V Vuzenici je danes potekala spominska slovesnost v spomin na ustanovitev Pohorske brigade in osamosvojitveno vojno za Slovenijo. Slavnostni govornik, vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je na srečanju povedal, da so spomini na zgodovino slovenskega odporništva navedeni že v Listini o medsebojnem sodelovanju.
Pod to listino, tako Potrč, so se podpisale veteranske organizacije Zgornje dravske doline, v njej pa so zapisali, da jih druži domoljubje in zavest, da so se vsak v svojem času in razmerah, ki jih je narekovala ogroženost domovine, bojevali in v tem boju zmagali.
Kot je spomnil Potrč, je v listini tudi zapisano, da so v vseh obdobjih, tako leta 1918 kot leta 1941 in 1991, tujci poskušali porezati in izruvati narodne korenine in vsi takratni upori so velika dejanja v naši skupni zgodovini.
Po oceni Potrča je še bolj slikovito oceno o slovenski zgodovini upora izrekel predsednik slovenske borčevske organizacije Janez Stanovnik, ki je dejal, da Slovenci imamo vse razloge, da smo ponosni na svojo zgodovino in da smo ob prelomnih trenutkih svetovne zgodovine vselej bili na pravi strani.
"Taka prelomnica je bil tudi sprejem amandmajev k slovenski ustavi septembra leta 1989. Takrat smo, ob silnem odporu v vsej bivši Jugoslaviji, v ustavo zapisali pravico do samoodločbe, vključno z odcepitvijo. Sklenili smo, da lahko le mi, v slovenski skupščini, odločamo o razglasitvi izrednih razmer, s katerimi nam je grozil Beograd," je poudaril vodja poslanske skupine SD.
Opozoril je tudi, da tako kot o osamosvojitvi moramo celostno in pošteno govoriti tudi o času druge svetovne vojne in narodnoosvobodilne borbe. Po Potrčevih besedah Štajercem ni treba govoriti o nemških ciljih, saj so jih naši starši dobro poznali že med napadom Hitlerja. Nasilje okupatorja, tako Potrč, je bilo torej že prej načrtovana politika, ki ji je moral slediti upor in ne obratno. Zato se je na Štajerskem vedno vedelo, kdo je okupator in kakšni so njegovi cilji in da so posamezniki, ki so sodelovali z okupatorjem, izdajalci, je dejal.
"Zato ne smemo dovoliti, da se zaradi zavedanja o tem, da so bili na napačni strani, sedaj krivda za njihovo odločitev želi naprtiti uporu in NOB, češ, saj ni šlo za upor zoper okupatorja, šlo vam je le za revolucijo in nasilni prevzem oblasti," je povedal Potrč.
Med drugim se je tudi vprašal, ali je to pošteno do vseh bork in borcev Zidanškove brigade, ki so bili nasledniki junaštva Pohorskega bataljona, ki so se do zadnjega dne in še po uradni kapitulaciji nemškega rajha, na Koroškem borili z okupatorji in tisoči pripadnikov vseh vrst kvizlinških enot iz Jugoslavije, ki so se skupaj z Nemci prebijali na avstrijsko Koroško v upanju, da jih bodo zaščitili zavezniki.
Potrč je tudi spomnil, da so se socialni demokrati uprli poskusom prevrednotenja zgodovine v vojnih zakonih. Soglašajo pa, da naj pridobijo pravico do rente tudi prisilni mobiliziranci v nemško vojsko in da naj se v pravicah, glede na ravnanje njihovih staršev, ne razlikujejo otroci.
Dodal je še, da v SD ne morejo soglašati, da bi pridobili pravice žrtev vojnega nasilja tudi sodelavci okupatorja in da bi se na njihove grobove, tudi če so padli ali bili ubiti že med vojno, zapisalo, da so bili žrtve komunističnega nasilja. Po mnenju socialnih demokratov sodelovanje proti lastnemu narodu tudi po več kot 60 letih namreč ne more biti vrednota in tega ne smemo niti dovoliti.