Predsednik republike Janez Drnovšek se je danes na Brionih udeležil neformalnih pogovorov s hrvaškim predsednikom Stjepanom Mesićem, predsedujočim predsedstvu BiH Sulejmanom Tihićem in predsednikom Črne gore Filipom Vujanovićem, v ospredju katerih je bilo sodelovanje med državami v regiji, ki ga velja, kot so se ob koncu srečanja strinjali voditelji, še okrepiti.
Predsednik Drnovšek je na srečanju med drugim izrazil željo, da bi Slovenija kot članica Evropske unije in zveze Nato postala most med tema povezavama in državami na območju nekdanje Jugoslavije, so povedali v uradu slovenskega predsednika. Na skupnem kosilu po pogovorih pa je slovenska stran hrvaški posredovala, da bo potrebno vprašanje hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu čimprej rešiti.
Predsedniki iz Hrvaške, BiH in SČG so ob tej priložnosti čestitali Sloveniji za doseženi cilj - članstvo v Evropski uniji in zvezi Nato. Ob tem so menili, da je ta dosežek priložnost za njihove države, da sledijo Sloveniji. Kot je dejal hrvaški gostitelj Mesić, slovenski vstop v EU ne pomeni, da bo to sodelovanje manjše, ampak ga je potrebno še krepiti.
Drnovšek je po pogovorih izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija postala članica Evropske unije in zveze Nato, in željo, da bi kot članica obeh institucij postala most med državami na območju nekdanje Jugoslavije ter obema povezavama. Slovenija ima z ostalimi državami v regiji veliko, tako gospodarskih, kulturnih kot tudi medosebnih povezav še iz preteklega obdobja in to je dobra podlaga za prihodnje medsebojne odnose, je dejal Drnovšek, ki je ob koncu še izrazil željo, da bi države čimprej skupno delovale v okviru evroatlantskih povezav.
Slovenija za čimprejšnjo rešitev glede ERC
Predsedniki na neformalnih pogovorih o vprašanju hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) niso govorili, je pa bilo o tem govora na skupnem kosilu, ki se ga je udeležil tudi hrvaški zunanji minister Miomir Žužul. Slovenska stran je Hrvaški posredovala, da bo potrebno to vprašanje čimprej rešiti, rešitve pa najti že na bližnjih sestankih predstavnikov vseh treh udeleženih držav - Slovenije, Hrvaške in Italije - državnih sekretarjev, ki bo junija, pa tudi zunanjih ministrov.
Hrvaški predsednik Mesić je sicer na novinarski konferenci po pogovorih na vprašanje novinarjev o bodočem izvajanju ERC v Jadranu poudaril, da je tako odločitev sprejel sabor, njeno uresničitev pa preložil. "Vsi, ki so udeleženi v tem problemu, se morajo pogovoriti in konec koncev dogovoriti, kako bi prebrodili obstoječe stanje," je dejal Mesić. Drnovšek pa je na isto vprašanje odgovoril, da želi Slovenija to vprašanje sporazumno reševati z drugimi državami ob Jadranskem morju, in dodal, da pričakuje uspešen dogovor o skupni uporabi te cone.
Beseda je nanesla tudi na rušenje slovenskih vikendov v Istri
Glede odzivov slovenske vlade na rušenje nezakonito zgrajenih objektov v Istri, ki so bili last slovenskih državljanov, pa je Mesić dejal, da Hrvaška kot pravna država očitno ni delovala, če je bilo toliko objektov zgrajenih nezakonito. Zato se je Mesić zavzel, da se objekte, ki jih je mogoče legalizirati, legalizira skladno z zakonom o gradbeništvu in urbanističnih načrtih.
Zaključek Mednarodne konference Fondacije 2020 s skupnimi izjavami
Drnovšek se je sicer skupaj s Tihićem in Vujanovićem na povabilo hrvaškega predsednika v soboto na Brionih udeležil mednarodne konference, ki jo je na temo zaupanja organizirala nevladna organizacija Fondacija 2020. Konference z naslovom Kako lahko zaupamo eni drugim? so se udeležili tudi ugledni gospodarstveniki in intelektualci iz evropskih in drugih držav. Slovenski predsednik je na njem spregovoril o zaupanju in vlogi predsednikov držav pri širjenju zaupanja. Konferenca se je zaključila v soboto zvečer s sprejetjem skupne izjave.