Avtorica prispevka: Vesna Čurkovič
Bush predvideva, da bo Luna, potem ko bodo na njej postavili prvo človeško naselbino, odskočna deska za prvo človekovo potovanje na Mars.
"Glede lunarnih poletov mislim, da to Nasa že obvlada, glede baze na Mesecu je to že en korak naprej. Seveda Mars je pa dosti bolj zahteven program. Tako, da je tu že precej stvari, ki jih bo treba še dodelat in obvladat," je povedal Krmelj.
Porajajo pa se dvomi, ali bi človeško telo sploh zmoglo takšno potovanje skozi breztežnostni prostor.
John Logsdon, vodja univerzitetnega inštituta, je povedal, da obstaja precej dvomov o škodljivosti sevanja. "Opraviti je treba še veliko znanstvenih raziskav ter načrtov za prevozne in pristajalne sisteme. To je velik tehnološki izziv. Menim, da je dosegljiv, vendar uspeh ni zagotovljen," je dejal.
Da gre za dolgoročno zadevo, se strinja tudi Krmelj. "Bush v zvezi s tem omenja obdobje tam do leta 2020. Možnosti do tega leta so le pod pogojem, da bo ta program stalno financiran," je realen Krmelj.
Skoraj dva tedna po pristanku na Marsu pa se je danes ameriški raziskovalni robot Spirit uspešno spustil s pristajalne ploščadi in naredil prve metre po planetu.
"Mislim, da je glavno področje, ki zanima Američane, bližnji krater. Doseči kilometer ali dva od kraterja oddaljeno gorovje, pa menim, je že vprašljivo," je razmišljal slovenski predstavnik mednarodne vesoljske univerze.
Na raziskovalni poti po Rdečem planetu bo Spirit opravil geološke raziskave, predvsem pa bo skušal najti dokaze o obstoju vode in življenja. Enako nalogo ima njegov dvojček Opportunity, ki naj bi na drugem koncu Marsa pristal 25. januarja.