da ne ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali njihovega premoženja."
Na ministrstvu so še pojasnili, da naj bi po voznikovih zagotovilih vožnja potekala v skladu s prometnimi predpisi in v skladu z zakonsko predpisanimi določili. V kabinetu ministra niso seznanjeni, da bi voznik prekoračil dovoljeno hitrost. Če pa bi prekoračil hitrost, bi za prekršek odgovarjal sam, so še pojasnili.
Še en dogodek: 17. aprila voznik vladnega avtomobila prekoračil hitrost
Je pa le dva dni pred tem dogodkom, torej 17. aprila, voznik vozila z registracijo LJ ND 313 izven naselja Podsmreka prekoračil najvišjo dovoljeno hitrost, ki je na tem odseku s splošnim predpisom omejena na 130 km/h. Izmerjena hitrost je bila 162 km/h, so za 24ur.com potrdili na Generalni policijski upravi.
Na podlagi posnetkov so policisti ugotovili, da je vozilo v lasti Generalnega sekretariata vlade, zato so lastniku vozila poslali obvestilo o ugotovljeni kršitvi z zaprosilom, da posreduje podatke o vozniku oziroma imetniku pravice uporabe, ki je takrat vozil vozilo.
"Iz odgovora Generalnega sekretariata vlade je bilo ugotovljeno, da je vozilo v času kršitve vozil voznik, ki je med vožnjo v tem času na podlagi 101. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) upravičeno uporabljal posebne zvočne in svetlobne znake, saj je opravljal nujen prevoz. Prekrškovni organ je na podlagi tega odločil, da ne bo izdal odločbe oziroma vložil obdolžilnega predloga, saj so v konkretnem primeru podani razlogi, ki izključujejo pregon, kot to določa 4. odstavek 51. člena ZP-1," so sporočili z GPU.
Spomnimo ...
Šofer nekdanjega ministra za promet Patricka Vlačiča je po avtocesti iz Kopra proti Ljubljani drvel s prižganimi modrimi lučmi po odstavnem pasu, vse skupaj pa so posnele Darsove kamere. Nekdanjo notranjo ministrico Katarino Kresal pa so policisti ujeli, ko je divjala po avtocesti iz smeri Italije proti Ljubljani. Tudi v teh dveh primerih sta minister in ministrica vztrajala, da nista vedela, da njuna šoferja kršita cestnoprometne predpise.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.