Ob slovenskih cestah se na obcestnih količkih pojavljajo novi odsevniki modre barve. Gre za svetlobna odvračala, katerih namen je odvračanje trkov z divjimi živalmi, predvsem srnami in jeleni. Skupno jih bodo namestili 28.300 na nekaj manj kot 400 kilometrih cest.
Modri odsevniki delujejo po principu lomljenja svetlobe žarometov
Kot pojasnjujejo na Direkciji RS za infrastrukturo (DRSi), je namen odvračalnih naprav, kot so zvočna in svetlobna, tj. modri odsevniki, zmanjšanje nevarnosti trkov vozil z velikimi vrstami divjadi, predvsem prostoživečimi parkljarji.
"Modri odsevniki delujejo po principu lomljenja svetlobe žarometov pravokotno na cesto in tako ustvarjajo svetlobno ograjo, zvočna odvračala pa oddajajo za divjad moteč visokofrekvenčni zvočni signal," pojasnjujejo na DRSi.
V primeru modrih odsevnikov je cesta, ko avtomobil odpelje, za živali normalno prehodna, zato ta ukrep v prostoru ne ustvarja stalne prepreke oz. ne onemogoča nujno potrebnih prehajanj živali prek cest, na primer zaradi prehranjevanja ali razmnoževanja. "Posledično tudi ne prihaja do zamika prehajanja na druge lokacije oz. do zamika črnih točk trkov na odseke, ki niso opremljeni z odvračalnimi napravami."
Zvočna odvračala so montirana v obcestne količke
Zvočna odvračala ob zaznavi bližajočega se vozila oddajajo za divjad moteč visokofrekvenčni zvočni signal. Poleg odvračalnega dela, ultrazvočnega oddajnika, jih sestavljata še senzor in sončna celica, ki zagotavlja energijo za njihovo delovanje. V nasprotju z modrimi odsevniki so zvočna odvračala manj opazna, saj so montirana neposredno v obcestni količek, postavljeni pa so vzdolž nekaterih najbolj problematičnih cestnih odsekov v Sloveniji.
"Postavitev odvračal obsega najbolj obremenjene odseke glavnih in regionalnih cest glede na število povozov divjadi v preteklih letih skladno s prioritetnim seznamom, ki je bil oblikovan na podlagi enotnega merila za celotno državo, po enačbi: št. povoza parkljarjev/kilometer/eno leto)," še dodajajo na DRSi.
Letno pod kolesi konča več tisoč divjih živali, kar pomeni več kot 10 milijonov stroškov
V Sloveniji je letno registrirano povoženih med 5.000 in 6.400 prostoživečih parkljarjev (dejansko število naj bi bilo po ocenah še bistveno večje), kar pomeni, da letni stroški zaradi trkov vozil z divjadjo na državnem nivoju presegajo 10 milijonov evrov.
Modre odsevnike smo v Sloveniji poskusno testirali leta 2016. "Tedaj so se pokazali kot tehnično ustrezen ukrep s pozitivnim učinkom na zmanjšanje števila trkov s parkljasto divjadjo (število povožene srnjadi se je v prvih mesecih po namestitvi na vseh testnih odsekih skupaj zmanjšalo za več kot 30 odstotkov v nasprotju s primerljivimi obdobji iz preteklih let)," trdijo na DRSi in dodajajo, da predmetno naročilo poleg namestitve odvračal obsega še vzdrževanje nameščenih odvračal in izvajanje monitoringa za obdobje dveh let, rezultati katerega bodo zagotovili še natančnejši vpogled v njihovo učinkovitost.
Odvračala bodo stala slabega pol milijona evrov
Pogodba za namestitev zvočnih in svetlobnih odvračal za divjad obsega dva sklopa, in sicer za zvočna in svetlobna odvračala posebej. "Vrednost obeh skupno znaša 452.222,66 evra. Dela je s podpisom pogodbe v februarju 2019 kot vodilni partner prevzela Visoka šola za varstvo okolja v sodelovanju s partnerjem, Gozdarskim inštitutom Slovenije, na pogodbi pa kot dobavitelja nastopata še podizvajalca Cervus, d. o. o., za zvočna odvračala in Koblar, d. o. o., za modre odsevnike," zaključujejo na Direkciji za infrastrukturo.
KOMENTARJI (327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.