Slovenija

'Danes je žalosten dan za socialno državo'

Ljubljana, 29. 03. 2013 12.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nova socialna zakonodaja je posegla v načelo solidarnosti in na nekaterih segmentih znižala standard socialne države, pravi Semolič. Vlado je pozval, naj gre hitro in predvsem učinkovito po poti sprememb nekaterih delov zakonodaje, da bi se te težave odpravile oziroma zmanjšale.

Ministrstvo za delo bo na osnovi analize učinkov socialnovarstvene zakonodaje, ki jo je izdelal Inštitut RS za socialno varstvo, pripravilo zakonske izboljšave. Najbolj nujne, ki se bodo med drugim nanašale na prejemnike varstvenega dodatka, bodo pripravili do parlamentarnih počitnic, je dejal direktor direktorata za socialo Davor Dominkuš.

Spomnil je, da sta se s 1. januarjem 2012 začela uporabljati zakon o socialnovarstvenih prejemkih in zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki skupaj predstavljata socialno reformo. Vendar pa sta v področje posegla dva interventna zakona, tako decembra 2011 najprej zakon o dodatnih interventnih ukrepih in zatem spomladi 2012 zakon za uravnoteženje javnih financ. Zato je treba pri oceni učinkov nove socialne zakonodaje govoriti o kombiniranih učinkih reforme in interventnih ukrepov, je dejal.

Denar
Denar FOTO: Thinkstock

Kot ugotavlja omenjeni inštitut, so nekatere kategorije družin in posameznikov po uvedbi nove socialne zakonodaje v slabšem materialnem položaju kot prej. Kategorije prebivalstva, ki se jim je zmanjšala višina sredstev iz javnih virov, so na primer enostarševske družine, družine, ki odplačujejo posojila za reševanje stanovanjskega vprašanja, družine z dijaki ter velike družine, kadar poleg otroškega dodatka uveljavljajo še katero drugo pravico, je dejala Polona Dremelj z inštituta.

Nadalje so med temi kategorijami starejše osebe, osebe v starosti nad 50 let do starosti 63 let (ženske) oziroma 65 let (moški), za katere ni mogoče pričakovati izboljšanja socialnega položaja oziroma so že upokojene, ter odrasle osebe, ki živijo z zakonskim ali zunajzakonskim partnerjem brez otrok. Pozitivne spremembe oziroma zvišanje sredstev, ki jih lahko pridobijo iz javnih virov, pa lahko občutijo predvsem osebe brez dohodkov in premoženja, je dejala.

Na inštitutu predlagajo izdelavo nove ocene minimalnih življenjskih stroškov ter prilagoditev osnovnega zneska minimalnega dohodka novim izračunom ali pa dvig osnovnega zneska minimalnega dohodka na višino že izračunanih življenjskih stroškov za leto 2009, ki so znašali 385 evrov, je povedala Dremljeva. "Ker je to v teh kriznih časih nerealno, pa predlagamo vsaj, da se uveljavi že sprejeti znesek minimalnega dohodka, ki znaša 288 evrov," je dejala.

Veljavnost zaznambe na nepremičnino za prejemnike varstvenega dodatka naj se premakne šele na določeno obdobje prejemanja varstvenega dodatka, predlagajo.

Poleg tega se zavzemajo za razmislek o vrstnem redu uveljavljanja pravic in njihovem součinkovanju. Tu izpostavljajo zlasti umeščenost otroškega dodatka in državne štipendije v enoten sistem.

Nadalje predlagajo, da pri odmeri otroškega dodatka ne bi upoštevali stanovanja, v katerem družina prebiva, ne glede na njegovo velikost.

Pravica do državne štipendije za mladoletne dijake naj se vrne, predlagajo. Ali pa naj se otroški dodatek poviša na raven, ki bi dejansko predstavljal nadomestilo za izgubljeno štipendijo, je dejala Dremljeva.

Zviša pa naj se tudi utež, t. i. ponder, za določitev minimalnega dohodka za osebe po 50. letu starosti do njihovega 63. oz. 65. leta, ki so izgubile zaposlitev, pa ne prejemajo več nadomestila za brezposelnost, predlagajo na inštitutu.

Semolič: Nova socialna zakonodaja je posegla v načelo solidarnosti

Nova socialna zakonodaja je posegla v načelo solidarnosti in na nekaterih segmentih znižala standard socialne države, je dejal predsednik Dušan Semolič, ki pravi, da ugotovitve študije ZSSS niso presenetile. Pojasnil je, da na negativne učinke nove zakonodaje opozarjajo že tri leta. Kot je še dodal, bodo predlagali, da tema "nemudoma pride na sejo Ekonomsko-socialnega sveta" z namenom, da pride do nekaterih nujnih sistemskih sprememb na tem področju.

"Glede na podatke iz študije lahko rečem, da je danes slab, žalosten dan za socialno državo," pa je dejal izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukič. Kot je pojasnil, študija govori o primerjavi med letoma 2011 in 2012 za število prejemnikov ter obseg višine sredstev, ki so na razpolago za izvajanje določenih programov.

Protest sindikatov - 6
Protest sindikatov - 6 FOTO: Aljoša Kravanja

Tako se je po študiji sodeč obseg sredstev v primerjavi z letom 2011 lani znižal za okoli 102,6 milijona evrov. Najbolj se je znižal obseg sredstev pri otroških dodatkih, in sicer za okoli 64,3 milijona evrov, varstveni dodatek pa za dobrih 35 milijonov evrov glede na mesečno povprečje. Obseg sredstev se je povišal le pri državnih štipendijah, in sicer za nekaj več kot 3,5 milijona evrov.

Otroški dodatek je decembra 2011 prejemalo 296.077 upravičencev, medtem ko jih je bilo do otroškega dodatka novembra 2012 upravičenih 267.872. Zelo se je znižalo tudi število prejemnikov varstvenega dodatka (iz 46.746 leta 2011 na 13.016 leta 2012) in državnih štipendij (iz 41.582 leta 2011 na 28.858 leta 2012).

Po besedah Lukiča izstopa tudi podatek, da je primerjava odobrenih pravic do redne socialne pomoči pokazala, da je bilo zaradi uvedbe nove socialne zakonodaje odobrenih 10 odstotkov manj pravic. Zaradi upoštevanja otroškega dodatka v izračun za denarno socialno pomoč pa se je ta znižala slabim 13 odstotkom enostarševskih družin in dobrim 35 odstotkom velikih družin.

Pri varstvenem dodatku je študija pokazala še, da je bilo skupaj 17.037 prejemnikov, ki starostnemu pogoju – 63 let za ženske in 65 let za moške – po novi zakonodaji ne zadostijo več. Če k temu prištejemo še ljudi, ki si zaradi "zastraševalne kampanje niso upali uveljaviti varstvenega dodatka, pridemo na več kot dvotretjinsko znižanje upravičencev", je povedal Lukič.
Ob tem je poudaril, da je zdaj pomembno predvsem "dati jasen signal" vladi in ministrstvu, da ni dovolj zgolj neko površinsko spoprijemanje s to študijo, saj študija daje tudi konkretne predloge, denimo dvig minimalnega osebnega dohodka na sprejemljivo življenjsko raven.

Zidarjeva: Zlorab ni tako veliko

Romana Zidar s Fakultete za socialno delo pa je izpostavila, da je nekdanji minister za delo Ivan Svetlik "operiral z nekim nepreverjenim podatkom", da je zlorab sistema v obsegu okrog 18 odstotkov. Raziskave v Sloveniji na to temo ni, raziskave v tujini pa so pokazale, da teh zlorab ni tako veliko.

Tudi to, da ljudje postanejo sčasoma odvisni od denarnih prejemkov, je po mnenju Zidarjeve mit. Minimalni dohodek v Sloveniji je namreč naravnan na 600 evrov, po študiji sodeč pa je bila povprečna višina denarnih socialnih pomoči lani 238 evrov. Spomnila je še na vedno več dobrodelnih akcij, ki nadomeščajo vlogo socialne države, in dodala, da sicer gojijo visoka pričakovanja od nove ministrice za delo Anje Kopač Mrak.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (425)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

layers
30. 03. 2013 13.33
-1
Kaka bedarija že spet vas zavajajo z kr enimi ne potrebnimi informacijami kakor so te namesto ,da bi poročali v skupnem preživljanju časa Bratuškove , Jankovića in Tosića pa tole A STE RESNI AL KAJ !!!! Pa da sploh ne govorim kdo bo bil novi kandidat za infrastrukturo ... Kaj je z Bratuškovo diplomo zakaj na FDV-ju tako vlečejo postopke kdaj bojo priznali da programa menegment takrat SPLOH NI BILO !? Pol pa take bedarije vsi vemo da dobivate denar pod mizo da ne objavlate takih zgodb kaj se je zgodilo z cestnim podjetjem Ljubljana še zdaj ni prišlo v javnost ... NAROD NAJ SE ŽE ENKRAT ZBUDI OD TEH VAŠIH VSAKODNEVNI MANIPULACIJI pa admin ne me že spet brisat takih komentarjev ,ker ni bilo nobenega sovražnega govora ali kletvic kakor si mi to že storil ... Itq pa ne smete delat mučenikov in to dobro vem :D
Goky
30. 03. 2013 12.33
+3
MICLA 30.03.2013 11:04:39 -1 1 PA KAJ CVILITE SLOVENCI PRAV VAM JE SAMI STE IZBRALI TO VLADO KI VAS BO POPELJE V BANKROT TO SE PRAVI ,da bo še slabše saj boljše vlade niti ne zaslužite ko ste taki bedaki da to gledate in potpirate prav privoščim vam. jaz te vlade niti ne priznam ker jo ni postavilo ljudstvo ta banda se je sama usidrala na stolčke. Če se še prav spomnim se je ravno tako Janševa vlada sama usidrala na stolček in ni bila izvoljena. Mahinacije in razna spotikanja levo in desno. Kdo vlada sploh ni več važno, ker standard pada vsak dan in ga ni umetnika, da bi to popravil. Zavožen je bil že začetek. Imeli smo še kar dobro ureditev ne mislim, da bi morali ostati v Jugi pa vendar peljat bi morali naprej kot je bilo nastavljeno malo še izboljšat - bi pa sigurno bilo mnogo boljše kot je sedaj. Tajkunov in kapitalistov, ki se sedaj šopirijo z nakradenim. Sigurno ne bi bilo. Naj nas kdo reši, če ve kako.
User1047791
31. 03. 2013 23.49
Goky pa kaj ti pišeš a si sploh prebral kaj si napisal
MICLA
30. 03. 2013 11.04
-3
PA KAJ CVILITE SLOVENCI PRAV VAM JE SAMI STE IZBRALI TO VLADO KI VAS BO POPELJE V BANKROT TO SE PRAVI ,da bo še slabše saj boljše vlade niti ne zaslužite ko ste taki bedaki da to gledate in potpirate prav privoščim vam. jaz te vlade niti ne priznam ker jo ni postavilo ljudstvo ta banda se je sama usidrala na stolčke.
User988815
30. 03. 2013 09.27
+0
No trudil sem se tudi na tem forumu razlagati,da je največ revščine uzakonila prejšnja Pahorjeva vlada natančneje Svetlikova reforma. --- Seveda je večina neukih vseskupaj pripisovala Janševi vladi saj je Svetlikova reforma začela veljati 1,1 2012 tik preden je vodenje države prevzela Janševa vlada. Učinke pa so ljudje čutili šele ko je Janša prevzel vodenje države in vseskupaj pripisali tedanji vladi. -- To,da so neuki ljudje zmanjševanje socjalnih pravic pripisovali Janševi vladi še nekako razumem nikakor pa nerazumem sprenevedanja poslancev SD in njegovega predsednika,ki so vesčas po medijih in v parlamentu obtoževali Janševo vlado kako krči socjalne pravice in uničuje socjalno državo . Res višek sprenevedanja SD saj so prav oni ukinili največ socjalnih pravic in prizadeli njšibkejše ljudi v naši družbi SRAMOTA ---- Obtoževanje Janše kako uničuje socjalno državo ko so se krčile pravice ljudem z višjimi pokojninami (borcem,priviligirancem in td..) ko so se zniževale plače v javnem sektorju (učiteljem-sodnikom-funkcjonarjem-zdravnikom in td...) JE NAJMANJ PODLO IN SMEŠNO ZAVAJANJE STRANKE SD IN MEDIJEV ---- Če je to kar je storila Jnševa vlada z ZUJFOM uničevanje sosjalne države KAJ JE POTEM ukinjanje varstvenega dodatke ljudem brez vsakega dohodka,kaj je potem ukinjanje vseh dijaških štipendij (ki jih je ksreči Janševa vlada uvedla nazaj) , kaj je potem popolna ukinitev 12,000 družinam otroški dodatek zaradi zvišanega cenzusa , kaj potem porečejo številne družine,ki so se jim občutno povišale položnice za vrtec zaradi zvišanja cenzusa , kaj poreče na tisoče družin,ki so se jim zmanjšali otroški dokladi zaradi zvišanj cenzusa,kaj porečejo številne družine,ki so pred Svetlikovim zakonom imele zastonj malice in kosila v šolah in so zaradi Svetlikove zakonodaje morale malice in kosila plačevati ,kljub izredno nizkimi dohodkom ----- LAČNII OTROCI V ŠOLAH SO SE DRLI POSLANCI SD IN TO PRIPISOVALI JANŠEVI VLADI in temu ste nasedali tudi mnogi tu gori --- LAČNE OTROKE V ŠOLAH STE NAREDILI POSLANCI SD IN VAŠ MINISTER SVETLIK to sam sam kopiral, da bodo nekteri doumel, če kdaj bodo, ker bo drgač kmal izginil nekje na dnu...
User1046641
30. 03. 2013 13.09
+1
Ne se trudit z lažmi. V tem zapisu je več netočnosti. Najprej - socialna zakonodaja je bila dvakrat prikrajšana z varčevalnim zakonom. Prvi varčevalni zakon so decembra 2011, po volitvah ko vlade še ni bilo, potrdili vsi poslanci. Drugi rez se je zgodil z ZUJFOm, ki je ostro zarezal v socialo. Denar za malice je v proračunu zagotovil parlament - z opozicijo in Virantom na čelu. To se je Janševi vladi zgodilo, tega niso naredili sami! Te trditve, katera vlada je sprejela oz spremenila kaj, ne zdržijo. Prejšnja vlada je imela leto dni časa, opozorila pa niso od včeraj. Ključno pa je dejstvo, da je bil Svetlikov zakon dvakrat popravljen v minus (rezal pa ga ni Svetlik). Dobro je to, da niti Vizjak ni rušil Svetlikove zakonodaje, ampak jo poskušal popraviti (enotna subvencija prevoza). Je pa dejstvo, da so z varčevanjem zakonodajo zelo spremenili.
Jaka Planinc
30. 03. 2013 09.01
-1
ZAKAJ pa imajo KUČAN,TIRK(Turk) ŠE VEDNO svoje urade ALI JIH RABIJO,ZAKAJ??, ZAKAJ dodatne usluge,IZREDNO VELIKE POKOJNINE IMAJO tudi Stanovnik,Hribarjeva, in podobni PTIČI. ALI NIČ NE VIDIJO,SLIŠIJO POROČILA O LAKOTI V SLOVENIJI,REVEŽIH IN VLADI KI ZMANJŠUJE SOCIALO IN POMOČ. PREJE JE BILO VSE NAROBE POD JANŠEVO VLADO,SEDAJ JE PA IZGLEDA KO SE POVEČUJE REVŠČINA VSE DOBRO,NI NOBENGA STRAHU,SKRBI.itd,podobnih FLOSKUL. MEDE IN MLEKO SE CEDITA. JA ,SAMO V NOVI VLADI,KI KADRUJE KOT JI PAŠE, MINISTER GREGOR PA NIČ!!!
User988815
30. 03. 2013 09.31
-1
ja si ti hecn, ej, pa ravno ti so režiral ulico, pa rekrutiral semoliča, štruklja...itd. a jih sedaj še kaj slišiš, kak je umrla socialna država, kak so otroc lačn, kak ni več kulture,kak bodo izobraženci bežal prek meja....?sedaj so vsi ti privoligiranci zadovoljni, in ja, ni res da so pršli na oblast bret programa. imajo program,it ta je kako še naprej odirat državo, se zapufvat...da se redi te zapufance in pijavke. saj tud v ju so zaposleni s šestso sedemsto evri, pa se razni štruklji niso boril za te, boril so se za tiste s plačami in penzijami okol dva tisoč evrov...če vam še ni kapnl...
User514292
30. 03. 2013 07.45
+3
sem član sindikata že 10 let in še v izvršnem odboru.Povem samo to, da so taki lopovi da glava boli.Hvala bogu da sem samo še 2 meseca in potlej nikoli več v tem pokvarjenem sindikatu....Samo farbajo nam oči, vse pa itak oni podpisujejo, nato pa se nekaj lepega delajo in tvezijo neumnosti.ZSSS IN SKEI IN VSI OSTALI SO PRAVI ODERUHU...
pravica00
30. 03. 2013 08.16
+1
vse je postavljeno politično,če imajo jajca naj gredo danes na ceste in kričijo lačno otroci ,sociala na psu , revne družine ..... nimajo jajc zakaj zato ker je druga opcija na položaju kje je murgelski zet svoje je naredil zdaj pa spet dnarce vleče.od padca janševe vlade ga ni na spregled
Angela Franko
30. 03. 2013 07.14
+1
G ,Semolič so odšli tisti z katerimi ste se lahko ponoči usklajevali ????? malo smo že spregledali !!
User499565
30. 03. 2013 07.12
+5
Ti meni manj, ljuba država, jaz tebi še manj, pa da vidimo, kdo bo dalj zdržal.
stric iz ozadja
30. 03. 2013 08.07
+1
Angela Franko
30. 03. 2013 07.11
+1
G.Semolič mar so tisti z katerimi ste se ponoči usklajevali odšli ??????? spet imate samo globoke žepe ??????
User499565
30. 03. 2013 07.04
Sužnji so vsaj za jest dobili, ....sploh neznajo več niti mutit....pihali bi revščino levo in desno, ha?
User951152
30. 03. 2013 06.54
+9
Te politike ne bom nikoli razumela! Človek, ki je 40 let delal in plačeval davke, nima pokojnine za dostojno življenje. Varstvenega dodatka ne vzame, ker se boji za nepremičnino (upravičeno) Otrokom želi nekaj zapustiti, ker so tudi oni bili v otroštvu prikrajšani za lepe trenutke, ker so se odpovedovali dopustom in podobno, da so si ustvarjali dom. Na drugi strani so ljudje, ki so celo življenje uživali in hodili na dopuste, danes nimajo nič lastnine, so breme državi in lahko koristijo vse socialne transferje, ker jim nimajo česa vzeti. Država pričakuje, da bodo staršem pomagali otroci na stara leta ... s čim? Še svojih družin ne morejo preživeti, kako naj pomagajo staršem? Najprej naj ustvarijo pogoje, da bo vsak, ki želi lahko delal, imel pošteno plačano službo. Potem pa se naj gredo neko socialno reformo. In prvo bi morali dati vsem, ki so 40 let delali tako pokojnino (brez varstvenega dodatka), da bodo dostojno živeli. Kako sem pa jaz jezna, ko berem take neumnosti alla Svetlikove reforme. In zdaj so nam dali tako vlado, ki bo nadaljevala podobno politiko. Čaka nas črni ponedeljek, ki so bo zavlekel v poznejše rodove. Morda bi razmislili, kako se rečiti človeka, ko ni več produktiven? To bi bila idealna rešitev, da ne bi obremenjevali državnega proračuna. Črni humor, ampak dejanja v realnem življenju kažejo na vsakdanjo satiro preživljanja!
User1046641
30. 03. 2013 13.07
Eni in drugi so podpiral to reformo. Sicer je pa to razmišljanje precej butasto. 80% ljudi ima nepremičnine v lasti, kje ti vidiš ljudi, ki so"
User653450
30. 03. 2013 05.38
+3
Ukrepi so bili izvedeni zaradi varčevanja, kar pomeni manj denarja za socialo tako, da je povsem jasno, da nekateri živijo težje kot prej. Brez tega v kriznih časih ne gre samo upajmo, da ne bo še slabše kajti v zadnjih 20 letih je bilo ogromno slabih odločitev vseh vlad, ki so omogočale propad gospodarstva na kratko, odprt lov na družbeno premoženje pod vodstvom domačih politikov in tujih vlad ter inštitucij.
Justice1
30. 03. 2013 05.16
+2
Predvsem bi morala biti predmet pogljobljene kriminalistične preiskave Svetlikovo najemanje poslovnih prostorov za Ministrstvo tik pred njegovim odhodom in to kar pri istem, ki je Kanglerju "prodal" radarje.
DrugaŠvica
30. 03. 2013 04.46
+0
Sicer pa nam je Janša 1991-tega obljubljal, da bomo kmalu dohiteli srednje razvite zahodnoevropske države (Italijo, Grčijo, Portugalsko, Irsko)............nimam kaj - obljubo je izpolnil.
caps1
30. 03. 2013 05.57
+1
pravica00
30. 03. 2013 08.13
-1
zhgtfdee SAM GEOGRAFIJA TI PA NE GRE KAJ PREVEČ,SAM VPRAŠAM?
Ira Sanctus
30. 03. 2013 08.34
+1
pravica 4, povej mi kdo pa je sprejel zakon o zaostritvi kriterijev za prejemajnje šolske prehrane? A ni bila mogoče Janševa vlada in vrli Vizjak?
DrugaŠvica
30. 03. 2013 10.00
pravica4 - teb pa branje ne - srednje RAZVITE zahodnoevropske države, NEsrednjeevropske
DrugaŠvica
30. 03. 2013 01.58
+9
Socialna država pa je umrla davnega 25. junija 1991.
DrugaŠvica
30. 03. 2013 01.55
+3
Preveč pričakujete od politikov. Meni je važno, da ne živimo v diktaturi (proletariata ali pa janšizma), za ostalo pa bom (sem) poskrbel sam.
User443688
29. 03. 2013 23.36
+10
Očitno se delajo norca iz nas.
User443688
29. 03. 2013 23.35
+10
Zakaj koga iz teh ogroženih skupin ne zaposlijo kot inšpektorja za črnogradnje, da bo bolj zavzeto obdeloval tiste, ki ne plačujejo davkov. Bo hitro dovolj denarja tudi za ostale brez prihodkov.
Rajkota
29. 03. 2013 22.59
+6
v ameriki v starih časih je sindikat imela mafija v rokah in tako bi moralo biti pri nas in vsi so dobro sazlužili ker pri nas sidikat samo naklada a za delavca ne naredi nič samo vlečejo masne plače za svoje nedelo
York
29. 03. 2013 22.53
+3
#Roman Hren - 29.03.2013 21:25:43 Seveda, se z večino napisanega strinjam. A, če ima nekdo hišo/stanovanje in bi rad v tem dočakal svoj zadnji dan, pa nima dovolj sredstev, da bi ga vzdrževal, se bo moral odločiti med dvema možnostima: ali bo prejemal pomoč in bo nepremičnino v zameno prepustil državi ali pa obdržati nepremičnino in životaril. Večja mesta, še posebaj Ljubljana je polna upokojencev, ki živijo v velikih prevelikih stanovanjih in hišah, pa se jim niso pripravljeni odpovedati in jih zamenjati za manjše in primernejše za njihovo bivanje. In v tem primeru se tudi socialna država nekje konča.
Rajkota
29. 03. 2013 23.01
+0
naj dajo sobo v najem in tukaj kaj kasirajo tako ima saj družbo
Rajkota
29. 03. 2013 23.10
+3
pa še kdo jih po rihtal če pač otroci nimajo časa in samo čakajo kdaj umreš da razprodajo nepremičnino naj rajši pomagajo že tako smo jih mi starši živeli pol življenja