Medtem ko je kupila letno karto za avtobus in ko otroci na avtobusnih postajah čakajo tudi od dve do tri ure, odgovorni iz udobja pisarn odgovornost prelagajo drug na drugega – ponudnika prevozov Arriva in Nomago na Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP), ki jo je prejšnja vlada pred dvema letoma ustanovila prav z namenom, da bi javni promet funkcioniral bolje. Kako dolgo bodo učenci na račun slabih avtobusnih povezav nabirali neopravičene ure in kdo je za nastale razmere kriv? Nihče pri Nomagu in Arrivi zapletov ni želel priti pojasniti pred kamero.
Miran Sečki, direktor DUJPP, trdi, da z urejanjem težav ne čakajo. "V tem tednu smo rešili že 50 odstotkov težav. V letošnjem letu je prišlo do zamenjave celotnega sistema z voznimi redi v javnem potniškem prometu." Po njegovi oceni ponekod po Sloveniji koncesionarji niso bili dobro pripravljeni. "Tukaj govorimo o dveh ali treh koncesijskih območjih, ostalo je v veliki večini urejeno"
Sečki odgovornosti za nastale težave ne prevzema, čeprav je bila družba ustanovljena za nadziranje voznih redov in da sodeluje s koncesionarji. "Družba je bila vzpostavljena prav s tem namenom in vzpostavljen je bil tri-nivojski sistem. Za zakonodajni, strateški in finančni del še vedno skrbi ministrstvo, mi smo taktična raven, ki upravlja z voznimi redi," je povedal Sečki in pojasnil, da ima družba pooblastila, da lahko hitro odreagira na situacijo na terenu, kar je po njegovo ključ do rešitve. "20 let so vozne rede upravljali koncesionarji, seveda so dobili potrditev ministrstva. Tokrat smo mi pripravili okvirne vozne rede, ki so sledili potnikom in so omogočali boljšo ponudbo na območju Slovenije."
"Podrobni vozni redi, ko govorimo, ali gre avtobus ob 6.15 ali 6.45, pa je na strani koncesionarjev," pravi direktor DUJPP. "Ta podrobni vozni red je še vedno na strani koncesionarjev, DUJPP pa skrbi, da reagira tam, kjer se migracije potnikov spreminjajo in takoj to tudi naroči koncesionarju."
DUJPP je stanje ob začetku novega šolskega leta presenetilo
V Nomagu so sicer zapisali, da kategorično zanikajo očitke DUJPP in očitke ministrstva in da medkrajevne linije izvajajo v skladu z voznimi redi in usklajeno z DUJPP. "Je drugače in bistveno drugače bo. Dejansko na začetku so določene težave tudi zaradi spreminjanja sistema, vsako leto ob začetku šolskega leta je tako. Kar pravi Nomago, je danes res," pritrjuje Sečki, ki priznava, da je bilo ponedeljkovo in torkovo dogajanje okoli avtobusnih prevozov razočaranje tudi za njih in da so bili presenečeni, da je bilo tako. "Mislili smo, da so koncesionarji dobro pripravljeni."
DUJPP ima dnevne sestanke z ravnatelji ter šolami in tudi težave s prevozi do srednje šole Grm bodo, kot napoveduje, do ponedeljka rešene. "To so težave, ki so bile v tem tednu, a so rešljive."
Na območju Slovenije sta trenutno zgolj dva velika akterja, manjši ne pridejo zraven. "Tu je potrebno pogledati v preteklost, da se je dovolilo takšno koncentracijo trga, tudi ko je bil javni razpis, je moral biti prilagojen, in dejansko je res prišlo do tega, da sta se na te sklope in 12 koncesijskih območij prijavila dva in AP Murska Sobota. To ni bilo narejeno namenoma, ampak na podlagi zakonodaje, kar mogoče v določenih primerih ni dobro," priznava Sečki.
DUJPP bo prevzel tudi pripravo voznih redov za Slovenske železnice, kar Sečki pozdravlja. "Menim, da je bila ustanovitev DUJPP odlična poteza in končno imamo organ, ki lahko vpliva na javni potniški promet. Stanje je bilo katastrofalno in se izboljšuje. Če nam bodo dovolili, da lahko posegamo in upravljamo v dobro potnikov in ne drugih interesov, bo javni potniški promet v prihodnje bistveno boljši," napoveduje prvi mož družbe. Bistvena je integracija med avtobusnim in železniškim prometom, dodaja. "Da bo potnik imel enostavne prestope in bo čim prej na cilju."
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.