Poleg teh 344 stanovanj sta sklad in občina prevzela še sedem stanovanj, ki sta jih na podlagi medsebojnega popuščanja z Vegradom AM v stečaju kompenzirala za polovico obračunanih penalov.
Mestni stanovanjski sklad je tako do minule srede formalno prevzel 225 stanovanj, MOL pa 119. Med dodatnimi sedmimi stanovanji jih je sklad prevzel tri, občina pa štiri. Gre za stanovanja, ki sta jih na podlagi medsebojnega popuščanja s prodajalcem, družbo Vegrad AM v stečaju, kompenzirali za polovico obračunanih kazenskih stroškov iz prve in tretje pogodbe, je povedala direktorica javnega stanovanjskega sklada MOL Jožka Hegler.
Tudi Stanovanjski sklad RS je formalno že prevzel vseh 75 stanovanj, ki so v njegovi lasti. Od teh je 59 vseljivih, v 16 stanovanjih se pa odpravljajo napake.
Najemnikom so doslej v najem predali 216 stanovanj, od tega jih je 23 v lasti republiškega stanovanjskega sklada. Tudi ta stanovanja namreč upravičencem do najema neprofitnega stanovanja v najem na podlagi že zaključenega 13. javnega razpisa za oddajo neprofitnih stanovanj v najem oddaja ljubljanski stanovanjski sklad, je pojasnila Heglerjeva.
Glede postopkov pobota med mestnim stanovanjskim skladom, MOL in Vegradom AM je Heglerjeva zatrdila, da njihov dolg predstavlja bodočo pogojno terjatev, ki pa je odvisna od tega, kako bo izpolnjena obveza prodajalca po predaji stanovanj sposobnih za vselitev z omogočenim bremen prostim vpisom v zemljiško knjigo.
Vegrad AM bi moral namreč po navedbah Heglerjeve skladu in občini v dogovorjenem roku predati za vselitev sposobna stanovanja, po prevzemu teh pa bi bil upravičen do izstavitve računa za predzadnji obrok po treh pogodbah. Ker pa so morali na skladu in v občini sami usposobiti stanovanja in še ne vedo, kateri stroški se bodo še pojavili pri sanaciji, so medsebojne obveznosti med skladom, občino in družbo stvar dokazovanja, je dejala Heglerjeva.
Načeloma so sicer obveznosti iz predzadnjega obroka po pojasnilih Heglerjeve 153.688 evrov iz prve pogodbe, pri čemer so doslej evidentirali že 91.314 evrov stroškov za pobot, 519.177 evrov iz druge pogodbe, pri čemer se je pogodbene kazni do 18. novembra, ko je bil uveden stečaj Vegrada AM, nateklo za 425.869 evrov, in pa 945.887 evrov iz tretje pogodbe, stroškov za pobot pa je doslej že za 945.887 evrov.
Poleg tega pa sklad in MOL Vegradu AM dolgujeta še zadnje obroke po vseh treh pogodbah v skupnem znesku nekaj nad 1,66 milijona evrov, ki pa bodo zapadli v plačilo po izročitvi zemljiškoknjižnega dovoljenja in omogočenem bremena prostem vpisu stanovanj.
Vegrad AM v stečaju je medtem MOL in mestnemu stanovanjskemu skladu dolžan kazenske stroške za nepravočasno predana stanovanja, in sicer so po prvi pogodbi obračunani kazenski stroški za 884.171 evrov, na podlagi medsebojnega popuščanja pa sta stranki polovico teh stroškov kompenzirali za tri stanovanja.
Po drugi pogodbi je kazni za 425.869 evrov, način obračuna pa še ni dogovorjen, po tretji pogodbi pa so obračunani kazenski stroški za 1,72 milijona evrov, na podlagi medsebojnega popuščanja sta pogodbeni stranki polovico stroškov kompenzirali za štiri stanovanja.
O uveljavljanju pobotov se sicer na skladu in občini odločajo na podlagi nastalih stroškov ob tem, ko jim Vegrad AM v stečaju izstavi račun.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.