Epidemija covida-19 je obremenila slovenski zdravstveni sistem, ki se je ves čas bojeval s pomanjkanjem kapacitet in prezasedenostjo oddelkov. Zdravstveni strokovnjaki so večkrat poudarili, da je treba zagotoviti večje zmogljivosti za učinkovito bolnišnično oskrbo v izrednih okoliščinah. In kako se je odzvala država?
Na ministrstvu za obrambo so potrdili naše informacije, da je v pripravi projekt za zagotavljanje zdravstvenih zmogljivosti v izrednih razmerah ter da bo ljubljanska bolnišnica dr. Petra Držaja dobila dodatne prostore. Državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Damir Črnčec je pripravil projekt v sodelovanju z ministrstvom za zdravje in direktorjem UKC Ljubljana Markom Jugom, saj njihov urgentni blok potrebuje dopolnilno lokacijo in možnost razbremenitve. V načrtih je zagotoviti prostor za najmanj 160 bolniških postelj.
"Gre za zdravstveno zmogljivost za dvojno rabo, tako za zagotavljanje zdravstvene oskrbe za vojaške namene kot tudi za uporabo v okviru javnega zdravstva," so pojasnili za 24ur.com in dodali, da bo bolnišnica dobila severni prizidek, "pri čemer se bo obstoječi objekt dejansko povečal in ne samo nadomestil obstoječi del bolnišnice".
Izhodiščna vrednost projekta je nekaj manj kot 87 milijonov evrov z DDV. Projekt je uvrščen na dnevni red današnje seje vlade.
Vzpostavitev Situacijskega centra kibernetske obrambe
Prav tako ministrstvo v času vse večjih kibernetskih groženj in izzivov načrtuje vzpostavitev Situacijskega centra kibernetske obrambe, vrednost projekta pa je 33 milijonov evrov. Črnčec je pojasnil, da se je vlada za to odločila po številnih kibernetskih napadih v zadnjem času, je pojasnil. Center bo začel naloge izvajati nemudoma, ključne investicije v center pa so predvidene do leta 2027. Projekt je vreden približno 33,5 milijona evrov z DDV.
Kot je še pojasnil, bo center obravnaval strojne in programske rešitve, razpršene po državni upravi po kritični infrastrukturi. "Če povem poenostavljeno, licence, ki bodo omogočale, da se bo ta stvar ohranjala in nadgrajevala," je dodal. V kibernetskem svetu je namreč ključno biti korak s časom oziroma pred napadalci, je dodal.
Kot so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje, je namen projekta dvig kibernetske varnosti na nacionalni ravni, s čimer bo na državni ravni vzpostavljen združeni situacijski center kibernetske obrambe za stalno spremljanje, zaznavanje in izvajanje postopkov za zamejitev kibernetskih groženj.
S projektom bo vzpostavljen sistem zaznavanja kibernetskih groženj, ki bo bistven za zaščito subjektov pred zlonamernimi kibernetskimi dejavnostmi in za okrepitev odpornosti na področju kibernetske varnosti. Investicija obsega nakup opreme za vzpostavitev zmogljivosti združenega situacijskega centra kibernetske obrambe, ki bo zagotavljala zajem, obdelavo, analizo, hrambo in posredovanje informacij o kibernetskih grožnjah. Zahteve po omenjeni zmogljivosti izhajajo iz zakonskih zavez, ki določajo, da morajo organi v Republiki Sloveniji, ki izvajajo kibernetsko obrambo na različnih ravneh, izvajati usklajene organizacijske, procesne, tehnične in administrativne ukrepe ter dejavnosti za zagotavljanje celovite informacijske varnosti v skladu s svojimi pristojnostmi. V projekt sta vključena tudi pripadajoče izobraževanje in usposabljanje kadra, ki bo te rešitve uporabljal. Vzpostavljen bo sistem zaznavanja dogajanja v kibernetskem prostoru z zmožnostjo priprave ocene situacijskega zavedanja na področju kibernetske in nacionalne varnosti v Republiki Sloveniji, so sporočili.
Omenjena projekta so na Mors začrtali v času, ko nadomestno funkcijo ministra opravlja predsednik vlade Robert Golob, izvedbo omenjenih projektov pa bo prevzel najverjetnejši naslednik Marjana Šarca na ministrskem položaju Borut Sajovic. Golob mora namreč njegovo ime še poslati v DZ, kjer ga nato čaka predstavitev pred matičnim delovnim telesom DZ, nato pa ga morajo potrditi še poslanci.
Levica pozdravlja odločitev vlade, da ustanovi vojaško bolnico
"V Levici nasprotujemo povečevanju izdatkov za orožje. Vedno smo vztrajali, da lahko vojska namesto oboroževanja za misije v tujini opravlja bolj družbenokoristne funkcije pri nas doma. Zato pozdravljam današnjo odločitev vlade, da ustanovi vojaško bolnišnico v sklopu bolnice Petra Deržaja v ljubljanski Šiški. Novo krilo bo po začetnih načrtih obsegalo 160 postelj, njene kapacitete pa bodo na voljo tudi civilistom. Nedostopnost zdravstva je ena izmed perečih težav naše družbe, ki jo moramo reševati z vsemi razpoložljivimi sredstvi," so sporočili iz Levice.
KOMENTARJI (399)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.