Izpostavil je, da se bodo lahko slovenski državljani po vstopu EU v določenih primerih obrnili tudi na evropskega ombudsmana.
In sicer takrat, ko jim bodo s strani evropskih institucij kršene pravice, ki izhajajo iz evropskega prava. To je Diamanduros izpostavil tudi na srečanju s predsednikom republike Janezom Drnovškom in s premierom Antonom Ropom.
Diamanduros je v pogovoru z Drnovškom poudaril, da ob svojih obiskih po pristopnicah - Slovenija je četrta v okviru turneje po deseterici - želi javnosti sporočiti, da je evropski ombudsman institucija, na katero se državljani EU lahko obrnejo po pomoč v primerih slabega upravljanja evropskih institucij.
Izpostavil je tudi pomen sprejetja evropske ustavne pogodbe, kjer bo eno od poglavij posvečeno človekovim pravicam. Drnovšek pa mu je predstavil predlog, po katerem bi v novi ustavni pogodbi formalizirali dosedanje neformalno sodelovanje evropskega ombudsmana z nacionalnimi ombudsmani. Sogovornika sta se strinjala, da bi tak predlog še dodatno okrepil vlogo varuha človekovih pravic.