''Od začetka smo mleko Infatrini kupovali v Lekarni Ljubljana pri Polikliniki, saj so ga imeli vedno na zalogi, drugje ga je treba naročiti. Sprva smo plačevali 1,72 evra za deciliter mleka, kar je na mesec zneslo približno 400 evrov, kar naenkrat pa so dvignili ceno na 2,62 evra. Strošek je tako poskočil na okoli 600 evrov mesečno. Po podražitvi sem preverila ceno še v zasebni lekarni v Dobrovi in zgroženo ugotovila, da pri njih identični izdelek stane 1,55 evra za deciliter, torej še manj, kot smo plačevali pred podražitvijo v Lekarni Ljubljana,'' je sporočila bralka.
Mlečno formulo jim je predpisal pediater gastroentrolog, ''ker je naš malček nedonošenček s precej nizko porodno težo, ki zaradi močnega refluksa slabo pridobiva na teži''. Opozarja na težavo staršev, ki drago plačujejo hrano, nujno potrebno na razvoj njihovih malčkov.
Po novem na recept
Po pojasnilih Damjana Kosa z Zavoda za zdravstveno varstvo Slovenije (ZZZS) je mleko po 8. oktobru mogoče dobiti na recept, pri čemer polovico plača ZZZS, polovico pa upravičenec. Recept lahko izdajo po oceni specialista na pediatrični kliniki v Ljubljani ali v Mariboru. ZZZS ima za izdelek dogovorjeno ceno s proizvajalcem, neodvisno od lekarn, ki je za deciliter 1,19 evra brez 8,5-odstotnega davka. Gre za veleprodajno ceno, ki je enotna za celo Slovenijo.
Drugače je pri samoplačnikih, saj pri njih lekarne določajo ceno po lastni presoji. Zato Kos vsem upravičencem priporoča, naj pri pediatru zahtevajo recept. Pred 8. oktobrom so namreč v upravičenih primerih na ZZZS izjemoma odobrili mleko Infatrini po sistemu povračila stroškov. Torej, upravičenec je v lekarni plačal kupnino za izdelek, zatem pa je pri ZZZS zahteval polovico dejanske (maloprodajne) cene. Doplačilo je bilo zato različno glede na samoplačniško ceno v posamični lekarni. Po novem pa je zaradi izdaje na recept možno najnižje doplačilo.
Lekarna Ljubljana z nižjimi cenami lekarniških storitev
Urša Vračun iz Lekarn Ljubljana je potrdila, da je mleko Infatrini v lekarnah zdaj na voljo na recept ali brez recepta. Zatrdila je, da si lekarna v primeru izdaje konkretnega izdelka ne zaračunava marže, temveč lekarniško storitev za izdajo izdelka, ki je določena s strani Lekarniške zbornice Slovenije. ''Zadeva pa je zapletena, saj je lekarniška storitev, ki jo lekarne zaračunavajo ZZZS v primeru recepta drugačna, kot je lekarniška storitev v primeru samoplačniškega nakupa. Rezultat takšnega sistema sta dve različni maloprodajni ceni: v primeru samoplačniškega nakupa je 2,62 evra.''
Nadalje je pojasnila, da je dogovorjena najvišja prodajna vrednost 1,19 evra brez DDV, ko stranka pride z receptom po Infatrini. ''ZZZS na račun zavarovanja pokrije 50 odstotkov in celotno lekarniško storitev, ki je 0,48 evra brez DDV. Tako stranka doplača le 0,64 evra. Obračunana maloprodajna cena izdelka na recept je namreč 1,81 evra.'' Maloprodajna cena za samoplačniški nakup pa je 2,62 evra, ki jo stranka plača v celoti. ''Sestavljena je iz 1,19 evra, iz 1,23 evra, ki je lekarniška storitev za izdajo zdravil brez recepta, in iz 8,5 odstotka DDV.''
Po njenih besedah lekarne nimajo vpliva niti na ceno izdelka niti na vrednost lekarniške storitve za izdajo zdravil na recept. ''Pri izdaji zdravil brez recepta pa Lekarna Ljubljana obračunava vrednost storitve, ki je nižja od priporočene s strani lekarniške zbornice.'' Izdelek Infatrini je sicer na voljo v štirih enotah Lekarne Ljubljana. ''Cene so v vseh enotah enake, razen v Lekarni Vrhnika, kjer imajo na zalogi še pet kosov po ceni 2,65 evra, ker so izdelek nabavili pred uveljavitvijo (znižanjem) nove cene,'' je dodala.
Za samoplačnike je torej mleko, ki je za malčke nujno potrebno, saj jim druga hrana ne pomaga, znaten strošek. Zato se mnogi po mleko odpravijo čez mejo.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.