Ministrstvo za javno upravo je zanikalo nekatere navedbe v anonimnem pismu glede nakupa Microsoftove programske opreme za potrebe državne uprave v obdobju 2003–2010. Navedbi o 20 oziroma 60 milijonih evrov, kolikor naj bi bil posel vreden, nista točni, zatrjujejo na ministrstvu, saj je znesek nakupa v treh letih znašal nekaj več kot 4,5 milijona evrov.
Kranjski Tux prijavil ministrstvo
Anonimni prijavitelj, ki se podpisuje kot Kranjski Tux, je minuli teden pozval računsko sodišče in protikorupcijsko komisijo k preučitvi suma konflikta interesov in korupcije pri postopkih naročanja omenjene programske opreme. Prijavitelj med drugim predlaga revidiranje internega poročila in utemeljitve odločitve o ustreznosti neposrednih in tajnih pogajanj za sklenitev pogodbe s podjetjem Microsoft Slovenija ter same pogodbe. Vrednost domnevnih nepravilnosti avtor anonimnega pisma ocenjuje na 60 milijonov evrov.
Na ministrstvu sicer s prijavo še vedno niso seznanjeni. Vseeno pa pojasnjujejo, da so postopek izvedli po pooblastilih državnih organov, saj je bolj ekonomično, gospodarno in bolj transparentno, če se državna uprava nasproti družbi Microsoft predstavlja kot homogena institucija. Kot poudarjajo, ni ministrstvo za javno upravo nikjer odločilo, katero programsko opremo naj ministrstva nabavijo, "temveč je s postopkom le sledilo želji po najbolj gospodarnem nakupu".
Glede zaupnosti pogodbe zagotavljajo, da se ministrstvo za javno upravo že nekaj časa z družbo Microsoft dogovarja o vsaj delnem umiku oznake zaupno iz delov pogodb. Ob tem poudarjajo, da so pogodbe le deloma označene kot zaupne in so tako opredeljene zaradi izrecne želje Microsofta. Ministrstvo je že poslalo družbi poziv za umik oznake "poslovna skrivnost" iz pogodb, ki jim ima sklenjene z družbo Microsoft, ob tem pa upajo, da bo odgovor pozitiven.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.