
Vodna solata je pri nas v prosti prodaji in sicer jo uporabljajo za akvarije in okrasne ribnike.
Mohor Slatner iz ribiške družine Brežice meni, da je za pojav solate možnih več teorij. "Po eni so jo sem prinesli akvaristi, lahko so jo prinesle živali, morda pa tudi gojitelji."
Rastlina za preživetje potrebuje vodo, ki ima najmanj 17 stopinj. Na tem mestu ima vodna solata idealne pogoje, ker tukajšnja voda prihaja iz izpustov bazenov term Čatež, tako da ima voda tudi pozimi najmanj 20 stopinj. Ker rastlina nima naravnega sovražnika se širi tako hitro, da se v 14 dneh iz 10 kvadratnih metrov razširi na 100 kvadratov.
Prekrila je že cel zgornji tok vode, voda je zato neprepustna za sončno svetlobo. Posledica je upad deleža kisika, kar pa pomeni smrt za organizme, ki dihajo v tej vodi. Ribiče še posebej skrbi za avtohtone krape divjake, ki so pri nas ogrožena vrsta.
Brežiška ribiška družina je o onesnaženosti obvestila inšpektorakt in pristojna ministrstva, odgovorov pa zaenkrat še niso dobili. Tako jim ni preostalo drugega kot, da so se vodne solate lotili z lastnimi rokami.