Slovenija

Muzej v Mojstrani odprl vrata

Mojstrana, 07. 08. 2010 15.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik Danilo Türk je ob odprtju planinskega muzeja v Mojstrani izpostavil pomembnost planinstva za slovensko nacionalno bit, kulturo in za prihodnost.

Slovenski planinski muzej v Mojstrani je danes ob prisotnosti več kot 1000 planincev in ljubiteljev gora odprl svoja vrata. Zbrane je ob tem planinskem prazniku nagovoril predsednik republike Danilo Türk, ki je izpostavil pomen planinstva in s tem tudi muzeja za slovensko kulturno in nacionalno identiteto ter za prepoznavnost Slovenije v svetu.

Muzej - 1
Muzej - 1 FOTO: POP TV

"Spominjati se moramo poslanstva, zaslug velikih pionirjev planinstva, ki so tesno povezani z domoljubjem in slovenstvom ter vsem, kar ohranja naše gore," je pojasnil predsednik Türk. Dodal je, da tako kot mnogi drugi Slovenci te dni preživlja svoj dopust v slovenskih gorah: "V gore se gre zato, da si pridobimo nove energije, da bomo s tem bolje opravljali naše naloge."

"Vsem tem tisočim in stotisočim ljudem, ki bodo še naprej obiskovali naše gore, je namenjen ta muzej. To je del našega prebivalstva, ki bo imelo neposredno veselje in korist s tem muzejem, in ker je ta del tako velik, je tudi naša hvaležnost vsem tistim, ki so ga omogočili, toliko večja," je dejal predsednik. Spomnil je, da je muzej nastajal dolgo časa, čeprav je že dolgo obstajala potreba po njem.

Zadovoljni, da je muzej zaživel

Vodja muzeja Miro Eržen je po 25 letih lastnega dela na projektu izgradnje Slovenskega planinskega muzeja in po več kot 100 letih prizadevanj več generacij slovenskih planincev zadovoljen, da je muzej vendarle zaživel. Četudi so bili v tem času po njegovih besedah že trenutki, ko se je projekt zdel brezupen ter je bilo potrebno veliko truda in trme, da se je uresničil.

Muzej - 2
Muzej - 2 FOTO: POP TV

Prav trud in trma morata biti tudi značilnosti planincev pri vzponu na goro, ki je tudi idejna zasnova muzeja. Obiskovalci v njem spoznajo vse plasti zgodovinskega delovanja v gorah. "Od vrhunskih alpinističnih dosežkov do vsega tistega, kar nas danes uvršča med velike alpske narode z razvito planinsko infrastrukturo in predvsem visoko razvito narodno zavestjo," je dejal Eržen. Dodal je, da je poslanstvo muzeja vzgajati mlade generacije v duhu, "ki so vodile naše prednike po teh poteh, in da jih bo prepričal, da je planinstvo tista naravna vrednota, ki nas bogati tudi kot narod".

Celovit odnos do narave

"Planinstvo ni samo izkoriščanje prostega časa, izkazuje naš celovit odnos do narave, soljudi, včasih tudi do velikih družbenih vprašanj, s katerimi se soočamo," je poudaril predsednik Türk. Izpostavil je pomen, ki ga ima planinstvo za slovensko nacionalno bit, kulturo in za prihodnost. Prepričan je, da o tem priča tudi prisotnost ministrice za kulturo Majde Širca na odprtju muzeja.

Muzej - 3
Muzej - 3 FOTO: POP TV

Ta je ob današnjem dogodku odgovorila na želje muzeja, da bi pridobil status nacionalnega pomena. Čeprav je planinstvo nedvomno slovenski nacionalni šport, pa je uvrstitev zbirke med nacionalne muzeje odvisna zlasti od upraviteljev, od tega kako je zbirka zastavljena in kako jo bodo kultivirali ter skrbeli zanjo. "Marsikateri muzej v Sloveniji tudi želi pridobiti ta status, ki je odvisen od zbirke in od teže te zbirke v luči javnega interesa," je pojasnila.

Predsednik Türk pa je izpostavil, da si muzej seveda zasluži status nacionalnega pomena. "Sem pa za to, da se razmisli, kaj ta ustanova predstavlja v širši slovenski kulturni definiciji. Planinstvo je pomemben del naše nacionalne biti, to vsi vemo. Gre za to, da se ta institucija čim bolj predstavi in uporabi, zlasti pri izobraževalnem sistemu," je dejal Türk. Dodal je, da je treba muzej narediti čim bolj domač čim širšemu krogu prebivalcev ter obiskovalcev iz domovine in tujine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

atani
09. 08. 2010 07.31
AZ2SI
08. 08. 2010 20.21
Zvizi, nisem arhitekt, čeprav me (kakovostna) arhitektura od nekdaj zanima -- pa naj bo ljudska ali sodobna. Imel sem srečo, da sem si lahko dodobra ogledal arhitekturo na štirih celinah, zato z veseljem primerjam svojo razgledanost s tvojo. Muzej v Mojstrani sem si danes ogledal sam; objekt je prav lepo umeščen v prostor. Pravzaprav je zaradi svoje temne barve iz vasi precej neopazen, od bilzu ba nadvse efekten spomenik slovenskemu gorništvu. Da ne bo pomote: moja opazka o nerazgledanosti ljudstva leti le na nekatere komentarje v tej debati. Ta gonja pa me sploh ne jezi, kvečjemu rahlo žalosti, ker prihaja od mojih sodržavljanov (pa čeprav večinoma od tistih, ki nikoli ne bodo vplivali na arhitekturo, razen morda, če si bodo svoje hiše prebarvali kričeče roza). Mislim pa (in tu se morda lahko celo strinjava), da je najina debata tukaj povsem nesmiselna.
bolimepatak
08. 08. 2010 18.27
AZ2SI 08.08.2010, 17:59 Tipičen odgovor "razgledanega" arhitekta, ki ne dojame dejstva, da je potrebno takšne "mojstrovine" znati umestiti v prostor. Drugič....Državljane imenovati nerazgledane pomeni- neumne.Kaj takega si dovolijo samo velecenjeni kvazi arhitekti, ki svoje takšne ali drugačne fantazije izživljajo preko takšnih objektov. Tretjič.....Rumene, zelene ali pač drugačne barve fasad pomenijo lahko trenutno stanje, oziroma počutje lastnika. Če bi namreč kvazi arhitekti dojeli, da se barva fasade lahko spremeni v nekaj urah, arhitektura hiš(ki naj bi bila primerna nekašnemu modernemu času), pa se lahko spremeni samo, če se takšno skorpucalo odstrani. Sicer, pa je predsednik kvazi arhitektov tako ali tako označil podeželane javno, da so podeželski hlapci. To ste vi in to boste ostali- ljudje z neizživetimi "fantazijami " v normalnem življenju....
Tonček Balonček
08. 08. 2010 18.17
Ja pa akj naj pa pokažejo, par sukenj in oglodanih cepinov in kakšen plakat. Saj en gre za dejavnost, kjer bi bilo za pokazat kaj materialnega kot npr. v tehničnih muzejih. Slovenski alpinizem (razen V. Staniča) s eje pa itak razvil šele v komunizmu, po vojni! Začeli so plezati šestice in kmalu dohiteli ostale alpske narode, v Himalaji so jim pa sploh popolnoma paritrali. Pa tudi v Andih in še kje. Pred vojno sploh niso hodili ćčez mejo, le izjemoma, enkrat jer šal Debelakova in kolefi v Dauphinejo, splezala Gamsov rob v Mangartiu, to je bilo pa skoraj vse.
AZ2SI
08. 08. 2010 17.59
Arhitektura je res kakovostna, muzej pa me je razocaral. Se Informacijski center TNP v Trenti slovenske gore predstavi na bolj obsezen in zanimiv nacin. Za komentarje, ki pljuvajo bo "grdi crni" (beri: elegantni crni) barvi tega muzeja, pa ni potrebno izgubljati besed. Stavba se prav lepo vkljucuje v okolje in nikakor ni moteca -- kar pa za ducate zivorumenih in podobnih novogradenj (v mnogih primerih z obupnimi PVC okni!) v tej dolini nikakor ne moremo trditi. Taksni komentarji nam vec povedo o miselnosti nerazgledanega ljudstva kot pa o arhitekturi te stavbe, ki sodi med lepse v Sloveniji.
Tonček Balonček
08. 08. 2010 17.09
Sumim, da so bila evropska sredstva namenjena prav za ta muzej, ne za kakšnega vinskega na Štajerskem, podobno kot s eje dogajalo s stadionom cv Stožicah, ko je izpadlo tisto strelišče. Sama mafija!
Tonček Balonček
08. 08. 2010 17.04
Sumim, da so bila evropska sredstva namenjena prav za ta muzej, ne za kakšnega vinskega na Štajerskem, podobno kot s eje dogajalo s stadionom cv Stožicah, ko je izpadlo tisto strelišče. Sama mafija!
unja1.m
08. 08. 2010 16.45
ne verjamem,da bi se odločil za obisk muzeja,če bi pri vstopu dobil pet evrov...če odmislim,,kako so me s šolo vlačili po muzejih,smo na čisti nuli,kar se obiskov tiče
Tonček Balonček
08. 08. 2010 16.30
Zas pet evrov boš pšel ti v muzej, ostali družinsjui člani ap an sladoled. Ko se boš vrnil in pred tsito samopostrežbo dobil pivo, boš vsem lahko povedal, da si videl neke črvive cepine in preluknjane kvedrovce, prešvicane suknje in še marsikaj zanimivega, kar si bodo otroci vtisnili globoko v podtzavest. Tako s ekrepi narodova indetiteta, večino prvih pristopov na zahtevne vršace so pač opravili tujci, 3enako velaj za pomemne prve smeri. Na Jalovec F. Horn in E.Comicia, na Špik Dibona, na Triglav Koenig, nad Martuljkom razni Čehi itd.
unja1.m
08. 08. 2010 16.21
za pet evrov gre moja familija na sladoled...pa še ostane..
Tonček Balonček
08. 08. 2010 16.07
Čebelar ji moral biti perdsednik, predtvil bi gorsko kranjsko bčelo in alpski panj ter končnice z gorniškimi motivi! Škoda! Kar ste volili, to imate!Duhovni očetega muzeja je pa itak Janez Janša!
VolilecSI
08. 08. 2010 14.42
Tuerk, ki še na Pohorje ne zmore brez helikopterja bo nakladal o planinarjenju, bah.
Tonček Balonček
08. 08. 2010 14.18
Očitno ne4kateri mentalno tako zarukani, da se jim dozdeva, da pod te hribe in v doline pašejo le križevi poti, kužna znamenja in kozolci, vs ekar pa je drugačnega, "ni vpeto v prostor" in žali kulturno izročilo naših prednikov. Oprostite, Kristus in Marija sta bila v tem prostoru pred 13 stoletji popoln tujek, uvožen s srednjega vzhoda, iz popolnoma druge kulture, klime in zgodovine, zdaj je to naše, ne damo!!! >Jaslice so naše, pa božično drevce, procesije, vs eje zdaj naša dediščina, tudi zvoniki, nagrobniki itd., vs eje tako domače in dediščina! Oglejte si enkrat švicarski planiski muzej (Schweizerisches Alpines Museum-Musée Alpin Suisse) v Bernu. Stavba izgleda kot kakšna tovarna v Horjulu ali Železnikih! Ogeljte si francosko novodobno arhitekturo v smučarskih središčih. A Pompidoujev center v Parizu se pa vklaplja? Tudi nobena cerkvica na slovenskih holmih s epred nekaj stoletji ni vklapljala v okolje in ti objekti brez gradbenih ter uporabnih dovoljnenj so bili popoln tujek v takratni krajini! Vs ekar je drugačnega in inovativnega, večian primitivnih in zaplankanih ljudi ne sprejema in odlanja, ne gleder na kvaliteto, inovacijo, kar tako, ker je drugačno! Tako ni el v arhitekturi! Tako je tudi s proslavami (npr. letošnja državna junija, ko je šlo za parodijo na te cirkuse). Če bi tam igrali Avseniki in bi program vodil Vinko Šimek, bi bili pa vsi navdušeni, da je bilo super! Taki so pač ljudje pod temi Alpami, zarukani, primitivni in nedovzetni za karkoli novega, razen za nove traktorje ali cepilnike in molzne stroje.
janez500
08. 08. 2010 13.33
"askalama" Zdaj bi pa res rad videl to opevano vpletanje v prostor :) Bi bil kdo tako dober, da bi prilepil nekaj spletnih povezav, kjer bi si lahko ogledali zgled, kako se gradi družbene objekte (muzeji, galerije, dvorane, trgovine...) v okoljih, ki imajo podobno arhitekturno dediščino kot na Gorenjskem?
askalama
08. 08. 2010 12.44
Ejga, binladen, švabi in tirlci so svetlobna leta pred nami, pa gradijo tak,o da so zadeve neprisiljeno vpete v prostor, mi pa proti njim jemo še z leseno žlico in si svetimo z leščerbo, pa gradimo neke ultramoderne kreature, ki niso za nikamor, da si nekaj posameznikov s kvazi slovenske "fakultete za arhitekturo" svoja fensi jajca sprazni.
malapo
08. 08. 2010 12.31
ne vem, zakaj smo narejeni tako, da je treba non stop vse po vrsti kritizirati. Meni osebno je muzej zelo všeč, tako zunaj kot notranjost. Sklada se z okoljem, je pa res, da nima nevem koliko tisoč stolev, ni narejen in neskončnim zneskom neplačanih milijonov in predvsem ni sredi Ljubljane. BRAVO GORENJSKA, končno se nekaj dogaja tudi v Mojstrani, da ni vse vedno samo v Ljubljani!
janez500
08. 08. 2010 12.26
"redinmir" Sleme prav gotovo je. Če se ne motim, pa je barva taka kot bi bila, če bi bila fasada lesena (ki se po nekaj letih prevleče s srebrnosivo patino), kjer je izpostavljena vremenskim vplivom (predvidevam, da so zato predvideli les v naravni barvi okrog vhoda, ker bi tam tudi dejansko dolgo ostal naravne barve.
redinmir
08. 08. 2010 12.07
Ojoj predragi arhitekti, a se je res treba nekaj spakovati. Drugače, če ni slemena, me ne moti, ampak barva sama je zanesljivo grda, pa še kaj. Upam, da je bilo vsaj poceni, če že ni prijetno za oči.
Tonček Balonček
08. 08. 2010 11.58
Pa kaj je narobe z arhitekturo,medane bomo e 1000 let gradili samo kozolcev in kašč v enem stilu, saj nismo kvekerji ali amiši,da bi se čas ustavil!
terran
08. 08. 2010 11.07
arhitekturni spomenik nečesa kar ne paše v tako okolje...