V vodarni Cepki v Dekanih so jutro začeli s kriznim sestankom, saj so včeraj proti večeru na širšem območju Hrastovelj našli vrtino s kerozinom. Zbrali so se vsi obalni župani, vodstvo Rižanskega vodovoda, predstavniki Agencije za okolje (Arso), Uprave za zaščito in reševanje, Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Slovenskih železnic, Direkcije za vode, geologi in minister za okolje in prostor Simon Zajc.
Minister se je seznanil z razmerami na terenu in si ogledal vrtino. Danes so na vrtinah odvzeli dodatne vzorce. Kot je pojasnil minister bodo na podlagi zadnjih vzetih vzorcev določili, iz katerih vrtin bodo začeli s črpanjem.
Za zdaj še ni razloga, da bi razglasili izredne razmere, pravi minister. "Še daleč smo od tega. Že ves čas od nesreče naprej spremljamo in delamo monitoring na vseh vrtinah, na nekaterih vrtinah je bil zaznan kerozin. Danes so odvzeli še zadnje vzorce, na podlagi katerih bomo ugotovili, kje je ta oblak, da se potem določi, iz katerih vrtin začnemo s črpanjem vode v samem zajetju. Pitna voda pa je še nedotaknjena," je pojasnil minister Zajc.
Ministra smo povprašali, ali še vedno obstaja nevarnost, da ta onesnažena voda priteče v podtalnico, ki napaja Rižanski vodovod. "Kerozin se zdaj pomika, ravno zato opravljamo te monitoringe, zato da ga čim več oziroma, če se bo dalo vsega, ujamemo že prej. V skrajnem primeru lahko pride do podtalnice, vendar mi delamo vse, da se to ne zgodi," pravi minister.
Vodo iz vrtin analizirali po tem, ko so zaznali vonj po kerozinu
Kerozin so odkrili v dveh starih oziroma že obstoječih vrtinah. "Agencija za okolje skupaj z Geološkim zavodom in ostalimi službami od prvega dne spremljamo popolnoma vse objekte, ki so terenu – od kraja nesreče do samega izvira, zajetja in vodarne. Tam se izvajajo monitoringi na vseh vodnjakih, pa tudi v vodarni oziroma črpališču. Drugod pa so se izvajali vizualni monitoringi. In v dveh starih vrtinah so včeraj zaznali vonj in na podlagi tega vonja smo opravili tudi kemijsko analizo. Gre za vrtine, ki so bile že predhodno narejene," je dejala Lilijana Kozlovič, v. d. generalne direktorice Arso.
Danes sprejeti ukrepi pa se nanašajo na monitoring in na izčrpavanje oz. čiščenje vode, če bo to potrebno. "Sledilo bo vrtanje glede na koncentracijo na dveh vrtinah, prioriteta pa bo tam, kjer bo koncentracija večja," je pojasnila za STA. Za primer morebitnega onesnaženja površinskih vodotokov je izvajalec službe čiščenja celinskih voda sicer že postavil pregrade in pivnike za zadrževanje morebitnega onesnaženja. Interventna ekipa je, kot so popoldne sporočili iz skupine, v pripravljenosti za posredovanje.
Gre za večjo koncentracijo kerozina, ki so ga našli v kraški podtalnici v dveh obstoječih vrtinah. Ena je v primerjavi s krajem, kjer vodovod črpa iz podtalnice, na nižji nadmorski višini in je približno 250 metrov stran. Druga vrtina je nekoliko višje, tam pa je tudi koncentracija kerozina bila višja. "Kerozin se širi in nadaljuje svojo pot, mi bomo naredili vse, da ne pride do pitne vode. Skupaj z Rižanskim vodovodom bomo sprejeli vse ukrepe, da to do pitne vode absolutno ne bo prišlo," je zagotovila Kozlovićeva.
Kerozin bodo skušali izčrpati iz vrtin
Sedaj preverjajo tudi, kakšna je možnost, da bi to onesnaženo vodo izčrpali. "Gotovo je dobro, da vemo, kje se nahaja onesnaževalec. Intenzivno delamo na tem, da ga poskusimo predhodno čim več odstraniti," pravi Martin Pregelj, direktor Rižanskega vodovoda.
"Če bo onesnažen vir, bomo zajem zaprli," je dodal. Zato pozivajo prebivalce obalnih občin, naj že zdaj racionalno ravnajo z vodo. "Če znižamo porabo vode na 350 litrov, kar smo prejšnji teden že počeli, bomo z odkupi iz drugih virov uspeli vodooskrbo zagotavljati tudi v prihodnje," poudarja Pregelj.
V petek so predstavniki Geološkega zavoda, Arsa, Slovenskih železnic in Rižanskega vodovoda na območju, kjer so ocenili, da je vpliv onesnaženja razlitja kerozina po junijski nesreči tovornega vlaka največji, začeli vrtati 100–150 metrov globoko poskusno vrtino.
"Problem še vedno ostaja in problem ni rešen. Nismo v izrednem stanju. Dejstvo je, da smo ugotovili, da je kerozin na merilnih mestih. Dejstvo je, da se kerozin približuje vodnemu viru, temu se težko izognemo, ampak stvari so pod kontrolo. Voda v naših domovih bo vedno ostala pitna. Vsi ukrepi, da ne bi prišlo do česarkoli, so že sprejeti," je dejal koprski župan Aleš Bržan.
Izlitje kerozina v okolje se je zgodilo po nesreči tovornega vlaka pred tremi tedni. Vse od takrat pa so obalne občine v strahu pred onesnaženjem edinega vodnega vira za Obalo.
V okolje odteklo okoli 9000 litrov kerozina
Slovenske železnice so ocenile, da je v tla odteklo 9000 litrov kerozina, tega pa bi lahko padavine odplaknile do vodnega vira. Zato so v predoru odstranili del zemljine in kamenja pod progo in na območju položili zaščitno membrano, da bi lahko zbirali in odvajali vodo, ki ob padavinah pronica skozi strop in stene predora.
Vse od nesreče se opravljajo tudi redni monitoringi vode. Poleg tega namerava Rižanski vodovod ob vodnem črpališču zgraditi bazen, v katerem bi lahko lovili morebitno onesnaženo vodo, ki jo bodo nato dodatno prečistili.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.