POPKAST

'Klic zemlje je bil močan'

Ljubljana, 12. 06. 2024 06.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Alenka Arko
Komentarji
11

Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Tja je prišla kot študentka in ostala, med drugim tudi zato, ker je takrat s svojo štipendijo v Berlinu lahko preživela, v Ljubljani pa ne. Da je danes tudi Berlin dražji in tudi tam se kaže, pripoveduje, pohlep po dobrih lokacijah, kjer rastejo draga, večini nedostopna stanovanja.    

Pripovedovala nam je tudi, kako se čuti vzpon skrajne desnice in kje vidi razloge za to.

Glavna tema pogovora pa kmetovanje. Začeli sva s tem, kako želi biti poimenovana, kmetovalka ali kmetica, z besedo torej, ki ima lahko še vedno slabšalni pomen.  Pojasni, zakaj ji je bližji naziv kmetica.

Kmetijo je prevzela, ko je bila stara 33 let. Ne od staršev, ki niso bili kmetje, ampak od dedka in babice. In potem dolgo razmišljala o tej svoji odločitvi. Tudi tako, da je to prelila v knjige. O tem, kako je bilo sedem let na majhnem biodinamičnem posestvu kmetici, ki se ni pripravljena predati. O sedmih začetkih in sedmih koncih sezon na majhni kmetiji, ki lahko človeka skoraj ubije, nagradi, strezni in nauči ponižnosti.    

In kako poteka njen dan? Najprej pogledaš, kakšno bo vreme, pravi.

"V sedmih letih kmetovanja so postale posledice podnebnih sprememb namreč boleče očitne: en dan se zaradi dolgotrajne suše podirajo nekoč mogočna drevesa, naslednji dan se tvoja klet zaradi poplav spremeni v močvirje. Zdi se, da je narava podivjala; ne drži se več nobenih pravil."  

In prav kmetje so največje žrtve klimatskih sprememb, občutijo jih na svoji koži, večina se tega tudi zaveda, čeprav bodo naredili prav vse proti okoljskim ukrepom, se pravi proti sebi.  

V Evropski uniji gre ogromno denarja prav za kmetijstvo. Način razdeljevanja pa še vedno nagrajuje velike industrijske agro biznise. Vsak dan zato propade na stotine manjših kmetij.  

Sistem kmetijskih subvencij pravi: Kmet je dolžan obdelovati njive na način, ki sledi razmeram na globalnem prehrambnem trgu. Razmere na globalnem prehrambnem trgu zahtevajo nizke cene, stalno prisotnost in najvišjo možno produkcijo.  

Orodja zahtevajo nafto, mehaniko, zavarovanja itd.  

Koncerni, proizvajalci pesticidov, gnojil in mehanizacije kmete prepričujejo, da gre samo tako. In da tudi ni neposrednih nevarnosti, če bodo le naredili vse prav. Pa vendarle, pripoveduje Krambergerjeva, v Franciji so pred časom kot poklicno bolezen, ki prizadene v večji meri prav kmete, med drugim dodali Parkinsonovo bolezen. Poleg različnih oblik raka. In vendar so prav francoski kmetje najbolj glasno protestirali, ko so jim želeli omejiti uporabo enega bolj strupenih pesticidov.  

Kmete v bolj intenzivno industrijsko pridelavo prepričujejo tudi politiki, največ z desnice, ki veliko govorijo, da se lahko samo na ta način zagotovita  dobrobit kmeta in prehranska varnost. Nič pa na primer o tem, da na to  prehransko varnost v veliki meri vplivajo veliki trgovci s kmetijskimi surovinami, ki so denimo v obdobju od 2021 do konca preteklega leta, ko so cene hrane šle gor in je bilo vedno več lačnih, dobičke skoraj potrojili.  

Škoda pravi, da levi politični pol tako zanemarja položaj kmetov. To izrablja desnica, ampak, še doda, ti politiki vsaj poznajo imena pesticidov in kmetje jih poslušajo, saj na nek način govorijo njihov jezik.  

Kako so jo in jo gledajo sosedje, ki, kot nekje opiše, v bližnjem potoku izpirajo cisterne, kjer je bila prej gnojevka, polja pa zalivajo s pesticidi?  

Pomembne lastnosti njenega kmetovanja in kmetovanja podobnih biodinamičnih kmetij v Sloveniji, ki jih je kar nekaj, so gotovo raznovrstnost pridelkov in samozadostnost, da se porabi večino pridelanega tudi doma. Stare modrosti, ki se jih je naučila, ko je kot otrok živela pri starih starših, so dragocene, jih pa je treba nadgrajevati z znanostjo, ki seveda obstaja. Ekološki kmetje, na primer iz Kanade, Avstrije in od drugod, so lahko že pravi svetovni pop zvezdniki, hodijo po svetu in predavajo o tem, kako pridelovati na zdrav in predvsem na način, ki bo veliko lažje kljuboval okoljskim spremembam.  

Kmetije, ki delujejo na ta način, so namreč veliko bolj odporne in ko na koncu potegneš črto, dajejo tudi večji donos, več pridelaš kot na kmetijah, ki menijo, da brez posipanja s pesticidi, brez težke mehanizacije ne gre.    

V Sloveniji je veliko dobrih praks in tudi Slovenci so tukaj pogosto vzor drugim. Količina ne bo nikoli naša prednost, lahko pa to postane kakovost, pravi.  Mladi se vseh teh stvari zavedajo, jih pa ni veliko, ki bi se tako kot pred časom Nataša Kramberger odločili, da gredo v to zahtevno izbiro. Tudi zato, ker je to izbira težkega življenja, brez dopusta, pogosto v okolju s pomanjkljivo infrastrukturo, pomanjkljivimi javnimi storitvami in subvencijami, ki so še vedno veliko premalo obrnjene proti kmetom in kmeticam, ki so spoznali, kot pravi Nataša Kramberger, da je nepotrebno biti pametnejši od narave.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
12. 06. 2024 11.24
@kmet1 Kmet s porschejem... da ne misliš ti onih "kmetov" po EU, ki jim delajo romunski, bolgarski in ostali poceni delavci in poberejo največ subvencij. Verjetno po tvoje danes največ prispevajo k slovenski samooskrbi hrvaški "kmeti", ki so pobrali največ slovenskih rodovitnih površin. Dejmo se nehat igrat z besedo "kmetje". Če si firma, nisi kmet. In politika, ki kmeta sili, da se intenzificira, spreminja v firmo, ki jo nato kupi večja firma pa to spet večja, ni nobena kmetijska politika ampak antikmetijska. Na koncu imamo svetovni paradoks, da se s kmetijstvom največ ukvarjajo kemijske in farmacevtske multinacionalke. Kmet? Govoriš ti mogoče o reliktih preteklosti, ki zgolj vedno bolj crkujejo?
DAEMONIUM
12. 06. 2024 08.57
+8
Toliko napisanega pa nič konkretnega povedanega razen levičarskih nebuloze. Pazi to: "Orodja zahtevajo nafto, mehaniko, zavarovanja itd", ja in??? Pa kako naj kmetje orjejo njive po njenem?? Spravljajo les, kosijo, sejejo, žanjejo??? A se bo sama vpregla v plug?? Seveda da orjes s kravami oko da imaš par volov ki ti bodo vlekli tesne vozove "parizarje", orali potem se vrnemo nekje okoli 50 leta prejšnjega stoletja. Pa kateri izobražen kmet ker danes imajo vsi najmanj srednjo šolo bo pristal na to norijo?? Takšen kmet bo navadni vrtickar in bo prideloval (teoretično) samo zase, za kar pa nihče več nima, računa, da se gre celodnevno srednjeveško kmetijsko produkcijo da bo pridelal nekaj 100,kg pšenice in mesece kosil na roke...da ne navajam nadaljnih neumnosti, ker če bi npr danes kmetoval kot 50 leta bi te med ostalim obravnavali za mučenje živali!
JohannDoe
12. 06. 2024 11.12
Alternativa je, seveda, samo večja intenzifikacija, večanje kmetij, ker bodo preživeli samo največji, ustanavljanje d.o.o. in na koncu prevzem s strani multinacionalk, ki bodo za delo zaposlovale romunske delavce. Kateri kmet gre pa v tole? Tisti, ki mu prodajajo, da je to edina opcija.
Perivnik
12. 06. 2024 08.56
+5
Ne vem, koga ima ona za skrajnega desničarja? Katerega kmeta?? Tistega, ki od jutra do večera gara na zemlji in pri živini, potem pa pridejo gospodje s kravatami iz Ljubljane in ugotovijo "napakice" in mu z odločbami poberejo še tisto malo zaslužka, ki ga ima??? In logično ta človek "ne ljubi" levičarskih uradnikov??? So to skrajni desničarji??? Vmes pa gre ta kmet ob nedeljah k maši in Boga prosi za lepo in primerno vreme, da bo vsaj malo pridelal, je zato skrajni desničar????
JohannDoe
12. 06. 2024 11.15
-1
Onega kmeta, ki po ulici sredi berlina paradira z vzdignjeno. To so ti kmeti, mestni kmeti. Enaki kmeti kot po metelkovi, samo drugačno drogo si izberejo za prebijanje časa.
JohannDoe
12. 06. 2024 11.27
-1
... za prebijanje časa namesto, da bi delali kaj koristnega, denimo na njivi.
bu?e24 1
12. 06. 2024 08.54
+2
Usak napred gre v to smer da nimaš nič in boš veseu
Perivnik
12. 06. 2024 08.58
+2
bl?e24 1 - Da, seveda, da nimaš nič. Saj ni problem, oni, ki so nesrečni in delajo, imajo še vedno toliko, da tisti, ki so "veseli", lahko od njih "vse dobijo".
Gutenberg
12. 06. 2024 08.37
+5
Kako lahko ekološka kmetica preživi pol leta v Berlinu? To je bolj PR članek kot kaj resnega.
kmet1
12. 06. 2024 08.25
+2
Njena kmetija je samooskrbna, torej če bomo vsi kmetje šli v eko, bio dinamično ali ne vem kakšno obliko še in bomo samooskrbni bomo ZMAGALI. Problem je v tem, da če nič ne prodaš nimaš od česa živeti. (A zato so eko subvencije tako velike?) Kmetje bodo spet siromaki, ki bodo nosili stare obleke in čevlje,hodili peš ali s kolesom. Bog ne daj, da se kateri vozi s Porschejem - tega je potrebno pribiti na križ!
kmet1
12. 06. 2024 08.32
+2
Pa še nekaj. Kar nekaj kmetov, ki so obdelovali več 10 ha in so v odkup dajali tudi po 100 ton pridelkov (pšenica, ječmen, koruza) in so se preusmerili v Ekološko kmetovanje, danes ne proda na trgu skoraj nič; manjše količine ajde, prosa, ... Koliko to prispeva k večji samooskrbi Slovenije pa naj vsak sam ugotovi. Kmetija Černelič obdeluje 47 ha, od tega okoli 3 ha za vrtnine, ostalo so travniki! (podatek iz drugega članka) Torej je to prihodnost?!