Slovenija

Na brniškem letališču ni bilo posebnosti

Ljubljana/Pariz, 19. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Stavka kontrolorjev v nekaterih evropskih državah ni ovirala letalskega prometa pri nas, saj domači kontrolorji in tisti v sosednjih državah niso stavkali. Sicer pa je stavka največ težav povzročila v Franciji.

Adria Airways je letela brez problemov
Adria Airways je letela brez problemov FOTO: POP TV

Med vsemi letali, ki pristajajo in vzletajo na Brniku, je bil prestavljen le odhod enega. Kot je dejal Bojan Sodnik, komercialni direktor Adrie Airrways, Adria ni imela bistvenih zamud, niti sprememb letov. Edina izjema je bil let v Pariz, kamor je letalo odletelo petnajst čez deveto, kaki dve uri kasneje kot bi moralo.

Slovenski kontrolorji so stavko podprli, saj bi v skladu z novimi pravili Evropske unije Slovenija – ko bo postala članica unije, izgubila avtonomno kontrolo zračnega prostora leta. To pa bi pomenilo tudi odpuščanje delavcev.

Kot je dejal Milan Krajnc z Uprave za civilno letalstvo RS, bi Slovenija z vstopom v EU izgubila nadzor nad zgornjim zračnim prostorom, ki bi se nadziral z Dunaja, kjer bi v centru sodelovalo sedem ali osem okoliških držav. "Zaenkrat pa so te novosti še precej v zraku," je dejal Krajnc.

Poleg tega pa bi združevanje v regijske centre, tako sindikat, lahko ogrozilo varnost v letalskem prometu. Kontrolo letenja bi izvajala podjetja, ki bi s tem želela zaslužiti čim več denarja. Naši kontrolorji sicer upajo, da bo opozorilna stavka zalegla ter da bo Unija vsaj deloma zaostrila predpise.

"Vse kontrole se bodo začele združevati, večje bodo požirale manjše, zaradi tekmovanja na trgu, s čimer bosta načeli konkurence in profita prevagali načelo varnosti," je dejal Jan Jolič, predstavnik Sindikata kontrolorjev letenja.

Jan Jolič je še povedal, da je pri tej zakonodaji sporna iniciativa EU, imenovana Single European Sky, s katero želijo evropsko nebo transformirati v tako imenovane funkcionalne bloke zračnega prostora, ki naj bi temeljili na profitabilnosti in tekmovanju med kontrolami letenja, namesto na kooperaciji med njimi. Profitabilnost pa gre lahko po Joličevih besedah samo na račun varnosti. Kontrolorji bodo veliko več delali in bodo bolj obremenjeni.

Slovenski kontrolorji letenja niso stavkali, podprli pa so stavko tako, da so delali strogo po predpisih in niso dovoljevali letenja izven zračnih poti.

Stavkali so skoraj vsi evropski kontrolorji letenja

Kontrolorji menijo, da bo predlagana evropska zakonodaja poslabšala varnost letenja
Kontrolorji menijo, da bo predlagana evropska zakonodaja poslabšala varnost letenja FOTO: Reuters

Kontrolorji so stavkali v Franciji, v Italiji, Grčiji, na Portugalskem, Madžarskem in nekaterih drugih evropskih državah.

Akcija je poteka v obliki stavke, s katero želijo kontrolorji opozoriti, da bo predlagana evropska zakonodaja s področja kontrole zračnega prometa korenito poslabšala varnost letenja. Gre za doslej največjo koordinirano akcijo evropskih sindikatov kontrolorjev letenja, s katero protestirajo proti načrtovanemu oblikovanju skupnega evropskega zračnega prostora.

Promet najbolj ohromljen v Franciji

Stavka je najbolj ohromila letalski promet v Franciji, kjer so številne lete odpovedali že včeraj. V Franciji bo stavka potekala ves dan, medtem ko bo v drugih državah, ki sodelujejo v akciji, promet ohromljen le za nekaj časa.

V nekaterih državah akcija poteka v obliki splošne stavke, drugod pa kontrolorji letenja dosledno upoštevajo pravila mednarodnega civilnega letalstva.

Letala so ostala na tleh
Letala so ostala na tleh FOTO: Reuters

Zaradi stavke v Franciji, kjer so številne lete odpovedali že v torek, bo zaradi celodnevne stavke prekinjenih predvidoma 7700 letov, številka pa vključuje tudi polete letal, ki uporabljajo francoski zračni prostor in ne vzletajo ali pristajajo v Franciji. Po informacijah francoske letalske družbe Air France lahko potniki računajo na približno 10 odstotkov domačih in letov po Evropi ter na dobrih 90 odstotkov medcelinskih letov.

British Airways je odpovedal 122 od 126 načrtovanih letov v in iz Francije, zaradi česar je bilo oškodovanih 15.000 potnikov. Odpovedal je tudi 38 poletov v Italijo, Švico, Španijo, Nemčijo, Belgijo in Luksemburg.

Nemška Lufthansa je odpovedala 130 letov med letališči v Franciji in Nemčiji, izvedla pa deset večjih letov med Francijo in letališčem v Frankfurtu. Na tem največjem kontinentalnem letališču so sicer odpovedali 67 letov.

V Italiji so kontrolorji letenja stavkali med 15. in 16. uro. Tamkajšnji letalski prevoznik Alitalia je odpovedal 50 letov, od tega 48 mednarodnih in dva domača, prestavil pa je sto letov, zaradi česar je bilo prizadetih 8000 potnikov.

Na Finskem je tamkajšnji letalski prevoznik Finnair namesto štirih dnevnih letov iz Helsinkov v Francijo izvedel samo enega. Češki letalski prevoznik CSA je odpovedal skoraj vse lete med Prago in Parizom. O zamudah in odpovedih poletov pa poročajo tudi iz Španije, Švice, Grčije, Madžarske in Portugalske. Slovenski kontrolorji letenja stavko podpirajo le solidarno, tako tudi promet na Brniku ni oviran.

Češka letalska družba CSA je odpovedala pet od skupaj šestih poletov v Francijo in štiri od šestih poletov iz Francije.

Tokratna stavka kontrolorjev letenja je v Franciji že tretja, saj so francoski kontrolorji proti sprejemanju takšne evropske zakonodaje na tem področju stavkali že junija leta 2000 in decembra lani.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20