Obrambni minister ZDA meni, da Živi ščit pomeni zločin proti človečnosti in kršitev vojnega prava. Kot je sam povedal, je "razlika med vojaki in civilisti, ki jih terorizem - v tem primeru tako, da jih uporablja za živi ščit - neposredno ogroža. Namestitev živih ščitov ni vojaška strategija, to je umor. To je kršitev vojnega prava in zločin proti človečnosti, kot takega ga bomo tudi obravnavali. Tisti, ki sledijo ukazom za uporabo živih ščitov, bodo plačali visoko ceno."
Njegova izjava je med nasprotno mislečimi močno odmevala. Aktivista in publicista Miho Zadnikarja zelo zanima, ali bo slovenska oblast, ki je tako klečeplazniška do Združenih držav ravnala po ameriškem načinu tudi v primeru zaščite svojih državljanov in državljank v tujini". s temi besedami je mislil na tiste državljane, ki so sedaj v Iraku v sklopu akcije Živi ščit in so po Rumsfeldovih besedah označeni za "vojne hudodelce".
Politolog in predavatelj na Mirovnem inštitutu ter na Fakulteti za družbene vede Tonči Kuzmanić pa je pojasnil, da so aktivisti Živega ščita z Rumsfeldovimi besedami dobili največje priznanje za svoje delo. "To ni nič novega, to mi poznamo iz 90-tih, nekaj podobnega je počel Milošević. Vemo pa komu se sodi v Haagu. Najbrž ne mirovnikom ampak Miloševiću. Predpostavljam in pričakujem, da se bo nekaj podobnega zgodilo z Rumsfeldom in Bushem Jr."
Kuzmanić še dodaja, da je to, kar se dogaja zdaj, bistveno širše in bistveno več kot je mirovništvo in ne gre več samo za mir. "Ljudje, ki so šli tja niso od včeraj tukaj, vsaj dva sta zelo verzirana političnih dogodkov", s temi besedami je Kuzmanić mislil na Marto Gregorčič in Erika Valemnčiča, "en pa je bil v 80-tih zelo aktiven,Andrej Mohorič. Kot je pojasnil Kuzmanić, "so to ljudje, ki odprto v javnosti in politično delujejo, to so ljudje, ki jim je treba kapo dat dol."
Je pa tako množično upiranje vojni nekaj povsem novega, pravi Kuzmanić. Kot pojasnjuje, se je prvič zgodilo, da se je nekaj takega kot je mirovništvo povezalo na globalni ravni.