S tem, ko se zavarujemo se namreč izognemo neposrednemu plačilu praviloma visokih stroškov za nujne oz. potrebne zdravstvene storitve v tujini. Zdravstveno zavarovanje si je potrebno urediti vsaj štiri dni pred odhodom v tujino, opozarjajo na ZZZS.

Meddržavni sporazum o socialni varnosti
Zavarovane osebe, ki so obvezno zdravstveno zavarovane v Sloveniji, imajo med začasnim bivanjem v drugih državah članicah EU in Evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Liechtenstein in Norveška), v Švici ter v državah, s katerimi ima Slovenija sklenjen meddržavni sporazum o socialni varnosti, zagotovljene pravice do nujnih oz. potrebnih zdravstvenih storitev, in sicer pri zdravnikih ali zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže.
V kolikor pa bi zavarovanec v navedenih državah uveljavljal pravico do zdravstvenih storitev pri zasebnih zdravnikih ali v zasebnih klinikah, ki nimajo pogodbe s tujim nosilcem zavarovanja, bi moral stroške poravnati sam in po vrnitvi uveljavljati povračilo teh stroškov na pristojni območni enoti ali izpostavi ZZZS.
Tudi za povračilo stroškov zdravstvenih storitev, opravljenih v ostalih državah sveta, ZZZS upošteva le originalne račune (priložena mora biti tudi medicinska dokumentacija, recepti in podobno), hkrati pa ZZZS vsakič preverja tudi nujnost oz. potrebnost posegov in opravljenih storitev.
Če se odpravite na Hrvaško
S Hrvaško, kjer Slovenci najraje letujejo, ima Slovenija sklenjen dogovor o uporabi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja, enako pa velja tudi z Makedonijo. V teh dveh državah lahko torej slovenski zavarovanci uveljavljajo pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže, na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.