Slovenija

Mornarji dobili hrano

Koper, 22. 01. 2009 13.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Devet mornarjev na ladji Sol Trader je dobilo zalogo hrane za dober teden. Zagotovili so jim tudi 30 kubičnih metrov vode.

Kot je za 24ur.com potrdil predsednik Sindikata pomorščakov Slovenije Andrej Utenkar, so mornarji na ladji Sol Trader danes okoli 10. ure dobili hrano za sedem do deset dni. Poleg tega so jim zagotovili tudi 30 kubičnih metrov vode. Kot je še pojasnil, so imeli pri tem nekaj logističnih težav, ker je ladja v sidrišču in ni privezana na obalo, vendar so kljub temu zadevo speljali v skladu z včerajšnjim načrtom.

Posadka Sol Traderja je danes dobila hrano in vodo.
Posadka Sol Traderja je danes dobila hrano in vodo. FOTO: Dare Čekeliš

''O tem je bil obveščen tudi hrvaški sindikat pomorščakov, ki smo ga včeraj obvestili, da bomo to danes izpeljali in da se lahko obrnejo na nas, če bodo potrebovali kakšno asistenco,'' je dejal Utenkar.

Na vprašanje, kako se bodo stvari odvijale in kdaj pričakuje razrešitev spora okoli dolga, je Utenkar odgovoril, da je to zelo težko komentirati. ''Imeli smo primere, ko so bile ladje v našem morju tudi po več mesecev,'' je dejal in dodal, da je nedavno ena ladja imela podobne težave, po več mesecih pa so se le rešile.

Lastnik ne dolguje le upnikom, temveč celotno plačilo tudi mornarjem.
Lastnik ne dolguje le upnikom, temveč celotno plačilo tudi mornarjem. FOTO: Dare Čekeliš

Eden od treh ukrajinskih mornarjev, ki delajo na ladji poleg šestih hrvaških mornarjev, pa naj bi Utenkarju že zatrdil, da nikakor ne bo zapustil ladje, dokler mu ne izplačajo celotnega plačila.

Dogajalo se je že, da so v takšnih primerih ladje izplule šele po več mesecih.
Dogajalo se je že, da so v takšnih primerih ladje izplule šele po več mesecih. FOTO: Dare Čekeliš

Sodišče v Kopru je 8. januarja zaradi dolgov na zahtevo upnikov prepovedalo ladji Sol Trader, da izpluje iz koprske luke. Zaloga hrane in pijače je devetim članom posadke zadostovala za deset dni, včeraj pa jim je začelo hrane zmanjkovati.

Lastnik ladje Igor Govorčin naj bi dolgoval denar dvema koprskima podjetjema, po naših neuradnih podatkih pa naj bi šlo za okoli 200 tisoč evrov. Poleg tega naj lastnik članom posadke, odkar so nastopili službo v začetku novembra, ne bi izplačal še niti centa. Govorčin po navedbah hrvaških medijev za dolgove krivi gorivo, krizo v pomorstvu in zmanjšanje voznine. Ob tem naj bi zagotovil, da ima posadka dovolj hrane in vode ter da bo tako tudi v prihodnje.



KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
23. 01. 2009 15.05
KJE JE ZDAJ SABADER-OPS SABOTER-SANADER,AH NEVEM,KER NI POMEMBEN
User401471
23. 01. 2009 08.11
hehe zdej bomo pa ladjo zaplenil, ko Somalijski pirati ;)
User283300
23. 01. 2009 00.06
baje da ladja sploh ni tuk vredna kuk je un dolžn
Jinks
22. 01. 2009 17.03
Treba je pokazati olidarnost in pomagati ubogim mornarjem, saj konec-koncev niso nič krivi za goljufive poteze lastnika! Država bi jim morala pomagati!
zogby
22. 01. 2009 16.50
Tako je Neikus!
User417546
22. 01. 2009 15.46
Kolikor sem razumel mornarji nočejo dol zaradi izostanka plačila?
User417546
22. 01. 2009 15.46
Hja, zaplenit ladjo, prodat pa izplačat dolgove in plače mornarjem.
User426254
22. 01. 2009 15.24
Boga navadna raja, kaj vse morajo trpeti.
dr.psiho
22. 01. 2009 15.13
lepo da se pobrigajo za mornarje...
User403123
22. 01. 2009 15.01
Tonček Balonček
22. 01. 2009 14.33
Naj aretirajo tega Igorja Govorčina in naj mu zmanjka hrane!! A njega poa ne rubijo za dolg? Ni v skladu z zakoni?
Tonček Balonček
22. 01. 2009 14.32
Pas saj hrana za teh nekaj ljudi ne bi smela biti noben problem. KAritas plus Rdeči križ, sindika, pa je stvar rešena. Upam, d aso jim dostavili tudi cigarete in kakšnen karton iz VinaKoper Oni so pač žrtve "delodajalvcev", ujeti mednje in predpise, praktično kot neki begunci, pa niso ničesar krivi!! Oni Hrvateje bi že zdavnaj šli z ladje domov in od tam delovali naprej, pa morajo pač ostati na ladji zaradi nekih predpisov! žalostno je vse skupaj, v Evrope držiš praktično sredi Koprskega zaliva talce, kot kak terorist iz Somalije, seveda v skladu z zakoni!