Letošnji mednarodni dan mladih je potekal pod geslom "Duševno zdravje je pomembno". Na svetu je 1,2 milijarde starih 15 do 24 let, 20 odstotkov pa jih ima težave z duševnim zdravjem, opozarjajo v Združenih narodih.
Nujna so prizadevanja, s katerimi bi presegli stigmatiziranje in mladim s težavami v duševnem zdravju zagotovili, da zaživijo polno in zdravo življenje brez osamitve in nepotrebnega strahu, so zapisali v Združenih narodih.
V skladu z rezultati raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju iz leta 2010 je bila med nekaj manj kot 1800 anketiranimi 15-letnimi učenci pri približno 20 odstotkih možnost oz. velika verjetnost za prisotnost klinično pomembnih težav duševnega zdravja.
Število samomorov med mladimi se v zadnjih letih zmanjšuje, čeprav je Slovenija še vedno nekoliko nad povprečjem EU, so poudarili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. V obdobju od leta 2003 do 2013 je samomor naredilo deset otrok, starih od 10 do 14 let, v starostni skupini od 15 do 19 let pa je bilo samomorov 90.
Prisiljeni opravljati negotove oblike dela
Mladinski svet Slovenije ob mednarodnem dnevu izpostavlja težave mladih, ki ne morejo do varne zaposlitve. Prisiljeni so opravljati negotove oblike dela, kar jim med drugim onemogoča najetje posojila in osamosvojitev, so povedali.
Tudi v sindikatu Mladi plus opozarjajo, da velika večina mladih dela v negotovih oblikah dela, kot so prisilni s.p.-ji, agencijsko delo, honorarna dela in volonterska pripravništva. Menijo, da te oblike dela predstavljajo "suženjsko obliko zastonjskega dela in ki se jih žal poslužuje tudi država". Še posebej pa opozarjajo na "izjemne psihološke pritiske, s katerimi se soočajo mladi, saj jim družba po eni strani sporoča, da so njena prihodnost, po drugi pa jim odreka priložnost za aktivno in dostojno vključenost na trg dela. V primeru, da mlada oseba uspešno najde zaposlitev, pa je v strahu pred izgubo zaposlitve in željo po dokazovanju vse bolj izpostavljena tudi nevarnosti delovne izgorelosti," so zapisali.
Mladinski svet je mednarodni dan danes obeležil z novinarskim zajtrkom, na katerem so opozorili, da težave mladih niso le njihove težave, pač pa težave države in družbe. Društvo za Združene narode za Slovenijo pa je mednarodni dan mladih obeležil z izdajo publikacije Mladi in Združeni narodi.
Minister za preprečevanje vseh oblik stigmatizacije mladih
Minister za izobraževanje, ki opravlja tekoče posle, Jernej Pikalo je poudaril, da je pomembno, da se ponovno zavežemo, da bomo še bolj pozorno in učinkovito skrbeli za preprečevanje vseh oblik stigmatizacije mladih. Poleg tega je po ministrovih besedah pomembna zaveza, "da bomo okrepili programe in ukrepe za zagotavljanje boljših pogojev izobraževanja, raziskovanja in dela, tako da bo učno, raziskovalno in delovno okolje stimulativno in pozitivno vplivalo tudi na osebnostno rast in duševno stabilnost in trdnost aktivnih državljank in državljanov, od katerih upravičeno pričakujemo in jim neizogibno tudi nalagamo odgovornost, da bodo v prihodnje voditelji skupnosti, v kateri živimo".
KOMENTARJI (244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.