Ameriški strokovnjaki nehormonsko tabletko razvijajo že dolgo, deluje pa tako, da moti signalizacijo vitamina A, ki je potreben za proizvodnjo sperme.
"Jemanje bi bilo oralno (skozi usta), predvidevamo, da bi jo vzeli enkrat dnevno," je pojasnila Gunda Georg, raziskovalka na Fakulteti za farmacijo Univerze v Minnesoti.

Proces zorjenja spermijev je kompleksnejši od dozorevanja jajčec pri ženskah, razlaga Aleksander Andjelić s kliničnega oddelka za reprodukcijo. "Ni vezano na neko obdobje 28 dni ali kaj podobnega in nastaja v milijonih. Zato imamo take težave, da bi se prepoznala neka učinkovina, ki bi tukaj uspešno opravljala svoje delo."
In to brez stranskih učinkov. Izsledki raziskave, objavljene pred dnevi v reviji Communications Medicine, sicer kažejo, da so pri miših v štirih tednih dosegli 99-odstotno zaščito, kar je primerljivo z žensko kontracepcijsko tabletko. V približno istem času se je plodnost tudi povrnila, stranskih učinkov pa zaenkrat niso zaznali.
Andjelić medtem previdno: "Pri primatih sploh niso dokazali, da bi popolnoma prenehalo nastajanje spermijev, ampak je zgolj padlo pod določeno koncentracijo. S tem v humani uporabi ne bomo zadovoljni, ker vemo, da je lahko že nekaj spermijev lahko dovolj, da ženska zanosi."
Eno od podjetij, ki sodeluje pri razvoju, pa je že izvedlo prvo fazo preizkušanj na 50 moških, v kateri so potrdili varnost zdravila. Trenutno poteka že druga faza, ki preverja učinkovitost in morebitne dolgoročne posledice.