Slovenija

Na lovu: 'Če nisi prepričan, odloži puško'

Bohor, 25. 04. 2025 08.15 | Posodobljeno pred 10 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Barbara Golub Ferenčak
Komentarji
315

Valentina Šmid končuje študij gozdarstva, želi se vpisati na podiplomski študij, nekoč bi rada delala v gozdu. Že zdaj tam preživi praktično ves prosti čas. Je namreč ena od 715 slovenskih lovk. V vasici Doropolje, kjer živi, sredi gozdov in na pol poti med Sevnico in Šentjurjem ni to, da si lovec, nič nenavadnega. A Valentina vidi začudene, tudi obtožujoče poglede, ki ji jih namenijo ljudje predvsem iz mestnih okolij, ko jim pove, da je lovka. Ja, lovec ubije žival. Tudi Valentina jo je že in to ne enkrat. Ampak hkrati je v naravo zaljubljena in živali obožuje. Kako gre to skupaj?

Ko se z Valentino Šmid srečamo pred lovskim domom njene lovske družine Bohor, mi v hipu postane jasno, da je moje mnenje o lovcih utemeljeno na stereotipih in da o tem nenavadnem hobiju ali raje rečeno poslanstvu ne vem prav veliko. Energična 23-letnica dolgih skodranih las z rdeče nalakiranimi nohti o lovstvu, za katerega jo je navdušil oče, za rubriko Vaš Svet v oddaji Svet na Kanalu A pripoveduje z iskrivimi očmi in nasmeškom: "Da sem se odločila biti lovec, ni bilo nič presenetljivega za moje doma. Namreč že ati me je kot malo punčko vedno vzel s sabo v gozd, mi je pokazal čar lovstva in me navdušil nad njim."

Za lovstvo jo je navdušil oče, ki jo je že kot majhno punčko jemal s sabo v gozd.
Za lovstvo jo je navdušil oče, ki jo je že kot majhno punčko jemal s sabo v gozd. FOTO: Osebni arhiv Valentine Šmid

Med kramljanjem o njenih lovskih začetkih napolniva vedro s soljo in sedeva v njen avto. "Opravili bova obhod lovišča in mimogrede založili še solnice. Srnjad namreč spomladi potrebuje ogromno mineralov, zato bova kristale soli naložili v posebna stojala v gozdu, ko bo padal dež, bo to sol raztapljal, zataknila se bo v lesene zareze pod stojalom in srne bodo nato to lizale in dobile potrebno količino mineralov. S tem lovci tudi preprečimo tudi marsikatero smrt divjadi na cesti, saj srnjad na prehodu zime v pomlad ob cestah išče prav sol in pogosto konča pod kolesi avtomobilov," opisuje, medtem ko se voziva v osrčje gozda.

Zalaganje solnic med obhodom lovišča
Zalaganje solnic med obhodom lovišča FOTO: Svet na Kanalu A

Takoj, ko je smela, je začela z zahtevnim postopkom uradnega pridruževanja lovski družini. Oddala je prošnjo, dodeljena sta ji bila dva mentorja, ki sta jo spremljala dve leti. "Potem te čaka izpit v domači lovski družini, nadaljuješ na lovski zvezi, kjer hodiš na predavanja iz kinologije, orožja, balistike, vse vrste divjadi spoznaš in seveda moraš nato znanje pokazati na precej zahtevnem izpitu. Na koncu pa te čaka zaprisega in podpis etičnega kodeksa," opisuje in naju že na začetku druženja pripelje do najbolj stereotipnega pripomočka vsakega lovca – puške. 

Na vprašanje, kako pogosto je morala pojasnjevati in utemeljevati dejstvo, da lovec ubije žival, odvrne, da prevečkrat. "Res si želim, da bi se to zmanjšalo. Želim si prikazati zgodbo lovstva celostno, pokazati, da je to, kar mi uplenimo, le nekaj odstotkov tega, kar delamo skozi vse leto," pripoveduje, medtem ko na enem od registriranih krmišč preverjava količine koruze in sena za divjad. "Že, ko si lovski pripravnik, se učiš varno rokovati z orožjem, opraviti moraš tudi psihološki test. Šele na podlagi tega lahko dobiš orožni list in kupiš orožje, a še vedno ne smeš samostojno upleniti živali – za to je treba opraviti še lovski izpit," razlaga. 

"V Sloveniji so določene lovne dobe in trenutno smo v sezoni lovopusta,"  še pojasnjuje. Pravila, katere vrste lahko lovijo, kdaj in koliko, določa zavod za gozdove in so zelo stroga. "Divji prašič je denimo vrsta divjadi, ki bi jo lahko lovili čez vse leto, ampak izključno samce, mladiče ter enoletne in odrasle merjasce. V nobenem primeru pa v tem obdobju ne smeš loviti samic, ker je velika verjetnost, da imajo nekje mladiče," nazorno pojasnjuje in se na vprašanje, kako jih na daleč ločiš, odzove z besedami: "Ključno je potrpljenje, opazovanje. Ko pride recimo divji prašič na krmišče, ga spremljaš. Nikoli ne streljaš največjega, ker ima ta v naravi najboljše možnosti za preživetje. Nikoli ne ustreliš mame, ker mladiči brez nje ne bi preživeli. In če nisi stoodstoten, puško odložiš. Nikoli ne streljaš na pamet, tudi če si skoraj prepričan, to ni dovolj. Lovec ne pride vedno s plenom domov. To ni in ne sme biti bistvo lovstva."

Mlada lovka je prepričana, da z upoštevanjem načrtovanega odstrela uravnavamo populacijo: "Če bi samo za eno leto nehali streljati, bi videli, kako bi bilo vse prenamnoženo in posledično bi se vse med seboj tudi križalo, nastal bi kaos, pojavljale bi se bolezni in preprosto bi bilo premalo prostora za tako številčno divjad." Tu je še vprašanje škode, ki jo povzročijo gozdne živali – njeno kritje je na plečih lovske družine, razen v primerih, ko jo povzročijo zavarovane vrste. "Se pravi, na primer, če škodo povzroči medved, jo krije država, če jo povzroči divji prašič, jo krije lovska družina. In lovci se res trudimo to škodo preprečevati, sodelujemo z lastniki, jim pomagamo zagrajevati njive. Kadar je na primer koruza najbolj mlečna, je povečan tudi lov na tistem območju," pojasnjuje razloge, zakaj je sploh treba loviti. 

Valentina gre v gozd vsaj štirikrat na teden, rada bi šla še večkrat, a ji trenutno to ne uspe. V Ljubljani namreč končuje študij gozdarstva. Že pri osemnajstih, ko je zaključevala Srednjo lesarsko in gozdarsko šolo v Mariboru, je bila izbrana za naj gozdarko leta. Po diplomi bi se rada vpisala še na magisterij, nato pa bi delala v gozdu – kaj točno, še ne ve, a nič hudega. Je namreč potrpežljiva, tega jo je, pravi, naučilo prav lovstvo. Lovec sme od blizu opazovati življenje v gozdu, ve za vsakega novega prebivalca, pozimi prvi gazi po neshojenem snegu, po poletnem dežju opazuje živali pri hranjenju in to je, sklene, bistvo lovstva. 

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (315)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Animal_Pump
25. 04. 2025 21.03
-3
Ja nč...glede na komentarje...potem naselite 3000 volkov..pa še ene toliko risov, da bodo skrbel za ravnovesje...in reduciral divjad...pa velika verjetnost, da še hišne ljubljenčke zraven. Vse pač...kar ni v ravnovesju z naravo. Pol pa spet ne bo fajn...anede.
jedupančpil
25. 04. 2025 21.01
-4
rastlinojedi zažirate se v hrano živali! uboga žvat!
Apostol1
25. 04. 2025 19.27
+3
Lovec je bil moj tast in še nekaj žlahte , sam sem vegeterijanec in nikoli me ni zanimalo ubijanje živali.Bil pa je zadnjič primer , da se je takorekoč na prag zatekel zelo od psov pogrižen srnjaček in moral sem poklicati lovce , da so ga odrešili bolečin z strelom seveda. Če bi poklical veterinarja bi rekel pokliči lovce in dejstvo je da lovce potrebujemo tako kot katerokoli dejavnost alli poklic. Zato spoštujem lovce pa naj bodo ženskega ali moškega spola. Nekdo pač mora skrbeti za ravnovesje v gozdu in naravi. Povrh tega je pa zanimanje za lovstvo v upadu , zato tej mladenki še toliko bolj zahvala za njeno lovsko navdušenje in delo.
Soul
25. 04. 2025 20.08
-1
Za ravnovesje skrbi karma, ki je osnova vsega slepila s katerim je odeta duša. Ravno zato so podana vsa pojasnila s strani vseh, ki so razodeli skrivnost življenja, kako pomembna je pot nenasilja. Skorajda ni religije ali verstva, ki ne pozna zapovedi ne ubijaj. Zakaj človek, ki mu je dano razumevanje, ljubezen.. ne dojame preproste zahteve, to je prava enigma. Raje kot da poslušamo zavest, se obračamo k egu in njegovi kreaciji. Običajno, če imamo čut, da ne ubijamo, kako smo lahko navdušeni ob dejstvu, da moj sozemljan ubija, kajti, kar ni dobro zame, prav gotovo ne more biti ni za "drugega".
Ici
25. 04. 2025 20.10
+3
Kdo pa je vse te milijone in milijone let, odkar obstoja homo sapiens, skrbel za ravnotežje v naravi? Dajte no. Ne nakladati. Kdor gre s puško v gozd, ta ima namen ubijati.
Yamal
25. 04. 2025 19.18
-2
Ni ga čez srnin golaž, divji prašič je tudi dober.
osiveli_ritmični_gimnastik
25. 04. 2025 20.02
+1
saj od apostola žena bi tut bla za odstrel
jedupančpil
25. 04. 2025 20.58
+1
ja za golaz ze ni ... konjsko meso pa h krušiču! :)
Yamal
25. 04. 2025 19.13
-3
Pravilno povedano. Eni tega ne bodo nikoli razumeli, pač ste obsedeni z to zaščito živali.
planinec123
25. 04. 2025 18.52
+0
Lovci? Velika sramota človeštva.
Infiltrator
25. 04. 2025 18.31
+4
Lovce bi poslal na fronto....
jedupančpil
25. 04. 2025 18.30
-8
mast vola kam smo prsli
štajerc46
25. 04. 2025 18.06
+0
Bravo punca! Lepo je da se nam tudi ženske pridružijo, ker lov ni samo streljanje divjadi pač pa tudi skrb za divjad. Je pa dober tudi golaž od srnjaka in klobase od divjačine.Pa da nebo pomote, da streljamo vse povprek so točno določene kvote. Divjad ki ga ustreliš ni tvoje, lahko pa ga kupiš od lovske zveze. Vsako leto odkupim kar nekaj mesa
Soul
25. 04. 2025 18.17
-1
Dobre fore imate lovci, protislovja kar izžarevajo v nedogled.
štajerc46
25. 04. 2025 18.31
-6
Kar pasi svojo travo, jas pa bom salame ki jih sam naredim. Pa dober tek!
Soul
25. 04. 2025 18.35
+0
Kruta je usoda do ljudi, ki v svoji ignoranci ne želijo videti dlje od svojega vzročnega pečata.
enajstdvanajst1
25. 04. 2025 17.52
+4
lovci morajo upleniti odvečno srnjad. Nisem lovec in nebi mogel ubiti zival ampak lovci so tako kot mesarji ni lepo biti ampak je potrebno. Lovci hkrati pozimi prinasajo hrano v gozdove Sigurno pa lovci več naredijo za zivali kot pa vegetarijanci
Soul
25. 04. 2025 18.14
+2
Tole pa je lovska - lovci naredijo več za živali kot veg.
Soul
25. 04. 2025 17.49
+3
Tisti, ki imajo živali resnično radi, jih zagotovo ne ubijajo in se ne hranijo z njihovimi telesi. Strinjam pa se, da smo ljudje uspešno razvrednotili načelo ljubezni in sedaj imamo zlažiran zmazek na nivoju navadnega blefa.
marker1
25. 04. 2025 17.14
+9
Lov je dober izgovor moža za ženo, da gre lahko od doma.
Aijn Prenn
25. 04. 2025 16.16
+15
En je nekoč rekel, da bo lovce spoštoval takrat, ko bodo srne pa zajci po hosti hodili oboroženi. ;-))
Harnandez
25. 04. 2025 15.55
-4
Sami pametnjakoviči, k bi se pa en mal pozanimov kako lovstvo deluje kdaj udelezil kake delavnice ali lova k jih imajo razna drustva to pa ne. Sej tezko z prstom v rit iz kavca ustati.
misterbin
25. 04. 2025 17.48
+3
Harnandez....... Ti dokazuješ ,da si bil na ,delanicah dokazal si z komentarjem
jg57
25. 04. 2025 15.53
+16
Pri nas v vasi imamo veliko lovcev. Vsi po vrsti pa obožujejo predvsem bife.
Harnandez
25. 04. 2025 15.57
+3
Poj si ti tud alkoholik k si tako na tekočem, če z prve roke ves potem si blizu za sankom
jg57
25. 04. 2025 16.45
+1
jg57
25. 04. 2025 15.49
+1
lovka je zelo čuden izraz. Naj najdejo kaj drugega.
devlon
25. 04. 2025 15.18
+2
truplojedci komaj čakajo vojno. Ker je loviti ljudi ful zanimivo.
big_foot
25. 04. 2025 15.30
+2
Glig danes bom en kos stegna na raženj vrgu. Ti pa jej tisto lubje
spermi?
25. 04. 2025 15.18
+2
To niso več lovci ampak oboroženi pijančki 🥂
zapiramvamustaaa
25. 04. 2025 15.19
+0
zapiramvamustaaa
25. 04. 2025 15.10
-2
Zgolj še ena pijanka.Klasika za lovce.Škoda punce.
spermi?
25. 04. 2025 15.21
+0
hansola
25. 04. 2025 14.56
+12
Lovec NI zaščitnik naravi niti NI zaščitnik živali. In NE, živali se NEBI nekontrolirano razmoževale, to je deb*lizem, ki ga lahko samo lovci ven spravijo. Narava je od vekomaj skrbela za ravnovesje BREZ lovcev. Dokazov je ogromno, vse lovce in podpornike bi morali peljat v Černobil, da vidijo kako živali NISO v nekontroliranih količinah. Pa zdaleč ni to edini primer. Lahko gremo v stepe v Afriko, deževne gozdove ob ekvatorju, antarktiko, nenazadnje tudi v oceane. Al imamo morda lovce potapljače, ki tudi tam uravnavanjo število živali?
jast123
25. 04. 2025 15.01
+2
Alfa ?arli
25. 04. 2025 15.26
+4
Nekontrolirano se razmnožuje samo človek. Lovci so pa navadni morilci.
Bflat
25. 04. 2025 15.33
+3
neokrnjene narave in njenega ravnovesja NE MOREŠ primerjati z obljudeno pokrajino, kjer rastejo njive in njive koruze, pšenice, zelja, ostalih poljščin, sadja itd. Divjad bi se v Sloveniji PREVEČ razmnožila, prihajalo bi do prometnih nesreč in bolezni. O prevelikem številu divjadi mi je povedal lovec iz enega od hrvaških otokov. Komaj zadržujejo divjo populacijo. Ja, če se ljudje samoukinejo, bo narava zadihala s polnimi pljuči, to pa ja.
Buci in Bobo
25. 04. 2025 15.50
+0
kako so lovci pred izumrtjem REŠILI afriške pse, to nisi napisal