Nekdanji direktor in soustanovitelj Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij (KSEVT) Miha Turšič že 15 dni gladovno stavka, ker želi opozoriti na razmere v kulturi pri nas, predvsem pa je nezadovoljen zaradi delovanja Ministrstva za kulturo v zadnjem letu. Ministrica Julijana Bizjak Mlakar mu je sicer odgovorila, da potrebe po stavki ni.
O nepravilnostih v poslovanju KSEVT in njegovem obstoju so danes razpravljali na nujni seji odbora za kulturo. Vlada je predlagala ustanovitev slovenske vesoljske agencije v sklopu gospodarskega ministrstva. Turšič je bil s predlogom zadovoljen, a stavko nadaljuje, ker se jih "še vedno kriminalizira".
Jani Möderndorfer pa je ministrico Bizjak Mlakarjevo pozval, naj razmisli o odstopu. K temu jo je nepovezani poslanec pozval, ker je, kot je dejal, v nastali situaciji ugotovil, da ministrica KSEVT ne želi v okviru resorja, ki ga vodi.
Slovenska vesoljska agencija bo koordinirala delovanje treh ministrstev, na katera sega KSEVT - za gospodarstvo, za kulturo in za izobraževanje - in bo v sklopu tehnične pisarne prevzela delovanje javnega zavoda. S tem bo država posredno prevzela soustanoviteljstvo KSEVT, omogočila stabilno financiranje plač zaposlenih in osnovna sredstva za njegovo delovanje, je predlog predstavil državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Tadej Slapnik. Po njegovih besedah bi država kot soustanoviteljica vstopila 22. decembra letos.
Ministrica Bizjak Mlakar je predlog vlade označila kot rezultat skupnega delovanja ministrstev. Ob tem je pripomnila, da se ob ustanovitvi KSEVT ni razmišljalo, kako ga sistemsko urediti. Omenila je tudi, da je ministrstvo zavodu dodelilo enega najvišjih interventnih zneskov podpore - 25.000 evrov.
Turšič je - v že nekoliko slabem stanju, kot je priznal - predlog komentiral kot premik v smeri, da se KSEVT obdrži. Z ministrstvom za kulturo pa, kot je dejal, ni v takšnem dialogu, kakršnega bi si želel; njegovo delovanje je označil za politični marketing prek medijev. Ker se KSEVT še vedno kriminalizira, stavko nadaljuje. "Več se bom odločil v naslednjem dnevu ali dveh," je povedal.
Člani odbora so pozdravili vsakršno rešitev, ki bi omogočila nadaljnje delovanje KSEVT. Ključno pa je, da Turšič preneha stavkati, po možnosti še danes, je bilo prav tako slišati na seji.
Temu sta se pridružila tudi dva od štirih bivših ministrov, Uroš Grilc in Majda Širca. Slednja je navedla tudi dva možna izhoda: odnos med državo in občino Vitanje, kjer objekt KSEVT stoji in ima status občinskega javnega zavoda, bi lahko rešila koncesija, ki je znana skozi mrežo zavodov, čeprav v okviru muzejsko-galerijske dejavnosti, ki ni povsem kompatibilna z delovanjem KSEVT. Preoblikovanje občinskega javnega zavoda v status nacionalnega pomena pa bi rešil poseg v nacionalni program za kulturo in ustanovitveni akt, kot so to pred leti storili z Arhitekturnim muzejem, je spomnila Širca.
Glede dviga sredstev za kulturo na dva odstotka proračuna, ki je tretja Turšičeva zahteva, je Širca pripomnila, da DZ še ni odločal o proračunu za prihodnji dve leti, zato je to še mogoče izpolnili z dopolnili. K dvigu integralnega proračuna na ta način je poslance pozval tudi direktor CUK Kino Šiška Simon Kardum.
Ministrico Bizjak Mlakarjevo pa je Kardum pozval, naj na spletni strani predstavi prioritete, "za katere še vedno ne vedo, katere so", ter koliko sredstev jim bo namenjenih. Zahteval je tudi, da se javno objavi dokumentacijo, ki kriminalizira delovanje KSEVT in Turšiča. Turšičeva zahteva po odhodu direktorice direktorata za ustvarjalnost Biserke Močnik pa je po njegovem mnenju "elegantno rešljiva: ministrica je pristojna, da to stori".
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.