Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razpisuje koncesijo za Upravno enoto Ljubljana za okvirno 15 mest. Uporabniki storitev so odrasle osebe, starejše od 18 let, z napredovano oz. kronično neozdravljivo boleznijo v zadnjem obdobju bolezni oz. v procesu umiranja, po zaključenem akutnem zdravljenju, pri katerih kakovosti bivanja v domačem okolju ni mogoče več zagotoviti. Kot piše v razpisu, se koncesija razpisuje za obdobje 40 let, z možnostjo podaljšanja.
Standardna oskrba obsega osnovno in socialno oskrbo ter zdravstveno varstvo. Storitve oskrbe, ki zajemajo storitve osnovne in socialne oskrbe, plačujejo uporabniki ali drugi zavezanci na podlagi dogovora, razen ko so na podlagi tretjega odstavka 100. člena zakona o socialnem varstvu delno ali v celoti oproščeni plačila storitev.
Na javni razpis se lahko prijavijo pravne ali fizične osebe, ki so registrirane v RS za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije, oz. da je podružnica tuje pravne osebe za opravljanje te dejavnosti vpisana v register v RS. Poleg tega morajo izpolnjevati pogoje glede prostorov, opreme, kadrov in druge z zakonom in akti določene pogoje. Med pogoji so tudi izdelan podroben program dela izvajanja storitve, zagotavljanje kakovostnega izvajanja storitve ter izkazana finančna in poslovna sposobnost.
Ponudniki morajo svojo ponudbo na javni razpis predložiti ministrstvu osebno ali priporočeno po pošti do 2. septembra letos do 14. ure. Odpiranje ponudb bo 4. septembra ob 10. uri. Pristojna ministrica bo na podlagi poročila o pregledu in presoji ponudb strokovne komisije v 30 dneh po prejemu poročila izbrala ponudnike, ki jim bo z odločbo podelila koncesijo.
Na območju Ljubljane to dejavnost opravlja Slovensko društvo hospic, ki pa se že vrsto let srečuje s težavami financiranja dejavnosti v Hiši hospica. Pomoč pri rešitvi problema financiranja je sicer prejšnji teden po obisku Hiše hospica obljubil tudi predsednik republike Borut Pahor. Hiša namreč še vedno ni pridobila koncesije, preko katere bi prejela sredstva za zdravstveno dejavnost.
V Slovenskem društvu hospic razočarani nad pogoji v razpisu
Predsednica društva in vodja Hiše hospica Tatjana Fink je poudarila, da so zlasti razočarani nad normativom, ki jim ga je priznalo ministrstvo za delo. Osnova za določitev cene oskrbe na dan je namreč po besedah Finkove vzeta iz cene domov za starejše. To pa pomeni, da jim bo ministrstvo za zdravstveni del priznalo eno medicinsko sestro, dva negovalca in dve uri zdravnika. "To še zdaleč ne zadošča, da bi taka hiša lahko delovala," je opozorila.
Kot je dejala, so že v preteklosti opozarjali, da ta normativ ni ustrezen, ker "sploh ne omogoča preživetja tega programa". V tujini je namreč normativ 1,2 medicinske sestre ali negovalca na eno posteljo, pri nas pa so normativi bistveno nižji, je pojasnila.
Prav tako Finkovo moti, da bi moral po določilih razpisa socialni del oskrbe plačati uporabnik sam. Omenila je, da denimo ministrstvo za zdravje prizna socialnega delavca podaljšanemu bolnišničnemu zdravljenju ali paliativnim oddelkom v bolnišnicah.
Ali se bodo na javni razpis za podelitev koncesije prijavili, tako Finkova še ne ve. Glede na razpisne pogoje bi namreč iz donacij morali zbrati še dodatnih 290.000 evrov. Za današnje razmere pa je to po njeni oceni zelo težko, zato tudi tokrat Finkova ne izključuje možnosti, da bi hišo zaprli.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.