Včeraj so v oddaji 24UR poročali, da naj bi ministrica za obrambo Ljubica Jelušič v obdobju, ko opravlja le še tekoče posle, podpisala več pogodb, v vrednosti štirih milijonov evrov. Danes pa so se odzvali na ministrstvu za obrambo in pojasnili, da je šlo za nakup navigacijske, meteorološke in telekomunikacijske opreme za letališče v Cerkljah ob Krki. Ob tem na Morsu poudarjajo, da niso bila predstavljena vsa dejstva, ki so jih posredovali, zato je bila "javnost obveščena nepopolno in deloma tudi nekorektno".
Kot so dodatno pojasnili na Morsu, se je postopek za sprejem teh štirih pogodb začel že z objavo namere o nakupu omenjene opreme na portalu Evropske obrambne agencije 20. decembra 2010, podpisi pa so le zaključni del postopka. Po njihovih navedbah so bili v tem času tudi opravljeni vsi predvideni postopki "od objave razpisa, izbire ponudnikov, pogajanj z izbranimi ponudniki do končnega podpisa pogodb".
Ob tem poudarjajo, da so še pred podpisom pogodb "skladno s sprejetimi omejitvami vlade pri izvrševanju proračuna" od ministrstva za finance pridobili vsa potrebna soglasja. "Sredstva za izvedbo pogodb pa so predvidena znotraj okvirov predvidenega rebalansa proračuna za leto 2012, kot je bil pripravljen septembra lani," so zapisali.
Na vprašanje, ali ti projekti spadajo v tekoče posle vlade, na ministrstvu odgovarjajo, da v celoti upoštevajo omejitve, ki jih je sprejela vlada glede izvajanja javnih naročil in sklepanja pogodb zaradi začasnega zadržanja izvajanja proračuna.
Projekt začeli že leta 2006, končan pa naj bi bil predvidoma prihodnje leto
Ob tem dodajajo, da so o projektu obnove letališča v Cerkljah ob Krki v celoti in sproti obveščali slovensko javnost že od samega začetka projekta. Ta se je namreč začel že v mandatu prejšnje vlade leta 2006 in nadaljeval v mandatu sedanje, končal pa se bo predvidoma v mandatu nove vlade leta 2013.
V prenovo letališča so v znatni meri vključena finančna sredstva zveze Nato, še navajajo na Morsu. Kot pravijo, je zato pomembno, da se "posamezne investicije znotraj projekta, čeprav se izvajajo iz nacionalnih sredstev, izvajajo skladno s sprejetim investicijskim načrtom". Od tega je namreč odvisno tudi črpanje že odobrenih Natovih sredstev.
"Poudariti je treba, da je to edini slovenski infrastrukturni projekt, ki ga sofinancira Nato iz proračuna NSIP (Nato Security Investment Programme), zanj pa je do zdaj že odobril več kot 22 milijonov evrov," so še pojasnili na ministrstvu.
O ključnih dosežkih ministrstva v tem mandatu je sicer ministrica govorila že novembra lani. Takrat je na novinarski konferenci izpostavila strateški pregled obrambnega resorja, na podlagi katerega so prišli do sprememb nekaterih ključnih normativnih aktov. Slovenski vojski je po besedah ministrice v tem času uspelo doseči spremembe na več področjih, med dosežki pa je navedla tudi vzorno izpolnjevanje obveznosti v mednarodnih operacijah in misijah. Na področju opremljanja so na ministrstvu zlasti zaključevali projekte, začete v prejšnjem mandatu, je takrat pojasnila Jelušičeva.
V NSi, ki naj bi po neuradnih informacijah prevzela ministrstvo za obrambo, pa s pogodbami niso seznanjeni, je dejala predsednica stranke Ljudmila Novak. Dogajanja zato ni želela komentirati.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.