Vodja enote za ločeno zbiranje odpadkov v Simbiu Tadej Ferlež pravi, da so podobno kot v spomladanskem času tudi v jeseni zbrali največ odpadne elektronske in električne opreme, in sicer 16,2 tone. Količina tovrstnih odpadkov se zaradi nenehnega in hitrega razvoja tehnologije zelo hitro povečuje.
"To opažamo tudi na Simbiu, kjer smo npr. leta 2009 zbrali slabih devet ton odpadne opreme, lani dobrih 10 ton, maja letos 14,4 tone in septembra letos celo omenjene 16,2 tone. Med elektronsko opremo prevladujejo televizorji, zamrzovalne skrinje, tiskalniki in računalniki," pravi Ferlež.
Na drugem mestu med nevarnimi odpadki izstopajo premazi, lepila in smole, ki vsebujejo nevarne snovi, na tretjem mestu pa so baterije in akumulatorji. Sledijo motorna olja. Med nevarnimi odpadki, ki jih prav tako veliko nastane v gospodinjstvih, so še jedilna olja in maščobe, zdravila in pesticidi.
Nevarni odpadki iz gospodinjstev se začasno skladiščijo v prehodnem skladišču Regionalnega centra za ravnanje odpadki Celje v Bukovžlaku. Nekatere odpadke predelajo v sekundarno gorivo za cementarne, nekatere sežgejo, kisline nevtralizirajo, baterije pa predelajo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.