Slovenija

Moscovici podprl vstop Slovenije v EU

Ljubljana, 05. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski premier Janez Drnovšek je na Brdu pri Kranju danes sprejel francoskega ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija, ki je začel dvodnevni obisk v Sloveniji.

Pierre Moscovici
Pierre Moscovici FOTO: Reuters

V pogovoru je Moscovici označil Slovenijo kot eno prvih kandidatk za vstop v EU, pri čemer je poudaril, da Francijo močno podpira slovensko kandidaturo. Francoski evropski minister je kot pozitiven ocenil tudi ekonomski in politični položaj Slovenije in dodal, da ima po mnenju francoske strani Slovenija odlično pogajalsko skupino, ki se z Brusljem pogaja za vstop v EU. Sogovornika sta se v pogovoru dotaknila tudi nekaterih aktualnih vprašanj, povezanih s približevanju EU, med njimi tudi o vprašanju irskega referenduma, na katerem so zavrnili pogodbo iz Nice, ter prostega pretoka delovne sile po vstopu novih držav v EU, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Glede vprašanja rezultatov irskega referenduma o pogodbi iz Nice, je premier Drnovšek izrazil zaskrbljenost, da se priprava podobnih referendumov ne bi ponavljala tudi v ostalih državah članicah EU. Premier je še dejal, da se v EU že dalj časa govori o t.i. demokratičnem deficitu v procesu delovanja EU, pri tem pa izrazil upanje, da se ta deficit v praksi ne bo reševal ravno na primeru držav kandidatk za vstop v EU. Moscovici je pojasnil, da je bila tudi Francija zelo presenečena nad izidom irskega referenduma, saj je Irska navsezadnje prejela skoraj največ pomoči s strani EU, in dodal, da Francija obžaluje tak rezultat.

Premier Drnovšek se je v pogovoru dotaknil tudi vprašanja prostega pretoka delovne sile po vstopu novih držav v EU in menil, da se EU tega vprašanja ni lotila načelno. Moscovici mu je pojasnil, da gre v tem primeru predvsem za notranjepolitično vprašanje in da Francija ni nikdar podpirala odprtja tega vprašanja, vseeno pa je izrazil upanje, da bi EU v zvezi s tem vprašanjem le uspelo priti do neke vrste kompromisa. Hkrati je francoski evropski minister tudi izrazil željo, da bi kandidatke čimprej začele sodelovati pri razpravi o bodočnosti EU, saj bi na ta način tudi same prispevale k razvoju bodočega "gravitacijskega centra" in socialne podobe unije kot take.

Moscovici je še izrazil prepričanje, da naj bi države kandidatke, ki bodo izpolnile vse pogoje za vstop v EU in ki bodo pripravljene na vstop že leta 2004, tudi sodelovale na naslednjih volitvah v Evropski parlament.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1