Slovenija

Ministrstvo: Predlog zakona v najboljši možni meri ureja psihoterapevtsko dejavnost

Ljubljana, 20. 05. 2025 15.40 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na ministrstvu za zdravje dan pred prvo obravnavo predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti v DZ poudarjajo, da predlog v najboljši možni meri zajema ureditev področja, ki je popolnoma neregulirano. Psihoterapija bi ob sprejetju postala zdravstvena dejavnost, kar bi omogočilo regulacijo kakovosti in varnosti njenega izvajanja, so zapisali.

Skupinska psihoterapija
Skupinska psihoterapija FOTO: Shutterstock

Na ministrstvu so zapisali, da se na trgu poleg znanstveno podprtih pristopov trenutno izvajajo tudi nekateri pristopi, ki nimajo znanstvene podlage in so zato lahko škodljivi.

Če bo zakon sprejet, bo omogočeno tudi koriščenje storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, torej na napotnico, kar do sedaj ni bilo mogoče, saj psihoterapija ni opredeljena kot samostojna vrsta zdravstvene dejavnosti.

Možne načine napotitev ter druge klinične poti bodo določili po sprejetju zakona. Brez napotnice pa bi bila psihoterapija po predlogu dostopna v okviru centrov za duševno zdravje odraslih, otrok in mladostnikov ter centrov za krepitev zdravja, so sporočili z ministrstva.

Na ministrstvu poudarjajo, da bo, če bo zakon sprejet, psihoterapija kot zdravstvena dejavnost podvržena slovenski zdravstveni zakonodaji, na primer zakonu o zdravstveni dejavnosti, zakonu o pacientovih pravicah in zakonu o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu.

Po predlogu bi psihoterapevtske pristope v začetni fazi določil zakon, pozneje pa minister na predlog zbornice. Način določanja pristopov bo po navedbah ministrstva sledil najsodobnejšim trendom ter usmeritvam mednarodno priznanih organizacij in institucij ter temeljil na znanstvenih kriterijih oziroma na z dokazi podprtih načelih.

Verificirani pristopi predstavljajo vse pristope, ki se lahko uporabljajo za namen psihoterapije, pri čemer pa bi lahko nabor pristopov v okviru javnega zdravstvenega sistema dodatno omejili glede na potrebe posamezne zdravstvene ustanove in naravo duševnih stanj, ki jih posamezna institucija obravnava. "Na ministrstvu se strinjamo, da mora obravnava duševnih motenj temeljiti izključno na znanstveno utemeljenih in preizkušenih strokovnih metodah," so zapisali.

Za pridobitev naziva psihoterapevt bodo določeni jasni kriteriji, kar vključuje tudi kriterije izobraževanja oziroma usposabljanja. Predlog na področju pridobivanja strokovne usposobljenosti za izvajanje psihoterapevtskih obravnav predvideva akademsko in neakademsko pot.

Zapisali so, da v Sloveniji trenutno ne obstajajo standardi kakovosti, prav tako tudi ni določen minimalni obseg in trajanje izobraževanja iz psihoterapije, kar predstavlja dejavnik tveganja.

Psihoterapevtske vsebine, ki so v Sloveniji ponujene v okviru specializacij iz klinične psihologije in psihiatrije, ne dosegajo obsega, ki ga ponujajo psihoterapevtski programi v državah, kjer je psihoterapija regulirana. V Sloveniji v okviru specializacije iz klinične psihologije specializanti pridobijo dve leti izpopolnjevanja, psihiatri pa se štiri mesece seznanjajo z osnovami psihoterapije. "Z regulacijo psihoterapije kot zdravstvene dejavnosti pa višamo standard izpopolnjevanja za izvajanje psihoterapije," so zapisali.

Ob tem so dodali, da zdravstveni delavci, ki psihoterapijo opravljajo v okviru javnega zdravstva, psihoterapevtska znanja danes večinoma pridobivajo v okviru nereguliranih zasebnih inštitutov oziroma društev.

Na ministrstvu so zapisali še, da razumejo, da se strokovna mnenja lahko razlikujejo, a bi želeli, da se pri tem ne bi posluževali diskreditacije posameznikov.

Predstavniki psihoterapevtov so v izjavi za javnost ob znanstveni konferenci o zakonu o psihoterapevtski dejavnosti ponovno izrazili močno podporo zakonu. Menijo, da bo nov zakon poskrbel za dostopno, varno in strokovno psihoterapijo. Zapisali so še, da široko zastopana psihoterapevtska stroka, ki obsega do 1000 psihoterapevtov in predstavniki pacientov, ki jih je več 40.000, povezano spodbujajo poslance, da sprejmejo zakon o psihoterapiji.

Izjavo so podpisali Slovensko združenje za psihoterapijo in svetovanje, Zveza organizacij pacientov ter uporabnikov zdravstvenih in socialno varstvenih storitev Slovenije, Slovenska krovna zveza za psihoterapijo, Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani, Univerza Sigmunda Freuda Dunaj - podružnica Ljubljana, Združenje zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije ter Fakulteta za slovenske in medarodne študije.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

9876543
20. 05. 2025 21.29
Nas je pa Golobova vlada s to nesposobno ministrico za zdravje postavila na sam rep v Evropi glede na število družinskih zdravnikov / 1000 prebivalcev in glede na čas, ki ga imajo za obravnavo enega pacienta. Hrvaška, Avstija, Italija, Madžarska,...praktično vsi imajo več zdravnikov in namenjenih več minut za posamezno obravnavo. Prav tako nimajo te zelo priročne rešitve ambulanta za neopredeljene, kjer prej umreš, kot prideš na vrsto.
9876543
20. 05. 2025 21.24
Ta zakon slab, kot so vsi zakoni, ki jih je sprejela ta vlada, vključno s tistim o privilegiranih pokojninah, pokojninsko reformo in nepravično plačno reformo. Če ta vlada ne bi do konca mandata delala več nič, bi bilo za vse najbolje.
Natorinkica
20. 05. 2025 21.24
+1
Novi paraziti na proračunu, samo zato gre..
ivan z Doba
20. 05. 2025 20.39
+2
To, da vsak šalabajzer lahko opravlja psihoterapevtsko (ekonomist!) dejavnost je navadna svinjarija in ne urejanje stanja. Brez medicinskega predznanja in specializacije ne bi smel nihče opravljati te dejavnosti! Predlig zakona je spisal ekonomist, na podlagi lastnih potreb.
Mihael12
20. 05. 2025 18.33
+0
Uredite zobozdravstvo, da ne bo tolko šrbastih. Tisti ki je nor od rojstva mu ni itak pomoči
ivan z Doba
20. 05. 2025 20.40
Norcu lahko pomagajo, butastemu (tebi!) ne morejo.
frenk707
20. 05. 2025 17.19
+0
Predlagani zakon podpirajo samo zasebne fakultete in teološka fakulteta,.... vse ostale ustanove: vse tri javne univerze, SAZU, strokovna združenja in kolegiji, skratka vse kar na tem področju nekaj velja,.... so PROTI. Dobili bomo zakon, ki bo pisan na kožo cerkvi, ki nikdar ni skrivala, da želi imeti vpliv na človeška življenja. Zasebne, beri janšistične univerze in teološka fakulteta, bodo dobili svojo priložnost zaslužka in vplivanja na ljudi.
9876543
20. 05. 2025 21.22
Frenkica spet zavaja - zakon je predlagalo Ministrstvo za zdravje - Valentina Prevolnik Rupel je članica Svobode in če je zakon komu pisan na kožo, je tistim, ki jim ni uspelo v rednih študijih in potem na osnovi nekaj tečajev postanejo psihoterapevti. To nima popolnoma nič ne s teološko fakulteto ne z Janšo, je spet en zmazek te vlade, kjer si bodo lahko nestrokovni in nesposobni (ker če bi bili sposobni, bi končali študij psihiatrije ali vsaj psihologije) lahko na lahek način služili več, kot tisti, ki so dejansko vložili ogromno truda in imajo znanje. Psihiatrija je izredno težak študij , še posebno klinična psihiatrija in tale zakon je tem ljudem v posmeh. Končno priznaš slabo potezo vlade, vendar jo v svoji zlobni naravi skušaš pripisati nekomu, ki s tem zakonom nič nima. mogoče pa bi vseeno poiskala kakšno pomoč za zdravljenje odvisnosti od zlobe.
ArkaMast
20. 05. 2025 16.51
+4
Nujno, ker ljudje že plezajo.