Slovenija

Na obisku delegacija iz BiH

Ljubljana/Brdo pri Kranju, 18. 10. 1999 21.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Slovenijo je danes obiskalo predsedstvo Bosne in Hercegovine. Gre za prvi skupni in uradni obisk bosanskohercegovskega predsedstva pri nas in v tujini nasploh. S predsedniki vseh treh bosanskih narodov je prispela tudi močna vladna delegacija, ki naj bi po pogajanjih s slovensko vlado jutri podpisala več gospodarskih sporazumov.

Obisk trenutno predsedujočega v bosanski federaciji, predstavnika Hrvatov Ante Jelavića ter članov predsedstva Alija Izetbegovića in predstavnika Srbov Živka Radišića je, pravijo v domačih diplomatskih krogih, izjemna pohvala Sloveniji in njeni vlogi v Sarajevu. Vendar pa imata državi kljub najboljšim odnosom med nekdanjimi jugoslovanskimi republikami nekaj še nerešenih vprašanj. Slovenska podjetja v Bosni postavljajo bencinske črpalke, gradijo tovarne električnih aparatov, največ pa zaslužijo s prodajo ustekleničene vode in hrane. Od tam uvažajo elektriko, surove kože in les. Težava je le v tem, da Slovenija proda v Bosno sedemkrat več kot iz nje uvozi, vendar pa naj bi se presežek še letos zmanjšal na razmerje ena proti pet. Slovenski vpliv, ki seže tudi v Republiko Srbsko, so nedavno pohvalili tudi v poročilu Evropske komisije.

Bosansko-hercegovsko predsedstvo bo jutri gostil še slovenski parlament, na Igu pa bodo visoki gostje obiskali še Mednarodni sklad-fundacijo za razminiranje in pomoč žrtvam min, ki je v Bosni in Hercegovini rešila že marsikatero življenje.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20