Junija se je izvedelo, da naj bi na veleposlaništvu v Iranu, ki je pristojno tudi za Pakistan, izginile štiri vizumske nalepke. Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) je takrat v sporočilu za javnost izginotje nalepk zanikalo, so pa sprožili postopek nadzora na veleposlaništvu. Kmalu zatem so, piše ljubljanski Dnevnik, odpoklicali Kopušarja. Ta naj bi, kot je povedala tiskovna predstavnica ministrstva Nataša Prah, štirim Pakistancem - domnevnim poslovnežem, izdal vizume, čeprav je slovensko notranje ministrstvo - ki ga je konzularna služba MZZ po običaju prosila za mnenje - ugotovilo, da obstajajo zadržki, da četverici izdajo vizuma.
Četverici, ki je v Slovenijo prišla v skupini 16 predstavnikov podjetja Novelty Machinery Corporation, kjer so jih na Brniku sprejeli predstavniki več slovenskih podjetij, je policija na brniškem letališču preprečila vstop v Slovenijo. Več predstavnikov podjetij, ki so pakistanskim poslovnežem poslala vabila za obisk, je za Dnevnik povedalo, da so jim kriminalisti nakazali, da naj bi v resnici šlo za prebežnike.
Kopušar trdi, da je ravnal pravilno, saj zakon o tujcih določa, da se vizum lahko izda ne glede na razloge za zavrnitev, če je to v interesu Slovenije. Po njegovem mnenju je bil prihod Pakistancev v interesu slovenskega gospodarstva, poleg tega sporne osebe niso bile na nobeni črni listi, v sporočilu, ki ga je dobil z notranjega ministrstva, pa tudi ni pisalo, da vizumov ne sme izdati, temveč je bil le predlog, naj jih ne izda. Edvard Kopušar svoj odpoklic povezuje z odnosi, ki vladajo na zunanjem ministrstvu.