Na Blejskem gradu so predstavniki ministrstva za kulturo, blejske občine, Zavoda za kulturo Bled in Narodnega muzeja Slovenije podpisali pogodbo, na podlagi katere je upravljanje spomenika državnega pomena blejski grad s strani ministrstva preneseno na Zavod za kulturo Bled. Zavod je dolžan pripraviti dolgoročno strategijo upravljanja, petletni plan in letne načrte delovanja na gradu, skrbeti mora tudi za vzdrževanje gradu in varovanje njegove dediščine. S podpisom pogodbe je izpolnjen pogoj za nujna vlaganja, zlasti za dokončanje statične sanacije in izgradnje dvigala z ravni parkirišča do zgornjega grajskega dvorišča.
Poleg drugih obveznosti bo moral Zavod za kulturo Bled Narodnemu muzeju Slovenije, ki razen sedanjih razstavnih prostorov v svoj okvir prevzema še kapelo, odstopiti 15 odstotkov od vseh prihodkov za postavitev, delovanje in vzdrževanje nove stalne razstave. Stalna muzejska zbirka Narodnega muzeja Slovenije je v gradu postavljena že od leta 1957.
Prvič omenjen leta 1004; v lasti države od leta 1999
Blejski grad je listinsko prvič omenjen 10. aprila 1004. O njegovi bogati zgodovini pričajo arheološke najdbe na grajskem griču in okolici. Razglašen je za kulturni spomenik državnega pomena z lastnostmi arhitekturnega spomenika in kulturne krajine. Spomeniškovarstveni nadzor nad gradom opravlja kranjska območna enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Blejski grad je v lasti države od konca leta 1999 na podlagi 2. člena zakona o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lastnini. Na podlagi 4. člena navedenega zakona z njim upravlja ministrstvo za kulturo. Ker je razglašen tudi za javno infrastrukturo na področju kulture, ga ministrstvo za kulturo lahko preda v upravljanje drugemu izvajalcu ob upoštevanju določil 74. člena zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.