Kranjski policisti so v sredo okoli 12.30 po naznanitvi suma nezakonitega snemanja ali fotografiranja neznanega moškega ustavili na Partizanski cesti v Kranju, kjer je tudi letno kopališče.
Kot so pojasnili za 24ur.com, so na kraju dogodka izsledili 26-letnega Bolgara s prebivališčem v Sloveniji, ki je na javnem kraju z uporabo mobilnega telefona posegal v zasebnost kopalcev, tako da jih je snemal. Kot so nam povedali očividci, naj bi moški snemal otroke.
Policisti so o sumu kaznivega dejanja zoper človekove pravice in svoboščine takoj obvestili pristojno državno tožilko, nadaljevali pa so z zbiranjem obvestil. Suma sicer niso potrdili, so pa Bolgara zaradi nedovoljenega dejanja obravnavali še po predpisih o javnem redu in miru ter po predpisih o tujcih, saj policistom ni hotel pokazati osebnega dokumenta. Zaradi ugotavljanja identitete so ga zato vklenjenega privedli v prostore policijske postaje in ga zaradi prekrškov kaznovali še z globo v višini 1.255 evrov.
Gorenjski policisti od leta 2011 obravnavali 19 tovrstnih primerov
To pa ni osamljeni primer. Po statističnih podatkih so gorenjski policisti od 1. januarja 2011 do 31. junija letos obravnavali 17 kaznivih dejanj prikazovanje, izdelava, posest in posredovanje pornografskega gradiva, od katerih so jih 14 uspešno preiskali, in dve naznanili suma storitve kaznivega dejanja neupravičeno slikovno snemanje, od katerih so uspešno preiskali enega.
Se je tudi vam že zgodilo, da je na plaži ali ob bazenu kdo fotografiral vašega otroka? Kaj ste storili, ste to dopustili ali pristopili k njemu in zahtevali, naj fotografijo izbriše? Ali pa ste bili morda na drugi strani – navdušen fotograf, ki slika panoramske posnetke plaže, pa vam je bilo neprijetno, da si ne bi kdo mislil, da ste perverznež? Kaj je dovoljeno in kaj ne? O tem, kje so meje, smo povprašali policiste.
Policisti preverjajo vsak konkretni primer posebej
Za kaznivo dejanje neupravičeno slikovno snemanje po Kazenskem zakoniku gre, če oseba neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegovega soglasja in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost ali kdor tako snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek prikazuje ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani. Storilca se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
Pri neupravičenem slikovnem snemanju gre torej za poseg v posameznikovo zasebnost v okviru dela, gibanja, zadrževanja in podobno, vendar policisti izpostavljajo, da vsako fotografiranje še ne pomeni občutnega posega v zasebnost. "Ključna elementa tega kaznivega dejanja sta snemanje brez soglasja prizadetega posameznika in občuten poseg v njegovo zasebnost, ki pa je zelo abstrakten pojem. Zato se preverja v vsakem konkretnem postopku posebej, odvisno od okoliščin, v katerem je bilo nezakonito dejanje storjeno. Fotografirana oseba mora biti na posnetku tudi prepoznavna," so pojasnili na PU Kranj.
Pri otrocih je meja dopustnega ravnanja nižja
Pri varstvu zasebnosti otrok pa slikovno snemanje brez privolitve staršev oziroma skrbnikov že lahko predstavlja občuten poseg v zasebnost otrok. Otrokove pravice so namreč bolj varovane, meje še dopustnega ravnanja pa zato nižje.
Pregon tega kaznivega dejanja se začne na predlog oškodovanca oz. starša, skrbnika, zakonitega zastopnika ..., če je oškodovanec otrok. Ovadba se lahko poda državnemu tožilcu, policiji ali sodišču, na kateri koli policijski postaji ali oddelku policije, kjer je delo ali dežurstvo praviloma organizirano in poteka 24 ur na dan, na interventni številki 113 ali na spletni strani policije oz. pisno ali v elektronski obliki.
Če se pri snemanju ali fotografiranju pojavi element spolnosti oz. storilec koga fotografira ali snema v takšni življenjski situaciji, ki bi zanj pomenila grob poseg v njegovo intimo, življenje in bivanje ali pa npr. pridobiva, proizvede ali razširi gradivo s spolnimi zlorabami otrok, pa policisti preverijo razloge za sum, da je bilo storjeno kaznivo zoper spolno nedotakljivost.
Vsako fotografiranje v javnosti ni nujno nezakonito. Je pa pravica do zasebnosti zagotovo osebnostna in človekova pravica ter varovano področje posameznika, ki lahko sam določi, kdaj, kako in v kakšni meri bodo informacije o njem posredovane drugim, še pojasnjujejo policisti.
Če vidite kaj takega, obvestite policijo!
Ljudem, ki zaznajo sum nezakonitega snemanja ali fotografiranja, zato svetujejo, naj o tem obvestijo policijo. Ta bo vsako naznanilo preverila in ugotavljala, ali je bil z ravnanjem posameznika kršen zakon. Nikoli se namreč ne ve, kakšen je interes takega posameznika in kdaj lahko nedolžno dejanje postane nezakonito.
Kot so sporočil z Generalne policijske uprave (GPU), se policija odzove na vsako obvestilo o sumu kaznivega dejanja, v katerem je udeležen otrok. Vsak primer se obravnava individualno, podrobna in natančna preiskava primera pa policiste usmerja k ugotovitvam, ali gre v posameznem primeru za kaznivo dejanje in za katero. "Policisti pridobivajo potrebne in pomembne informacije tudi s strani oseb, ki bi lahko podale konkretne opise dejanj, podale opise oseb ipd. In prav zato apeliramo na javnost, da so za uspešno preiskavo dejanja pomembne tudi osebe, ki so se zadrževale na kraju dejanja, videle in slišale ali celo pomagale otroku. Odrasli naj se ne umikajo v anonimno prijavljanje ali anonimno podajanje relevantnih informacij, temveč naj s svojo aktivno vlogo postanejo glas otroka," so zapisali.
Pazite, kaj objavljate na družbenih omrežjih
Odveč naj ne bo tudi previdnost pri objavi fotografij na računalniških medijih, predvsem pa na spletnih družbenih omrežjih in nadzor staršev nad otroki, še opozarjajo policisti.
Danes, v dobi moderne tehnologije, interneta in priljubljenosti številnih družbenih omrežij, so fotografije, ki jih objavite, namreč lahko dostopne in brez ustrezne zaščite jih na svoj računalnik lahko naloži marsikdo.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.