Slovenija

Mirovni načrt za Darfur

Ljubljana, 02. 02. 2006 19.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik Janez Drnovšek je sprti strani v Darfurju povabil na pogajanja v Slovenijo.

Drnovšek naj bi sicer po napovedih Sudan obiskal predvidoma 13. in 14. februarja, vendar ta datum ni več gotov. Kot je danes pojasnil, je sudanska stran pred nekaj dnevi uradno predlagala, da bi ta datum preložili. Nov termin obiska pa še ni določen.

Janez Drnovšek je v okviru svojih prizadevanj za rešitev krize v zahodni sudanski pokrajini Darfur pripravil mirovni načrt, ki ga je že posredoval sprtima stranema, sudanski vladi in upornikom. Kot je pojasnil na novinarski konferenci v Ljubljani, ima sporazum deset točk.

Drnovšek je sprti strani povabil na pogajanja v Slovenijo
Drnovšek je sprti strani povabil na pogajanja v Slovenijo FOTO: POP TV

Te povezujejo osnovno, politično rešitev, ki bi morala biti takšna, kot je bila za jug Sudana. Dela načrta pa sta tudi predlog, kako zagotoviti varnost, in posebna določila, na katera bi se morala odzvati mednarodna skupnost, pri tem pa je predvidena sprostitev zamrznjenih sredstev EU za razvojno pomoč Sudanu in sredstev iz lanske donatorske konference v Oslu.

S svojo pobudo je Drnovšek že v sredo seznanil tudi State Deperartment, danes pa še veleposlanike držav stalnih članic VS ZN, in veleposlanike držav, ki sodelujejo kot opazovalke na pogajanjih v Abuji, ter Avstrijo kot predsedujoče državo Evropske unije.

Drnovšek je svoj predlog že posredoval sudanski vladi in uporniškimi skupinam. Njegov posebni odposlanec, čigar imena Drnovšek ni hotel razkriti, je posebno pismo z mirovnimi predlogi danes predal sudanskemu predsedniku Omarju al Baširju. Prvi odzivi so po Drnovškovih besedah pozitivni. Al Bašir se strinja s pobudo Slovenije in sprejema njeno vlogo v mediacijskem procesu. Drnovšek je v pismu sudanskega predsednika še povabil v Slovenijo, kjer bi finalizirali pogovore, enako pa je predlagal tudi upornikom. V Sloveniji je sicer še vedno Drnovškov odposlanec Tomo Križnar, ki naj bi prihodnji teden odpotoval v Darfur in skušal stopiti v stik z uporniki.

Drnovšek je v zvezi s svojimi načrti pisal tudi kitajskemu predsedniku Hu Jintau, ki se je na njegovo pismo pozitivno odzval. Kitajska podpira slovenske dejavnosti in se je pripravljena bolj angažirati.

Drnovšek se je o prizadevanjih za sudansko pokrajino Darfur pogovarjal tudi s premierom Janezom Janšo. Govorila sta o tem, kako organizirati prve dejavnosti slovenskih humanitarnih organizacij v Darfurju, dokler njihova akcija, ki naj bi stekla v prihodnjih dneh, ne bo začela prinašati rezultatov. Janša se je strinjal, da naj bi Darfur poslali mobilno vojaško bolnišnico Rol 1, ki je že preizkušena.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10