Krvavitve, oživljanje, tujki v dihalih, opekline, poškodbe glave, zastrupitve, ozebline in še marsikatero poškodbo oz. stanje morajo biti pripravljeni oskrbeti prvi posredovalci.
To so laiki, ki želijo pomagati in imajo znanje, da oživljajo bolnike do prihoda reševalnega vozila. Še posebej pomembni so za prebivalce v odročnih krajih. V večini gre za gasilce prostovoljnih gasilskih društev in policiste.
Več kot 10.000 nas je že in številka še raste, pojasni Dejan Rogelj iz Društva prvih posredovalcev, ki si vsako leto trudi dogodek približati javnosti in poskrbeti za to, da bi bilo prvih posredovalcev še več. "Z vsako minuto, ko ne naredimo nič, se možnost preživetja ob srčnem zastoju zmanjša za 10 do 12 odstotkov. Namen današnjega dogodka je izobraževalne narave, gre pa tudi za druženje in spoznavanje novih ljudi. Obiskovalci lahko vidijo, kdo so prvi posredovalci in zakaj so tako pomembni," pojasnjuje.
V desetih scenarijih se je pomerilo 21 ekip iz vse Slovenije
Da bi se izpopolnili in še dodatno utrdili svoje znanje, se je 21 ekip iz vse Slovenije na tekmovanju soočilo s scenariji, s katerimi se lahko srečajo na intervencijah oz. v svojem delovnem okolju. Vsak scenarij so ocenjevali inštruktorji, zaposleni na področjih urgentne medicine, anesteziologije, reševalnih služb, ki so ekipe usmerjali k pravilnemu delovanju. Pri tem so jih lahko opazovali obiskovalci, ki so se hkrati učili, kako pravilno postopati v situacijah, ki odločajo o življenju in smrti.
Inštruktorji so sestavili deset različnih scenarijev, primernih za prve posredovalce. Rogelj jih je spodbujal, da uporabijo primere, ki so jih resnično doživeli. "Na tak način prvi posredovalci vidijo, kaj jih v realnosti lahko čaka, in ne gre za neke izmišljene, umetno ustvarjene situacije."
Med drugim so tako reševali otroka, ki je med igro padel s hišice na drevesu, in drugega, ki je v paniki doživel epileptični napad. Pa sestri, ki sta med vračanjem z zabave doživeli prometno nesrečo, ena zaradi hudih poškodb tudi srčni zastoj. Drugi dve sestri sta šli na zipline, pri čemer je ena od njiju padla, si poškodovala glavo in padla v nezavest. Na tekmi motokrosa so se zaleteli trije otroci. Prve posredovalce so pričakali tudi scenarij, pri katerem je ženska vzela prevelik odmerek mamil, trčenje profesionalne voznice downhilla v kolesarko, bolnica s psihičnimi motnjami, ki je zabodla svojega moža, nezavestna oseba na poligonu, med reševanjem katere je srčni zastoj doživel tudi vodja ekipe, dekle, ki jo je pičila osa, kar je sprožilo anafilaktično reakcijo, njena prijateljica pa je ob tem utrpela težjo zaporo dihalne poti. Scenarij, ki ga je spremljala celo harmonika, je bila fantovščina. Eden od precej opitih fantov je padel s traktorske prikolice, se udaril in doživel srčni zastoj, drugi pa je imel odprto rano na nadlahti.
In kako so se odrezali sodelujoči? Prvo mesto je letos osvojila ekipa PPo Videm Dobrepolje, ki je zbrala najvišje število točk. Drugo mesto so zasedli prvi posredovalci iz Oplotnice, tretjega pa prvi posredovalci iz Ilirske Bistrice. Seznam vseh sodelujočih ekip si lahko pogledate tukaj. (https://prviposredovalci.si/)
Reševalci tik pred prikazno vajo odhiteli na pomoč otroku
Zbrani obiskovalci so si na Jezerskem lahko ogledali že omenjeno prikazno vajo poškodovanega gozdarja na drevesu in reševanje dveh oseb iz avtomobila, na katerega je padla veja. Videli so, kako so policisti policijske postaje Kranj najprej zavarovali okolico, Gorska reševalna služba Jezersko se je dvignila do poškodovanca – z vrvno tehniko so morali splezati na drevo ter mu z Esmarchovo prevezo zaustaviti krvavitev. Prostovoljni gasilci Jezersko in GARS Kranj so s tehničnim posegom odprli avto – z ogromnimi kleščami so odščipnili vrata in dvignili streho – da so lahko reševalci Reševalne postaje Ljubljana pristopili k osebama v njem in ju pravilno oskrbeli.
In če so se lani prvi posredovalci sredi tekmovanja na Jezerskem odzvali na realno situacijo – padla sta dva motorista, eden od njiju je bil huje poškodovan – se je tudi letos pokazalo, da nesreča nikoli ne počiva. Reševalci, ki bi morali pripeljati na prikazno vajo, so nenadoma spremenili smer. "Minuto pred vajo se je eden od otrok spotaknil in padel. Pri tem si je poškodoval ustnico in zobke, a naši fantje so ga takoj oskrbeli," je pojasnil Rogelj.
Po koncu prikazne vaje je policist vodnik službenega psa PP Kranj zbranim pokazal, kako izurjen je smrček policijskega psa, ki je v enem od avtomobilov našel skrito drogo. Ti so jima navdušeno zaploskali. Ves čas srečanja je bilo obiskovalcem na voljo tudi brezplačno učenje oživljanja v šoli prve pomoči – ukrepam prvi, predstavitev društva Ustvarimo reševalni pas na avtocestah, jahanje konj ter ogled reševalnega, gasilskega in policijskega vozila.
"Bilo je super – vreme je zdržalo, ekipe so bile vesele, sam sem z dogodkom zelo zadovoljen," nam je po koncu povedal Rogelj. Pohvalil je tudi izjemen odziv prostovoljcev – na dogodku je sodelovalo vsega skupaj 170 ljudi. Najboljše tri ekipe so tako domov odnesle priznanja, vsi ostali zahvale, obiskovalci pa vtise in predvsem veliko znanja, ki jim bo morda nekoč prišlo še kako prav!
Tudi vi lahko postanete prvi posredovalec
Prvi posredovalec lahko postane vsak, ki želi pomagati. Ne potrebuje zdravstvene izobrazbe, zaželeno pa je, da se vključi v prostovoljno gasilsko društvo, saj ga tako lahko aktivira regijski center, na kraju nesreče pa je tudi zavarovan.
Rogelj ob tem opozori, da gre pri prvih posredovalcih za prostovoljce, ki ne morejo biti stalno na voljo, poleg tega pa še vedno nimajo dovolj podpore s strani države. Prostovoljna gasilska društva, katerih gasilci že tako ali tako žrtvujejo svoj čas in denar, morajo sama kupovati opremo, ki pa ni poceni, zato si je marsikje ne morejo privoščiti. Nekatera manjša društva nimajo niti svojega AED. "Pošteno bi bilo, da bi jim na pomoč priskočila država in tistim, ki to potrebujejo in želijo pomagati, zagotovila AED, kisikovo jeklenko in osnoven obvezilni material – vse tisto, kar lahko človeku do prihoda najbližje reševalne ekipe reši življenje," poziva.
Če se odločite, da boste postali prvi posredovalec, morate narediti licenčni tečaj, nato pa opraviti teoretični in praktični preizkus. Licenco je treba vsako leto obnoviti, srečanja, kakršno je potekalo na Jezerskem, pa so dobra priložnost za obnavljanje znanja in učenje novih stvari.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.