Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je ocenil, da imamo trenutno dovolj zaščitne opreme za sprotne potrebe, še vedno pa nimamo zadostne zaloge za daljše obdobje.
Šestan se glede prihodnjih dobav sicer ni spuščal v podrobnosti, je pa omenil, da civilna zaščita že dela prostor v skladišču v Ljubljani.
Pristanek enega največjih potniških letal na svetu na brniškem letališču
Na letališču Jožeta Pučnika v Ljubljani pa je ob 14.30 pristal boeing 777, ki je prinesel zaščitno opremo iz Kitajske. Kot smo neuradno uspeli izvedeti, gre za zasebno naročilo. Boeing 777 je eno največjih potniških letal na svetu, v tovorni varianti pa lahko prevaža kar 100 ton tovora, tokrat pa gre za uporabljeno potniško letalo, ki pa tovora pripelje nekaj manj, a še vedno se teža meri v desetinah ton.
"Potniško letalo je bilo do zadnjega kotička napolnjeno z opremo, na 461 sedežih bi naj bilo nekaj čez 820 škatel s trislojnimi zaščitnimi maskami," pa so zapisali na slovenskem letalskem portalu Sierra5.
Na gospodarskem ministrstvu so potrdili, da gre za zasebno donacijo osebe, ki ne želi biti neimenovana. Minister Zdravko Počivalšek je ob tem tvitnil:
Mestna občina Maribor je sicer sporočila, da se je za pomoč pri nabavi zaščitne opreme za boj proti novemu koronavirusu obrnila tudi na pobratena in partnerska mesta na Kitajskem. Odzvalo se je pet mest, najhitreje pa so ukrepali v pobratenem mestu Hanghzou, iz katerega je danes v Maribor prispelo 10.000 mask.
Prejete zaščitne maske FFP-2, ki so nujne pri delu z okuženimi bolniki, bo mariborska civilna zaščita razdelila med ustanove in službe, kjer jih zaradi narave dela in tveganja za prenos okužbe najbolj potrebujejo. To so Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor, zdravstveni dom, domova za starejše Dom pod Gorco in Dom Danice Vogrinec, patronažna služba in taksi službe.
Pobrateno mesto Čongčing je napovedalo donacijo 15.000 mask FFP-2, partnerska mesta Nanjing, Huaian in Nančang pa bodo prispevala skupno 62.000 kirurških mask in nekaj termometrov. Te donacije bodo po napovedih prispele v prihodnjih dneh s posebnim letalom, ki ga organizira država.
Ranljive skupine imajo opremo na voljo
Kot je povedal poveljnik republiške civilne zaščite, trenutno ni nobene ranljive skupine, ki bi potrebovala zaščitno opremo, a je brez nje. Priznal pa je, da tudi po petkovi pošiljki zaščitne opreme, ki je bila večja od prejšnjih dveh, za zdaj še vedno ne morejo zagotoviti, da bi lahko vsakemu državljanu dali v roke zaščitno masko, kot so verjetno mnogi pričakovali. "Morda bomo tudi do tega prišli, ampak še kak dan ne," je dodal.
Kot je v ponedeljek sporočil gospodarski minister, je sicer Zavod RS za blagovne rezerve bolnišnicam prejšnji teden dobavil 66 ventilatorjev za umetno predihavanje pljuč. Poleg tega je različnim institucijam dobavil tudi 1,83 milijona trislojnih mask in 401.280 mask tipa FFP2.
Minister je ob tem navedel še, da je zavod prejšnji teden dobavil tudi 270.000 mask domače proizvodnje, 10.230 dezinfekcijskih sredstev in 7390 kosov druge zaščitne opreme. Počivalšek je obenem napovedal, da bodo v tem tednu z lastno proizvodnjo zagotovili kar pol milijona zaščitnih mask.
Kar se tiče same logistike, civilna zaščita opremo dobi iz blagovnih rezerv, tako da se s tem neposredno ne ukvarjajo, je pa po Šestanovih besedah veliko dela s preverjanjem kakovosti, certifikati, štetjem in prevzemi opreme.
EU vzpostavlja strateške zaloge za pomoč državam članicam
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je danes v Bruslju poročal o napredku pri vzpostavljanju evropske strateške zaloge medicinske opreme v pomoč članicam EU v bitki z novim koronavirusom.
Lenarčič je poudaril, da intenzivno delajo in da so že podpisali prvo pogodbo, po kateri bo prva država gostiteljica opreme Romunija. Prvi paket zaščitne opreme je naročen, sedaj je od dobavitelja odvisno, kdaj bo dostavljen, je pojasnil komisar. O tem, koliko časa bo trajalo, da bo oprema prispela, ni želel ugibati, jo pa pričakuje kmalu.
Glavno merilo pri razdeljevanju opreme bo ocena potreb. Kam bo šla ta prva pošiljka zaščitne opreme, še ni odločeno. Prav tako ni jasno, koliko časa bo trajalo, da bo oprema dejansko na voljo državam, ki jo najbolj potrebujejo. V Bruslju neuradno pojasnjujejo, da je to, kdaj bo pošiljka na voljo, zelo težko napovedati zaradi svetovne konkurence.
Pojavljajo se tudi poročila, da so pošiljke medicinske opreme, namenjene v EU, zasežene in preusmerjene v ZDA. Lenarčič je danes dejal, da so seznanjeni s temi poročili, a da nimajo preiskovalnih pooblastil. Virus se je razširil hitreje in dlje, kot je kdor koli pričakoval, kar je privedlo do dramatičnega povečanja potreb in globalnega grabljenja, saj opremo mnogi krvavo potrebujejo, je dejal.
Donacija testnih vozil občinam in civilni zaščiti
V teh časih so se številna podjetja odločila, da priskočijo na pomoč s tistim, kar lahko ponudijo. Tako se je med drugim podjetje Trgo ABC odločilo za donacijo testnih vozil občinam in civilni zaščiti v obalni in posoški regiji. "Živimo v zelo nepredvidljivem in stresnem času. Trenutna situacija nas je prisilila k popolni spremembi našega načina življenja, hkrati pa nas opomnila, da lahko prav vsak med nami naredi nekaj dobrega za sočloveka. Zdaj je čas, ko moramo biti solidarni," je povedal direktor podjetja Igor Mahne.
Vozila so predali službam civilnih zaščit ter občinskim službam občin Koper, Hrpelje–Kozina, Ilirska Bistrica, Sežana, Nova Gorica in Tolmin. Načeloma so se dogovorili za en mesec posoje, do konca aprila, po potrebi pa se bodo dogovorili za podaljšanje. Z organizacijami se bodo sproti dogovarjali, kakšne bodo potrebe za razvoz hrane ter zdravil (predvsem ranljivim skupinam), osebnih računalnikov otrokom in za pomoč pri dostavi brisev zdravstvenim ustanovam.
KOMENTARJI (391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.