Slovenija

Moški prevladujejo

Ljubljana, 08. 03. 2006 07.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ženske so slabše plačane kot moški, vendar živijo dlje. Več je brezposelnih, kljub temu pa imajo manj prostega časa.

Mednarodni dan žensk so prvič praznovali 19. marca 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Leta 1911 so mednarodni dan žensk praznovali tudi v Trbovljah v Sloveniji.
Mednarodni dan žensk so prvič praznovali 19. marca 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Leta 1911 so mednarodni dan žensk praznovali tudi v Trbovljah v Sloveniji. FOTO: Reuters
Na Slovenskem je leta 1897 začel izhajati prvi ženski časopis Slovenka. Leta 1898 je bilo ustanovljeno prvo žensko društvo. Leta 1905 je bila prva ženska sprejeta v službo na ljubljanskem magistratu. Leta 1906 je Marija Urbas kot prva Slovenka doktorirala, in sicer iz filozofije na Univerzi v Gradcu, leta 1920 pa je Ana Mayer Kansky kot prva Slovenka obranila doktorat na Univerzi v Ljubljani. Leta 1942 je bila uzakonjena splošna volilna pravica (pravno-formalno pa leta 1945). Leta 1942 je bila izvoljena v parlament prva poslanka, leta 1945 pa imenovana prva ministrica.

Leta 1973 so sprejeli v slovensko milico prve miličnice. Leta 1974 je bilo v ustavi SFRJ sprejeto določilo o svobodnem odločanju o rojstvu otrok. Leta 1977 je bila uzakonjena pravica do umetne prekinitve nosečnosti iz drugih, ne le iz zdravstvenih razlogov. Leta 1977 je bila opravljena prva umetna oploditev. Od leta 1986 porodniški dopust traja eno leto. Leta 1989 je v Ljubljani začel delovati prvi telefon SOS za ženske in otroke - žrtve nasilja. Leta 1992 je pri vladi začel delovati urad za žensko politiko (danes urad za enake možnosti). V šolskem letu 1997/1998 so se v 1. letnik srednje policijske šole lahko prvič vpisala tudi dekleta.

V Sloveniji živi dva odstotka več žensk kot moških in predstavljajo 44 odstotkov vsega delovno aktivnega prebivalstva. Vendar pa je stopnja registrirane brezposelnosti za ženske višja kot za moške. Zaradi usklajevanja družinskega življenja z zaposlitvijo so pogosteje odsotne z dela, opravijo manj nadur, so zato slabše plačane in počasneje napredujejo na delovnem mestu oziroma v karieri, kažejo podatki, ki jih je ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, objavil republiški statistični urad.

Čeprav se vsako leto rodi manj deklic kot dečkov, je žensk v skupnem številu prebivalstva Slovenije dva odstotka več kot moških, ker ženske živijo dlje. Do 58. leta starosti je žensk v Sloveniji manj kot moških te starosti, potem pa se z vsakim letom število žensk v tej primerjavi poveča. Med prebivalci, starimi 100 let ali več, je 84 odstotkov žensk, med prebivalci, starejšimi od 103 let, pa so samo še ženske.

Danes je ženska v Sloveniji v povprečju stara 42 let, kar je dobra tri leta več, kot znaša povprečna starost moškega. V povprečju je zaposlena, srednje izobražena in je vsaj enkrat rodila. Med državami EU se deklica, rojena v Sloveniji, po pričakovanem trajanju življenja uvršča na 15. mesto in lahko pričakuje, da bo med novopridruženimi članicami poleg deklic z Malte in Cipra živela najdlje.

Ženske zaslužijo manj kot moški.
Ženske zaslužijo manj kot moški. FOTO: Reuters
Več kot 240 žensk iz preko 50 držav je pred 8. marcem generalnega sekretarja ZN Kofija Anana v odprtem pismu okrcalo, da je premalo pozornosti namenil prizadevanjem za enakost spolov in promociji pravic žensk. "V prihodnosti bo vedno več žensk ukazovalo moškim. To bo zanje težko, vendar tako je," opozarja soproga francoskega predsednika Bernadette Chirac.

Med vsemi samozaposlenimi je žensk v primerjavi z moškimi samo 28 odstotkov, zato pa je stopnja registrirane brezposelnosti za ženske višja kot za moške. V novembru 2005 je znašala 12,5 odstotka oziroma 3,8 odstotne točke več kot za moške. Brezposelne ženske so v novembru 2005 predstavljale dobro polovico (54,2 odstotka) vseh registrirano brezposelnih.

Po začasnih podatkih za leto 2003 je bila povprečna mesečna bruto plača ženske, ki znaša 245.000 tolarjev, za približno 18 tisoč tolarjev nižja od bruto plače moškega - to je 93 odstotkov plače moškega. Največje razlike so bile v poklicih na področju storitvenih dejavnosti, kjer je ženska prejela približno 77 odstotkov plače moškega, najmanjše pa v skupini uradnikov, kjer je bila razlika skoraj šest odstotkov v korist moškega.

Nič boljše ni v Evropski uniji

V vseh državah Evropske unije ženske prejemajo nižjo plačo kot moški. Razlike so po državah velike in se po zadnjih podatkih Eurostata gibljejo med štiri in 25 odstotkov. Slovenija se uvršča med države z najmanjšo razliko plač po spolu.

Delovno aktivne ženske so praviloma zaposlene za polni delovni čas, doma pa jih čaka še gospodinjsko delo.
Delovno aktivne ženske so praviloma zaposlene za polni delovni čas, doma pa jih čaka še gospodinjsko delo. FOTO: Reuters

Delovno aktivne ženske so praviloma zaposlene za polni delovni čas, to je več kot 36 ur tedensko. V zadnjih letih se število delovno aktivnega prebivalstva, ki dela s skrajšanim delovnim časom, povečuje. Med delovno aktivnimi ženskami jih je bilo v drugem četrtletju 2004 tako zaposlenih že 12 odstotkov. Praviloma je to mati, ki ji država krije prejemke za socialno varnost do polne delovne obveznosti. Sicer pa 30 odstotkov delovno aktivnih žensk opravlja delo v izmenah, najpogosteje v dveh. Izmensko delo žensk je najbolj pogosto v poklicih na področju storitev.

Generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis je napovedal oblikovanje posebne delovne skupine, ki se bo zavzemala za preprečevanje in odpravljanje nasilja nad ženskami. Delovno skupino SE bo sestavljalo osem mednarodno priznanih strokovnjakov, ki bodo preverili trenutni položaj ter poskušali tako na nacionalni kot tudi evropski ravni zapolniti vrzeli, ki še obstajajo v boju proti nasilju nad ženskami.

Podatki o porabi časa prebivalcev med 20. in 74. letom starosti v 15 evropskih državah kažejo, da prebivalka Slovenije porabi skoraj osem ur za plačano in gospodinjsko delo. Več temu delu nameni le Litovka. Za prehranjevanje in osebno nego porabi, tako kot Estonka in Finka, najmanj časa, to je dve uri in osem minut, medtem ko največ časa za to porabijo Francozinje in Italijanke.

S štirimi urami in pol prostega časa, kolikor ji je na razpolago, je ženska v Sloveniji med petnajstimi državami na 10. mestu. Slovenka ima tudi 65 minut manj prostega časa od Slovenca, kar je največja razlika med prostim časom žensk in moških med vsemi državami.

Statistika kaže tudi, da večina deklet po zaključku obveznega osnovnošolskega izobraževanja nadaljuje šolanje na eni od srednjih šol, kjer pogosteje obiskujejo splošno-izobraževalne programe in programe, kjer se izobražujejo za "ženske" poklice.

Bolj pridne študentke

Pobudo za praznovanje 8. marca kot mednarodnega dneva žensk je dala nemška komunistka Clara Zetki, rojena Eissner, ki se je od leta 1889 javno borila za pravice žensk.
Pobudo za praznovanje 8. marca kot mednarodnega dneva žensk je dala nemška komunistka Clara Zetki, rojena Eissner, ki se je od leta 1889 javno borila za pravice žensk. FOTO: Reuters
Vsaka četrta ženska v Evropi je vsaj enkrat v življenju žrtev fizičnega nasilja, vsaka deseta pa žrtev spolne zlorabe, je izpostavil generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis. V ZDA se je v teh dneh vnela goreča razprava o pravici do splava, v številnih državah, kjer se ženske šele borijo za enakopravni položaj, pa potekajo shodi proti spolni diskriminaciji.

V študijskem letu 2004/2005 je bilo v višješolski in visokošolski študij vključenih 64.885 študentk oziroma 57,6 odstotka vseh študentov. Vsaka druga je bila vpisana na študij družboslovnih oz. poslovnih ved ali prava. Izrazito "ženski" študiji, kjer dekleta predstavljajo več kot tri četrtine vseh vpisanih, so vezani na socialno, zdravstveno in pedagoško področje.

Ženske so bolj pridne študentke, saj tako na dodiplomski kot na podiplomski specialistični in magistrski stopnji študij uspešno zaključi več študentk kot študentov: 61 odstotkov na dodiplomskem ter 54 odstotkov pri magistrskem in specialističnem študiju. Na doktorski stopnji pa se število žensk zniža - v letu 2004 je Slovenija pridobila 144 doktoric znanosti, kar predstavlja 41 odstotkov vseh, ki so tega leta doktorirali.

Po ocenah za leto 2005 ima Slovenija med vsemi državami Evropske unije najvišji, 93-odstotni delež žensk, starih od 20 do 24 let, ki imajo najmanj srednjo izobrazbo. Tudi po deležu žensk, ki nadaljujejo šolanje na višješolskih in visokošolskih programih, Slovenija presega povprečje EU 25, ki znaša 55 odstotkov, kažejo podatki statističnega urada.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User99856
08. 03. 2006 11.10
Meni osebno se mi zdi, da je ta praznik čisto odveč. Gledam ga z dveh strani: 1. stran - zaposlitev in položaj žensk: Itak ženske nismo enakovrednje in se moramo vedno gristi in prizadevati, da dobimo sluzbo, da ostanemo na polozajih in nasploh, da ostanemo v sluzbi. Sploh za mlajšo populacijo žensk, ki si želijo poleg službe povečati družino pa je v tej državi to sploh nemogoče. Moški teh problemov nimajo - živijo in delajo brez skrbi. 2. stran - položaj žensk doma: Kar se pa tice vrednote žensk v domačem okolju je pa enostavno odvisno od ženske kako si stvar organizira in spelje že na samem začetku skupnega življenja. Da ji moški ne posveča dovolj naklonjenosti se mora prvo ona sama vprašati zakaj je prišlo do tega.
User100383
08. 03. 2006 10.55
Statistika, statistika, statistika... Imam občutek, da smo slovenci statistično najbolj obremenjeni s statistiko... Taki prispevki mi delujejo kot manipulativno orodje "vladajočih" kdor kol že to je, podobno kot TV. Zakaj je sploh važno koliko je katerih kje in kdaj. Mimogrede nad kako populacijo je bila narejena statistika? V krogih v katerih živim jaz, ne bi držala... se pa strinjam, da je skupaj z drugimi skupnostmi rezultat podoben opisanemu. Saj nočem težit "strokovnjakom" za statistiko, samo neumno je dajati posavje in gorenjsko v isti koš! Kar se pa sposobnosti žensk tiče, sem za to, da malo pozabimo moški ego in jih pustimo više, če to seveda hočjo, glede na to da mislijo, da morajo imeti 6% nižjo plačo ipd. Če hočejo so lahko sposobne bolj kot vsak moški, kar se tiče oraganizacijskih poslov. Naj vladajo, bo manj afer. Moški jim bomo pa v tehnično pomoč :) . Sej v končni fazi, okol koga se ves Svet vrti?
User99812
08. 03. 2006 10.17
Jaka, ja vem, da ni nič narobe, če ženska dela ali ima svoj posel, jaz sem napisala samo, kaj bi meni osebno pasalo. Je pa seveda vse odvisno od kvalitete odnosa z možem... Vem, da kateri drugi to absolutno ne bi ustrezalo - biti doma ali na polovičnem. ... Odvisno za kaj se katera počuti poklicano in sposobno. No, pa lep dan vsem. Veliko sončka :))
User100376
08. 03. 2006 09.51
Lumina, hvala bogu, da je še kakšna ženska, ki razmišlja v dobro vseh in ne samo v smeri ženske koristi. Res je, danes se daje skoraj vsa pozornost na vzgojo deklic in ne tudi dečkov, kar vodi, kot si ugotovila v napačno smer. Ženske bi morale v vzgojo vključevati moške, ker je vloga očeta, moškega prav tako ključnega pomena. Kot zanimivost, preberite si v rubriki zanimivosti na 24ur.com, kaj žal danes pomeni ženska pamet (ne vseh, da ne bo pomote, žal pa večine), ko je dekle pri 13 letih rodilo, očeta otroka pa ne dovoli blizu ,ker naj bi bil grd?!!!! Bolno žensko razmišljanje (res pa je, da je še sama tudi otrok, a se ni za bati, da bo kdaj razmišljala drugače). Lumina, prav nič pa ni narobe, če tudi ženska dela, a imaš vseeno prav, da je pa lepo in prav, če zna ženska poskrbeti za dom. S tem ni prav nič narobe, kot tudi s tem ne, da ima svojo službo ali posel.
User99812
08. 03. 2006 09.44
Ne podpiram emancipacije kot take, ker v resnici siromaši tako ženske kot moške - feminizem se ne ozira na naravne razlike med moškim in žensko, zato škodi. Je res, da se praktično nihče ne ukvarja z moškimi, z dečki...Ki se morajo znajti sami in to ni dobro - to prepogosto vodi v nasilje in potem spet udri po njih... Priporočam v branje knjigo: Dečke vzgajamo drugače. Mogoče bo kdaj kaj drugače, če bi v družbi malo bolj upoštevali ugotovitve iz te knjige. -- Morda je izven konteksta: V enem primorskem mestu imajo dom za mladino, za fante - ampak vzgojiteljice so same ženske - to pa NI dobro. Fantje rabijo tudi vzgojitelje.
User99812
08. 03. 2006 09.37
Hvala za čestitke, jaka37... Čestitam vsem zvestim in ljubečim moškim in možem. Osmi marec je tudi njihov praznik... No, meni bi bilo čisto v redu doma ali na polovičnem delovnem času, če bi se lahko zanesla na moža. Nič ne pogrešam neke kariere, čisto z veseljem bi možu asistirala pri njegovem poklicu. Bi se pa morala ob njem počutit varno..... Kako naj to dosežem oz. doseževa? Moški, imate kakšno idejo?Ponavadi ste bolj praktični. Je pa res, da smo slabše plačane za isto delo, - ponekod. Ne rečem pa, da povsod.lp
User100376
08. 03. 2006 09.03
Ženske ne boste nikoli enakopravne, vse dokler boste same mislile, da ste NEenakopravne. Gre pa seveda za žensko psiho, ki z dramatiziranjem in igranjem žrtve dosega cilje. Saj se na ta način res vsi ukvarjamo z ženskami. Po svoje je tudi prav. Sedaj pa nekaj povsem resnih in konkretnih točk. 1. Ženske niso slabše plačane. Svetujem, da si priskrbite oddajo, ki je bila lani na današnji dan na Radiu SLO. Nihče ni dokazal, da so ženske slabše plačane. Mogoče ne zasedajo vodilnih mest in iz tega, gledano statistično mogoče ne dosegajo takšnega plačilnega razreda. Na poziciji, kjer so pa so plačane enako, kot moški kolegi. 2. Ženske so sposobnejše. Zakaj potem toliko organizacij in društev in posameznikov, ki skrbijo za podporo in pomoč ženskam npr. pri podjetništvu (GZS....), politiki (sprejet zakon, ki nalaga, da MORA biti ženska kvota)...Če je nekdo res sposoben ne potrebuje toliko podpore. 3. Več se rodi dečkov, kot deklic. Dvomim, po podatkih različnih organizacij, je slika obratna. 4. Enakopravnost. Ženske enakopravnost razumejo, kot jaz odločam in usmerjam ti poslušaš. Zakaj npr. želijo ženske, da se moški bolj vključujejo v družino, ko pa vidim na cesti očeta, ki se sprehaja z otrokom, pa pogosto slišim komentar, ta pa sigurno osvaja druge ženske. 5. Odnos do žensk in obratno. Strinjam se, da je precej moških, ki nimajo odnosa do žensk (nasilje...). Obsojanja vredno. Toda nikoli se ne pogleda obratno. Večina žensk UPORABLJA psihično nasilje, izsiljevanje, kot je grožnja z odvzemom otrok...Kot primer vzemite tipično moško revijo in tipično žensko revijo. 100% sem prepičan. da v moški reviji ne bo ene stvari, ki bi govorila proti ženski. Ravno obratno. Vzemite npr. tipično žensko revijo, npr. Ona, in že v uvodniku preberete cel kup "agresije" in frustracij do moških, da ne govorim o ostali vsebini, ki se dobesedno norčuje iz moških. 6. Zakaj je v znaku UNICEFA samo otrok in ženske (mama). Toliko govorite o enakopravnosti in vlogi očeta. Zakaj se nikoli nobena ne zgane in predlaga spremembo znaka UNICEFA, da bi bil res enakopraven. Še posebno, ker gre za organizacijo, ki ima vpliv. No, drage ženske, tukaj se želja po enakopravnosti izgubi, kot še mnogo kje. 7. Mediji popolnoma feminizirani. Danes so mediji polni ženskih hormonov. To že nekaj let. Razen nogometa in dirke formule ena, pravzaprav ni oddaje, ki bi bila "moška" Mediji nas že od sredine 80ih posiljujejo s primitivnimi ženskimi limunadami, ki odkrito povedano poneumljajo. Tovrstne neumnosti se vrtijo od jutra do mraka, ves teden, ko pa jih ni, lahko gledamo Ricky Lake ali Oprah, kar tudi sodi v to kategorijo. In potem naj še kdo reče, da moški samo sedimo pred TVjem. Dvomim, da so te oddaje namenjene moški populaciji, žal jih mnogi res gledajo. 8. Prazniki žensk. Danes imamo več praznikov žensk. Zakaj le? Zakaj, če tako strmite k enakopravnosti, zakaj ne naredite vse, da bi se z enako mero uvedel tudi praznik moških? 8.3,25.3, teden boja proti raku na dojki (teden namenjem primarno ženskam, upravičeno)...in še in še. Kaj še hočete? Drage ženske. Veseli smo, ker vas imamo, toda najprej se morate spremeniti same in šele nato se bo svet spremenil. Čas je, da nehate govoriti in pričnete z delom. In ja, tudi med ženskami se najde nesposobna. Tako ni vsaka ženska, ki ne dobi dela diskriminrana, ampak je potrebno dopustiti tudi možnost, da je pač nesposobna. Predvsem pa ste same krive, da ste tukaj kjer ste. Nihče vas ni silil. Same ste začele s feminizacijo, ki je popolnoma zgrešeno gibanje. Pa brez zamere in čestitke za 8. marec
theykilledKenny
08. 03. 2006 07.55
Kdaj bo pa dan moških? Poleg dneva mučenikov?
Samo.Jst
08. 03. 2006 07.48
..in moški doma ne naredimo prav nič..samo ležimo na kavču in pijemo pivo..