Slovenija

Na Bledu hkrati zazvenelo več kot 400 harmonik

Bled, 10. 05. 2026 14.58 2 min branja 117

Harmonike ob Blejskem jezeru

Ob svetovnem dnevu harmonike, ki ga obeležujemo 6. maja, je Bled te dni v znamenju narodnozabavne glasbe. Tradicionalne prireditve Harmonike ob Blejskem jezeru s povorko se je udeležilo več kot 400 harmonikarjev. Opoldne so skupinsko zaigrali Otoček sredi jezera in Na Golici Ansambla bratov Avsenik ter Čebelar Ansambla Lojzeta Slaka.

Prireditev Harmonike ob Blejskem jezeru je bila prvič organizirana leta 2013 na pobudo aktualnega blejskega župana Antona Mežana in podžupana Iztoka Pesrla

Dopoldne so bili na vrsti nastopi harmonikarskih skupin in posameznikov, po uvodnem segrevanju pa je opoldne sledila skupinska izvedba skladb Otoček sredi jezera in Na Golici Ansambla bratov Avsenik ter Čebelar Ansambla Lojzeta Slaka. 

Ob 14. uri je na pot krenila povorka harmonik, ki se je vila od Veslaške do Jezerske promenade, sledil pa je še nastop Ansambla Svizci.

Svetovni dan harmonike, ki ga obeležujemo 6. maja, je sicer posvečen spominu na leto 1829, ko je dunajski mojster Cyrill Demian uradno patentiral prvi instrument s tem imenom. Pobudo za mednarodno obeleževanje je leta 2009 podala Mednarodna konfederacija harmonikarjev, ki deluje pod okriljem Unesca, da bi osvetlili tehnično kompleksnost in slogovno širino tega instrumenta.

Na velenjski Visti bo 17. maja osrednji dogodek meseca harmonike, na katerem bodo poskušali postaviti Guinnessov rekord v skupinskem igranju instrumenta. Organizatorji Praznika harmonike so si zastavili cilj, da zberejo več kot 5500 harmonikark in harmonikarjev, ki bodo hkrati zaigrali ponarodelo skladbo Na Golici, ki sta jo ustvarila brata Avsenik in velja za največkrat predvajano instrumentalno skladbo na svetu. Po podatkih nemške organizacije za varovanje avtorskih pravic GEMA je bila izvedena večmilijonkrat.

  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI117

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ajdanakolesu
11. 05. 2026 08.04
Čudovito, škoda ker bo z novo vlado harmoniko zamenjal šofar, so priporočali novi gospodarji.
Castrum
11. 05. 2026 08.00
Štrekeljc, preberi počasi , pozorno in večkrat, da boš razumel kaj pišem, ok? Pa še enkrat - Avseniki so izumili tako imenovano narodno zabavno glasbo, poznano kot Oberkrainer Musik. So očetje nove glasbene zvrsti. Tako kot se šteje Chuck Berry za očeta rock and rolla
štrekeljc
11. 05. 2026 18.15
Res je, IZUMILI so narodno zabavno glasbo, ampak ta IZUMLJENA narodno zabavna glasba NI slovenska ljudska glasba, torej tudi harmonika NI slovenski ljudski inštrument"!
natas999
10. 05. 2026 21.57
levaki ste čist u podnu
Infiltrator
10. 05. 2026 21.55
Zdaj bo Zoki hotu z Trubači ....
Kriss slo
10. 05. 2026 21.37
mi smo tala holzerska drzava da glava boli..zato ni napredka..hrvatje so gospodje ta nas..zato se razvija..pogledas folk kako je oblecen samo 5km iz lj pa je vse jasno..tezka kmet..arska vu..ebina..in potem se imamo za nekaj vec..presmesno
mentos12
11. 05. 2026 09.13
Kdo pa teb daje pravico poniževat našo kulturo,običaje,musko??? Če nisi tega sposoben sprejet in se prilagodit,potem kaj sploh delaš kle pri nas.
Jožajoža
10. 05. 2026 21.30
če bo janša,bodo vaši otroci peli madžarske pesmi in thomsonove
BrezPitt
10. 05. 2026 21.19
Se vidi, da prihaja JaJo na oblast:) Še celo v Titovem Velenju se organizira svetovni rekord v igranju harmonik.
Kardinal v Kristusu
10. 05. 2026 21.14
Harmonika, pravi Slovenski inštrument, simbol Slovenstva, kot kozolec.
galeon
10. 05. 2026 20.13
In koliko je bil med temi jodlarskih harmonik?
Slavko BabIč
10. 05. 2026 20.09
Aja, decembra 2025 jih je zlorabil in sedaj več ne rabi priti! Da bomo peli slovenske pesmi: Na juriš in šivala je deklica zvezdo!
Slavko BabIč
10. 05. 2026 20.09
A je bil danes Jufka na Bledu, samo vprašam za naše komentatorje sfejčarje!
štrekeljc
10. 05. 2026 21.04
Ne, on hodi samo na Thompsona!
Jezna Jasna
10. 05. 2026 21.20
Po novem rad prisluhne tudi trubačem. Tako kot vsi desničarji. Eno trubo so celo postavili za drugega največjega šefa v državi. Ajvar domoljubi pa to.
Kriss slo
10. 05. 2026 19.53
mi smo res eni jodlarji..zakaj turki niso prisli malo dlje da jem baklavo in druge dobrote,gledam dobre ,babe..tko moram pa tole kmetavzarijo poslusat
mentos12
10. 05. 2026 20.19
Saj ti ni treba teb te muske poslušat.Kdo te sili? Ti pejd poslušat,ta vaš cigu-migu,tja od koder si se privlekel v Slovenijo.
Uporabnik1812060
11. 05. 2026 09.04
Preseli se 300 km južno od Kolpe
Castrum
10. 05. 2026 19.49
To glasbeno zvrst v Avstriji, Nemčiji, Švici.....imenujejo "oberkreiner musik".. Sedaj pa lepo preverite kaj to pomeni in od kje izvira
Slavko BabIč
10. 05. 2026 19.56
Kaj si ti pameten, graščak,,,,
Castrum
10. 05. 2026 19.59
Seveda sem. Zate doktor.
štrekeljc
10. 05. 2026 21.00
Kastro, pa ti ločiš narodno zabavno glasbo od slovenska ljudske glasbe? Več kot očitno ne! "Oberkreiner musik" je umetno izumljena in nima s slovensko ljudsko glasbo skupnega niti malo, niti dosti, ampak nič, zero, nada!
jugatneme
10. 05. 2026 19.45
Kdor rad posluša harmoniko naj jo posluša, lahko še zapleše, komur ni do tega naj se ne obremenjuje s poslušanjem. Obstajajo še violine, frule, tambure, trobente.... Vsakemu svoje za dušo....
Slavko BabIč
10. 05. 2026 19.40
Jufka in Stevo bosta združila moči z guslami in harmoniko, na užičko in šoto kolo!Neprecenljivo!
Castrum
10. 05. 2026 19.42
Kot sem rekel, potomec priseljencev ve.
Castrum
10. 05. 2026 19.38
Vsak ki se je gibal po srednji Evropi ve., kako pomembni za Slovensko nacijo so Avseniki. Kao jim cela srednja Evropa priznava izum nove glasbene smeri. Veličastno, a seveda potomcem priseljencev v Slovenijo to seveda ni razumljivo.
SDS_je_poden
10. 05. 2026 19.50
Ti imaš neke komplekse....tole ni zdravo.
Castrum
10. 05. 2026 19.59
Poden, to je vaša klasika. Ko se vas dotolče z argumenti, začnete bevskati.
SDS_je_poden
10. 05. 2026 20.07
Se ti zdi, da si ti koga dotolkel? Uuu...kompleksi na komplekse. Kaj si bil ti celo življenje nepomemben, da se rabiš tu gor potrjevat?
Castrum
10. 05. 2026 20.09
Kot sem rekel, bevskaš ko si z argumenti dotolčen. Patetika
galeon
10. 05. 2026 20.18
Cel čas so jih poslušali po Južni Ameriki. Samo v Sloveniji niso hotli igrat. Torej komu so igrali? Kdo je pobegnil v te države? In kdo jih posluša v srednji Evropi? Na obeh celinah samo eni vsem znani.
štrekeljc
10. 05. 2026 21.06
Kastro, saj bo še kaj iz tebe! Lepo si napisal: ...izum nove glasbene smeri. Novo izumljena glasbena smer ne more originalna slovenska ljudska glasba!
Slavko BabIč
10. 05. 2026 19.33
A je bil Jufka danes na Bledu! Neeeeeeeeeeeeeeeeee! On pride na harmonikarje samo v Ljubljano!
Slavko BabIč
10. 05. 2026 19.31
Svečarija in Kastrum, mislijo, da so najpametnejši ljudje na svetu! Posebej s svojimi glupimy komentarji!
Bombardirc1
10. 05. 2026 19.22
Zdaj bo bodo v Sloveniji bolj gusle popularne, "steroidović" pa to...
Potouceni kramoh
10. 05. 2026 19.16
Danes je pa Black cube plesal na poskok po vižah ki so jih igral Janezovi troli
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763