535 milijonov otrok – skoraj četrtina vseh otrok na svetu – živi v državah, kjer vladajo vojne, revščina, pomanjkanje, ali so jih prizadele naravne katastrofe ... Na Unicefu so se zato odločili, da na poseben način približajo njihove zgodbe ljudem.
"Unicef je začel delovati po drugi svetovni vojni, ko je najprej pomagal otrokom v Evropi. Po vojni je bila huda lakota, vse je bilo uničeno. 70 let kasneje je nažalost naše poslanstvo še vedno več kot potrebno. Mi živimo v svojem mehurčku, v razvitem svetu imamo svoje probleme, ki so lahko zelo resni in realni, vendar pa se imamo vsaj najosnovnejše preživetje," pravi Tomaž Bergoč, izvršni direktor slovenske fundacije za Unicef.
Namesto zabave, streznitev
V Muzeju iluzij, ki je namenjen predvsem zabavi in izobraževanju, se je svet virtualne resničnosti, optičnih iluzij in drugih interaktivnih instalacij spremenil v različna prizorišča.
Obiskovalci lahko na primer podoživijo potres v Nepalu, nevarno pot na morju, ki jo morajo prebroditi begunci, ali pa vstopijo v dnevno sobo družine iz Zambije, ki živi v enem od najrevnejših predelov na svetu.
"Realnost za te otroke je drugačna. V času, v katerem živimo, je na nek način pozornost ljudi na težave po svetu nižja, kot je bila včasih ... Vojna v Siriji traja že šest let, dogajajo se grozovite stvari, ogromno otrok je razseljenih in nekako kar pozabljamo na to. Tudi v Nigeriji in Južnem Sudanu je ogromno razseljenih otrok. Želimo, da ljudje vidijo, da je drugje drugače, kot je tu in da vidijo, da lahko s svojim prispevkom vsi skupaj tudi nekaj spremenimo," poudarjajo na Unicefu.
Z majhnimi gestami lahko spreminjamo življenja na bolje
Muzej realnosti ima med drugim pomembno sporočilo – da lahko prav vsak posameznik po svojih močeh prispeva k boljšemu svetu. Denimo, če darujemo le 40 evrov, lahko s tem zagotovimo dnevni obrok za 100 otrok.
Tako lahko pomagamo, da neke stvari, ki so za otroke po svetu iluzija, postanejo tudi za njih realnost. "Veseli bomo, če se bodo ljudje, odločili na kakršen koli način pomagat otrokom po svetu," pravi Bergoč. Načinov je več, lahko na primer finančno pomagate določenemu otroku iz nerazvitega sveta v okviru projekta Starši otrok sveta, ali pa posvojite kakšno Unicefovo punčko iz cunj.
Unicef pa z različnimi projekti pomaga tudi slovenskim otrokom. Vendar ne finančno, saj je, kot pojasnjujejo na Unicefu, "po vseh kriterijih Slovenija prebogata država, da bi dobila takšno mednarodno pomoč". Pomagajo pa tako, da zagovarjajo otrokove pravice in izobraževanje otrok. Med drugim so skupaj z drugimi organizacijami poslance prepričali, da bodo spremenili zakon in tako omogočili 54 tisoč otrokom iz najbolj revnih družin brezplačno toplo kosilo v šolah.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.