Slovenija

Mirko Jelenič

Ljubljana, 16. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sredi tedna je javnost izvedela za več kot sto milijonov tolarjev veliko posojilno afero, v katero je vpleten Rdeči križ in še nekatere humanitarne organizacije. Generalnega sekretarja Rdečega križa Mirka Jeleniča smo postavili za ime tedna.

Dobrih 16 let, odkar opravlja funkcijo generalnega sekretarja Rdečega križa, je Mirko Jelenič deloval kot človek iz ozadja, saj se je v javnosti pojavljal razmeroma redko. Medtem je premoženje Rdečega križa raslo. V zadnjih desetih letih je dobrih 200.000 nemških mark s pomočjo naložb preraslo v 22 milijonov mark premoženja.

Poleg okrevališča na Debelem rtiču so pod njegovim vodstvom zrasli še trije osrednji logistični centri in 56 priročnih skladišč. Tudi število zaposlenih se je povečalo na sedanjih 130.

"Delo generalnega je Jelenič vseh petnajst let opravljal korektno. V tem času je Rdeči križ pridobil na ugledu, izredno se je izboljšala tudi njegova infrastruktura," je povedal predsednik glavnega odbora Rdečega križa Vladimir Topler.

Rdeči križ je bil, tako so menili Jelenič in člani upravnega odbora, pripravljen za korak naprej. Ustanovili so podjetje Slork in Jeleniča imenovali za njegovega direktorja.

Podjetje Slork je nato podjetju IRT, ki ga vodi Srečko Kirn, nekdanji funkcionar Rdečega križa, odobrilo kar 100 milijonov tolarjev posojila. Deset milijonov je podjetju IRT posodil tudi Sklad za gradnjo pediatrične klinike, tri milijone pa Unicef. Te odločitve pa so v javnosti naletele na številne kritike.

Takih poslov se po mnenju kritikov Rdeči križ ne bi smel lotevati, saj naj bi ga bolj kot lastni interes skrbel interes humanitarne pomoči potrebnih. Poleg tega država Rdečemu križu za humanitarne namene vsako leto nameni več kot četrt milijarde tolarjev. 110 milijonov za krvodajalstvo, 30 za delovanje ob naravnih nesrečah in 130 milijonov od davka od iger na srečo.

Mirko Jelenič
Mirko Jelenič FOTO: Dare Čekeliš

"Rdeči križ je glede sredstev, ki jih dobi od ministrstva za zdravstvo, pod stalnim nadzorom služb ministrstva, saj vsako leto poda poročilo o porabi sredstev. Tudi sicer menim, da Rdeči križ v okviru zakona, s katerim je bil ustanovljen, izvaja svoje funkcije in sledi naravi svojega dela," meni Edita Štok iz ministrstva za zdravstvo.

Ali je Jelenič z odobritvijo kredita kršil zakone, bo ugotovilo sodišče. Jelenič, po izobrazbi pravnik, je prepričan, da jih ni. Priznava pa, da so storili poslovno napako in da je posojilna afera v javnosti skazila ugled organizacije. "Pri takem obsegu poslovanja in rasti seveda prihaja tudi do slabših poslov. To ni bil izgubljen posel, le nekaj slabši," trdi Jelenič.

Da je potrebna moralna obsodba Jeleničevih dejanj meni tudi glavni odbor Rdečega križa, ki se bo znova sestal konec meseca in Jeleniča najverjetneje razrešil s položaja generalnega sekretarja.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1