Info hiša je v okviru projekta ''Naš denar, naše informacije'' pridobila podatke o sredstvih, ki so jih nekatera ministrstva porabljala za reprezentanco - torej za poslovna kosila, nočitve in podobno. V okviru projekta so zaprosili za podatke v obdobju vlade Alenke Bratušek (od 20.3. 2013 do 13.7. 2014) za ministrstva za obrambo, pravosodje, finance, izobraževanje, znanost in šport, kulturo in zunanje zadeve.
Pličanič za kosila v letu in pol v eni gostilni zapravil 6800 evrov
Pri Info hiši so ugotovili, da pri številu dejanskih kosil močno izstopa takratni minister za pravosodje Senko Pličanič. Zapisali so, da je imel v gostilni Vila As v omenjenem obdobju več kot 70 delovnih sestankov oziroma delovnih kosil, na katerih sta bili več kot 40-krat samo dve osebi. Pomembnen del stroškov teh kosil so tudi alkoholne pijače. Tudi če sta bili na kosilu samo dve osebi, sta se določeni vrsti vina pili v buteljkah in ne v kozarcih, so še opozorili in dodali, da je bil eden izmed udeležencev teh sestankov tudi kadilec, saj so bile na službeno kartico nekajkrat v gostilni As kupljene tudi cigarete za 3,70 evrov.
Pri Info hiši so opozorili, da gre pri Pličanu za precej odstopajočo prakso delovnih sestankov oziroma kosil v t.i. abonirani restavraciji, vendar je vse po pravilih, dokler ''davkoplačevalci ne plačujemo za dnevno malico ministra, saj za ta namen minister namreč prejme nadomestilo, in si jo je dolžan kupiti sam''.
Pirc Musarjevo so šokirali predvsem podatki za Pličaniča
Nataša Pirc Musar, ustanoviteljica Info hiše, je za 24ur.com povedala, da so se projekta lotili že konec leta 2014 in da so jo šokirali predvsem podatki za Pličaniča. ''Zaprosili smo za podatke za šest ministrov glede njihove porabe na službeni kartici. Hoteli smo ugotoviti, kaj in koliko kupujejo s to kartico. In pri vseh je bilo v mejah normale, pri Pličaniču pa smo ugotovili stroške za kosila v Asu v 17 mesecih v višini 6800 evrov. To je 350 evrov na mesec za kosila,'' je povedala Pirc Musarjeva in dodala, da so nato zahtevali tudi račune, da smo videli, kaj se je jedlo in pilo.
Opozorila je, da je možno slutiti, da ni šlo za delovna kosila, ampak za malice, saj je iz računov razvidno, da je bil na malici oziroma službenem kosilu oziroma sestanku 40-krat z eno in isto osebo, saj so bile naročene enake jedi.
Ministrstvo za pravosodje pojasnjuje ...
Za pojasnila smo prosili tudi ministrstvo za pravosodje. Iz službe za odnose z javnostmi so sporočili, da je minister v obdobju od 20.3.2013 do 18.9.2014 za kosila s službeno kartico porabil 4329,90 evra. "Podlaga za izplačila so bila poročila o plačilu s kartico, katerega priloga so bili vsi računi. Službena kartica ministra Pličaniča ni bila nikoli blokirana. Mesečno poročanje o porabi sredstev na službeni kartici je bilo v pristojnosti vodje kabineta. Poleg internega akta je pravna podlaga za porabo reprezentance tudi Uredba o stroških reprezentance," so še pojasnili na ministrstvu.
''Šlo je za investicije v uspešne dolgoročne odnose''
Na navedbe se je odzval tudi Senko Pličanič. Na naša konkretna vprašanja ni odgovoril konkretno, je pa dejal, da je ''kot minister skrbno pazil na porabo in se držal vseh omejitev, kot so določene z veljavnimi predpisi. Moje ministrovanje je bilo intenzivno ter je bilo zato tudi veliko domačih in tujih stikov. Vsa srečanja so bila organizirana transparentno in vsi stroški pregledno evidentirani ter skladni s predpisi o reprezentanci''.
''Prepričan sem, da pri službenih srečanjih, ki so potekala ob kosilih, ni šlo za zapravljanje. Je državni protokol zapravljanje? So politična srečanja ob kosilih in večerjah zapravljanje? So sprejemi za funkcionarje, diplomate in novinarje zapravljanje? So poslovna kosila zapravljanje? Ne, gre za investicije v uspešne dolgoročne odnose. To je jasno povsod po svetu. Medsebojne vljudnosti in pozornosti (diplomatska in poslovna darila, kosila in večerje) so pomemben del službene komunikacije. Ker smo ljudje in ne roboti, so eden od temeljev uspeha v življenju. Seveda pa morajo biti v razumnih okvirih. V naši državi imamo od leta 2009 glede tega jasno predpisana pravila in omejitve, ki sem jih v celoti upošteval,'' je dejal in dodal, da se očitki o zapravljanju pojavljajo zato, ker njegovemu delu ni kaj oporekati.
Prenovil si je tudi službeno stanovanje
Pirc Musarjeva je povedala tudi, da si je Pličanič s službenimi sredstvi preurejal tudi službeno stanovanje. ''Zapravil je okoli 22.000 evrov, da si je kupil novo kuhinjo, spalnico, izjemno drag lestenec,'' je naštela in dodala, da je problematično predvsem to, ''ker se tem ljudem nikoli nič ne zgodi'' oziroma za svoja dejanja ne odgovarjajo.
Na blogu Info hiša so objavili tudi nekatere račune za obnovo službenega stanovanja. Tako je razvidno, da je za sedežno garnituro odštel 3450 evrov davkoplačevalskega denarja, za posteljo in nočno omarico je odštel 2500 evrov, za luč nad jedilno mizo pa 570 evrov.
Glede službenega stanovanja pa je Pličanič dejal, da so mu to že očitali, da je kupoval lestence in televizije, česar pa ni bilo. Dodal je še, da gre za povsem povprečno stanovanje.
Veliko (preveč) alkohola
Nadaljevali so, da drugi računi z ministrstva za pravosodje ne izstopajo, razen v tem, da so bila vsa kosila pospremljena z alkoholom. Problematično se jim zdi predvsem to, ko so stroški za alkoholne pijače dosegli skoraj tretjino računa, ''kot je to v primeru računa Terme Krka z dne 29.1.2014 (na fakturi v skupni višini 1.857,20 evrov je skupni znesek za alkoholne pijače 517,00 evrov), smo prepričani, da je bila zdrava mera presežena, pa tudi poslovni bonton slej ko prej vsaj ogrožen''.
Na financah so radi ''dobro spali''
Na ministrstvu za finance, ki ga je takrat vodil Uroš Čufer, pa so ''dobro spali'' v hotelih, ki stanejo tudi 300 evrov na noč, so ugotovili pri Info hiši. Opozorili so, da si takšne nočitve ni privoščil le minister. ''Tako so stroški nočitve za Marjana Divjaka, generalnega direktorja Direktorata za zakladništvo znašali 890,92 evrov za tri noči od 18. do 21. aprila 2013 (Westin Georgetown), za Matija Mavka, državnega sekretarja, 900 evrov za tri noči od 12.-15.6.2013 (Westin Rome) in 1.154,58 evrov za štiri noči od 9.-13.10.2013 (Renaissance Washington). V istem terminu, torej od 9.-13.10.2013 in v istem hotelu je bival tudi minister Čufer za 1.193,64 evrov,'' so navedli v Info hiši.
Za pojasnila smo se obrnili tudi na ministrstvo za finance. ''V terminu od 9. do 13. oktobra 2013 sta nekdanji minister Čufer in državni sekretar Mavko bivala v Hotelu Renaissance Washington, Dupont Circle Hotel, ko sta se udeležila Letnega zasedanja Odbora guvernerjev Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada. Hotelska namestitev je bila usklajeno izbrana skupaj s preostalim delom delegacije Republike Slovenije, Banko Slovenije, saj so se nekateri pogovori, sestanki in priprave na zasedanja odvijali tudi v hotelskih prostorih. Izbrani hotel je bil po ceni in lokaciji najbolj ustrezen. Takratni minister Čufer in državni sekretar Mavko sta s strani organizatorjev dobila povrnjene stroške nočitev v višini vsak po 1050 dolarjev (350 dolarjev na osebo na dan), ki sta jih vrnila na račun Ministrstva za finance,'' so sporočili.
KOMENTARJI (736)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.