Nujna seja odbora DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj, na kateri so govorili o razvoju visokega šolstva in izobraževalne dejavnosti, je bila po skoraj šestih urah razprave prekinjena.
Poslanec SD Samo Bevk je sicer predstavil predlog sklepa, ki so ga vključno z njim podpisali še poslanka SD Majda Potrata, poslanec LDS Aleš Gulič, samostojni poslanec Slavko Gaber ter poslanec iz skupine nepovezanih poslancev Pavel Gantar, v katerem bi odbor vladi predlagal, da resolucijo o nacionalnem programu visokega šolstva 2007-2010 umakne iz zakonodajnega postopka in v sodelovanju z visokošolskimi partnerji pripravi novo.
Stroka in študenti za razpravo, ministrstvo proti
Stroka in študenti si želijo širše razprave, saj menijo, da resolucija o nacionalnem programu visokega šolstva ni usklajena, medtem ko ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo vztraja pri nasprotnem. Minister Jure Zupan je tako znova poudaril, da je bila resolucija usklajevana z vsemi stranmi. Po njegovih besedah tudi ne predstavlja usmeritve zakona, ampak le okvir. "Z našega stališča je resolucija dovolj široka, da ustreza vsem," je še dodal.
"Nikamor se ne mudi, zato naj se znova premisli o celotni zadevi in se ne vsiljuje nekaj proti volji večine," pa je menil državni svetnik in nekdanji rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger. Dejal je, da so v državnem svetu naklonjeni novi razpravi o resoluciji.
Rektorica Univerze v Ljubljani Andreja Kocijančič je menila, da sta visokošolski prostor in raziskovalna dejavnost potrebna temeljite prenove. "Za to potrebujemo široko družbeno podporo in dodatna finančna sredstva," je dejala. Dodala je, da se s povezavo visokošolskega prostora z raziskovalnimi institucijami strinja, ne strinja pa se s trditvijo, da so slovenske univerze slabe, saj po njenem mnenju objektivnega dokaza za te trditve ni. Njen mariborski kolega Ivan Rozman je oicenil, da resolucija slabo povzema bistvo in poslanstvo slovenskih univerz. Rektorica Univerze na Primorskem Lucija Čok pa je menila, da zanemarja izzive evropskih usmeritev.
Štrukelj: Ministrstvo poskuša disciplinirati SVIZ
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) se je kritično odzval na pismo ministrstva za šolstvo in šport. Kot je na novinarski konferenci povedal glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj, je pismo poskus, da bi disciplinirali SVIZ zaradi stališč, ki jih ima do zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). V SVIZ tako menijo, da so kršene njihove ustavne pravice in zahtevajo takojšnje pojasnilo vlade ter odgovor ministrstva.
Ministrstvo v pismu z dne 22. junija SVIZ obtožuje, da je kršil 72. člen ZOFVI, ki v vrtcih in šolah prepoveduje delovanje političnih strank in njihovih podmladkov ter konfesionalno dejavnost. V sindikatu to odločno zavračajo, ker ta člen ne velja za sindikate. Gre namreč za povsem normalno in legitimno delovanje sindikata, je pojasnil Štrukelj. Dodal je, da ZOFVI posega v pravice zaposlenih, dolžnost sindikata pa je, da varuje njihove pravice.
Tako v SVIZ menijo, da gre v pismu ministrstva za grob poskus diskreditacije sindikata, "še več, na nek način nagovarja ravnatelje, da bolj trdo primejo naš sindikat", je dejal Štrukelj. Pri tem je po njegovih besedah prišlo tudi do kršitev ustavne pravice SVIZ do svobode izražanja misli, govora in mnenja, zato so zahtevali pojasnilo vlade in odgovor ministrstva.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.