Slovenski planinski muzej v Mojstrani je danes ob prisotnosti več kot 1000 planincev in ljubiteljev gora odprl svoja vrata. Zbrane je ob tem planinskem prazniku nagovoril predsednik republike Danilo Türk, ki je izpostavil pomen planinstva in s tem tudi muzeja za slovensko kulturno in nacionalno identiteto ter za prepoznavnost Slovenije v svetu.
"Spominjati se moramo poslanstva, zaslug velikih pionirjev planinstva, ki so tesno povezani z domoljubjem in slovenstvom ter vsem, kar ohranja naše gore," je pojasnil predsednik Türk. Dodal je, da tako kot mnogi drugi Slovenci te dni preživlja svoj dopust v slovenskih gorah: "V gore se gre zato, da si pridobimo nove energije, da bomo s tem bolje opravljali naše naloge."
"Vsem tem tisočim in stotisočim ljudem, ki bodo še naprej obiskovali naše gore, je namenjen ta muzej. To je del našega prebivalstva, ki bo imelo neposredno veselje in korist s tem muzejem, in ker je ta del tako velik, je tudi naša hvaležnost vsem tistim, ki so ga omogočili, toliko večja," je dejal predsednik. Spomnil je, da je muzej nastajal dolgo časa, čeprav je že dolgo obstajala potreba po njem.
Zadovoljni, da je muzej zaživel
Vodja muzeja Miro Eržen je po 25 letih lastnega dela na projektu izgradnje Slovenskega planinskega muzeja in po več kot 100 letih prizadevanj več generacij slovenskih planincev zadovoljen, da je muzej vendarle zaživel. Četudi so bili v tem času po njegovih besedah že trenutki, ko se je projekt zdel brezupen ter je bilo potrebno veliko truda in trme, da se je uresničil.
Prav trud in trma morata biti tudi značilnosti planincev pri vzponu na goro, ki je tudi idejna zasnova muzeja. Obiskovalci v njem spoznajo vse plasti zgodovinskega delovanja v gorah. "Od vrhunskih alpinističnih dosežkov do vsega tistega, kar nas danes uvršča med velike alpske narode z razvito planinsko infrastrukturo in predvsem visoko razvito narodno zavestjo," je dejal Eržen. Dodal je, da je poslanstvo muzeja vzgajati mlade generacije v duhu, "ki so vodile naše prednike po teh poteh, in da jih bo prepričal, da je planinstvo tista naravna vrednota, ki nas bogati tudi kot narod".
Celovit odnos do narave
"Planinstvo ni samo izkoriščanje prostega časa, izkazuje naš celovit odnos do narave, soljudi, včasih tudi do velikih družbenih vprašanj, s katerimi se soočamo," je poudaril predsednik Türk. Izpostavil je pomen, ki ga ima planinstvo za slovensko nacionalno bit, kulturo in za prihodnost. Prepričan je, da o tem priča tudi prisotnost ministrice za kulturo Majde Širca na odprtju muzeja.
Ta je ob današnjem dogodku odgovorila na želje muzeja, da bi pridobil status nacionalnega pomena. Čeprav je planinstvo nedvomno slovenski nacionalni šport, pa je uvrstitev zbirke med nacionalne muzeje odvisna zlasti od upraviteljev, od tega kako je zbirka zastavljena in kako jo bodo kultivirali ter skrbeli zanjo. "Marsikateri muzej v Sloveniji tudi želi pridobiti ta status, ki je odvisen od zbirke in od teže te zbirke v luči javnega interesa," je pojasnila.
Predsednik Türk pa je izpostavil, da si muzej seveda zasluži status nacionalnega pomena. "Sem pa za to, da se razmisli, kaj ta ustanova predstavlja v širši slovenski kulturni definiciji. Planinstvo je pomemben del naše nacionalne biti, to vsi vemo. Gre za to, da se ta institucija čim bolj predstavi in uporabi, zlasti pri izobraževalnem sistemu," je dejal Türk. Dodal je, da je treba muzej narediti čim bolj domač čim širšemu krogu prebivalcev ter obiskovalcev iz domovine in tujine.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.