Slovenija

MOP: Podjetjem, ki odvažajo odpadke, se ne bomo pustili izsiljevati

Ljubljana, 27. 11. 2018 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je prejelo 18 pogodb za odvoz in obdelavo odpadkov v skladu s spremenjeno uredbo, kjer je določeno, da država krije stroške do 120 evrov na tono odpadkov. "Cena ni prenizko ali celo napačno izračunana. Gre za nedopustno umetno višanje cene, saj nekatera podjetja predpostavljajo, da lahko višajo ceno, ker se Slovenija utaplja v odpadkih," so kritični na MOP.

Slovenija se utaplja v odpadkih in nekatera podjetja bi to izkoristila sebi v prid.
Slovenija se utaplja v odpadkih in nekatera podjetja bi to izkoristila sebi v prid. FOTO: Kanal A

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je do danes prejelo 18 pogodb za odvoz in obdelavo odpadne embalaže v skladu s spremenjeno uredbo. Ob tem so na ministrstvu zatrdili, da najvišja določena cena za odvoz, 120 evrov z davkom na dodano vrednost na tono, ni postavljena prenizko.

V uredbi o embalaži in odpadni embalaži je določeno, da ministrstvo za okolje in prostor krije stroške ravnanja z odpadno embalažo do 120 evrov na tono, pri čemer je davek v to ceno že vključen. Enaka cena je določena tudi v interventnem zakonu.

"Minister Jure Leben je že pred časom opozoril, da cena, ki jo je država pripravljena (začasno) plačati in kasneje izterjati, ni prenizko ali celo napačno izračunana. Gre za nedopustno umetno višanje cene, saj (zgolj nekatera) podjetja predpostavljajo, da lahko višajo ceno v izjemni situaciji, ker se Slovenija utaplja v odpadkih," so kritični na ministrstvu za okolje.

"Tovrstnega izsiljevanja ministrstvo ne bo dopustilo, zato cena ne bo spremenjena," so še poudarili.

Dokaz, da je cena 120 evrov na tono primerna, vidijo tudi v dejstvu, da je ministrstvo do današnjega dne že prejelo 18 pogodb na podlagi nove uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo.

Na Zbornici komunalnega gospodarstva, ki deluje pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije, so pred časom povedali, da se težave pojavljajo predvsem pri lokacijah, ki se nahajajo v bolj obrobnih delih države. Nekateri izvajalci javnih služb namreč zaradi višjih stroškov prevoza nakopičene komunalne embalaže ne uspejo dobiti ponudbe v razponu 120 evrov na tono.

Sprememba uredbe o ravnanju z odpadno embalažo je začasna rešitev za stanje pri komunalnih podjetjih. Pri teh se je namreč zgolj do septembra nakopičilo dobrih 9000 ton mešane odpadne komunalne embalaže. Družbe za ravnanje z odpadno embalažo, ki so zadolžene za odvoz te embalaže, trdijo, da so prevzele vse količine, za katere so jih zavezanci pooblastili in jim tudi plačali embalažnino.

Bolj celovito rešitev naj bi prinesel zakon o interventnem odvozu odpadne embalaže in odpadnih sveč, ki je bil prejšnji teden umeščen med gradiva za obravnavo na vladi. Ta predvideva, da za odvoz poskrbi država in tudi krije stroške. Kasneje lahko te stroške izterja od družb za ravnanje z odpadno embalažo.

Tudi v tem primeru bo sicer moral izbrani izvajalec odpadno embalažo odpeljati in obdelati za največ 120 evrov na tono odpadkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ecnarf
27. 11. 2018 18.50
Najpprej dobijo komunalci plačano od ljudi poj jim pa še država šenka 120e nakar vse skup prodajo v tujino kejer spet pokasirajo ,smetarska mafija nima nkol dost samo izsiljevanje in nesposobnost ministrstva sama birokracija
fairplayy
27. 11. 2018 12.15
+23
Odpadki se bodo povečevali v nedogled zato treba ukrepati pri največjih proizvajalcih embalaže in nenezadnje pri potrošnikih oboji smo krivi in moramo plačati, da se začnejo uveljavljati zero Waste trgovine kot drugod po svetu. Smeti so biznis in marsikdo je to zavohal in vprašanje kako okoljsko bo tudi poskrbel za njih, ker bomo vsi veseli da jih sploh prevzame jih bomo prej ko slej dobili nazaj na krožnik. LEBEN ZDAJ SI TI NA POTEZI dosedaj si se izkazal...
MojsterSplinter
27. 11. 2018 12.35
+4
Banion
27. 11. 2018 12.45
+7
Do določene meje oziroma količine podjetjem ni treba plačati za odpadke, nič lažjega ustanoviš še dve podjetji ter razdrobiš količine. Tu bi morala veljati ničelna toleranca se pravi plača se za vse ne samo od neke količine naprej. Lebn mi je čedalje bolj všeč in ima kar prav ko se ne pusti izsiljevati morda bo pri smetišarski mafijio naredil celo red
sodelujem
27. 11. 2018 13.20
+7
Potrošnik ni kriv nič.!Vse plača in preplača z odpadki vred! Kriva je vlada in razna ministrstva za okolje in podobni ki si zmišljujejo predpise in zakone po katerih ti v trgovini ne smejo nalit mleka ali v vrečo strest če jo od doma prineseš.!Po svetu naj malo pogledajo....
flojdi
27. 11. 2018 17.47
.mislim da smo pa tudi kupci krivi. / če kdaj kupim zaseko, ali kaj podobnega, mi jo vedno hočejo zapakirat v tisto plastično posodičico". in vedno rečem : NE. ali v papir; ali pa prinesem eno tako , poturjeno mi, kar s sabo. in to eno perem, in uporabljam do totalne znucanosti.. ampak je še vedno GrdaSmet