Gasilci lokalnega gasilskega društva so v noči na ponedeljek stražili pogorišče požara, ki je v podružnici podjetja Ekosistemi v Zalogu pri Novem mestu izbruhnil v četrtek popoldne. Požarna straža bo območje morala predvidoma nadzirati še do konca tedna.
Na požarišču morajo premetati še del odpadkov, da bodo lahko zaključili z gašenjem požara, je dejal župan občine Straža Dušan Krštinc. Gašenje sicer zaključujejo z zmanjšanim številom gasilcev, po besedah Krštinca je bilo v ponedeljek na terenu še okoli 12 prostovoljnih gasilcev.
Svetniki Občine Straža so si v nedeljo ogledali kraj požara. Po napovedih župana bodo predvidoma v četrtek sklicali izredno sejo, pred tem pa morajo preveriti, kdaj bodo dobili rezultate vseh meritev. Prve meritve so v petek sicer pokazale, da v zraku ni bilo škodljivih snovi, dovoljena vsebnost delcev PM10 pa ni bila presežena. Meritve izcedne vode s požarišča so pokazale, da je ta onesnažena, hkrati pa so meritve vode v bližnji Krki pokazale, da reka ni onesnažena.
NIJZ objavil dodatna priporočila prebivalcem
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pa je po požaru objavil dodatna priporočila prebivalcem. Odsvetujejo jim intenzivno gibanje na prostem in uporabo zrelih vrtnin, ki so bile izpostavljene dimu.
Kot so zapisali na NIJZ, je zlasti najmlajše treba opozarjati in nadzorovati, da si umazanih rok ne dajejo v usta. Nujno je dobro umivanje rok, nasploh pa naj se otroci ne dotikajo predmetov, ki bi lahko bili onesnaženi.
Inštitut prav tako odsvetuje uporabo solate, paradižnika, bučk, kumar, radiča, blitve, špinače, rukole, peteršilja, zelene, paprike, začimb in ostalih zelišč z vrtov. Prebivalci naj počakajo na rezultate analiz in objavo nadaljnjih navodil ali pa naj vrtnine porežejo oziroma poberejo in zavržejo med komunalne odpadke (ne v kompost ali med biološke odpadke). Obenem odsvetujejo uporabo stročjega fižola, ki naj raje dozori v zrnje.
Plodovke in sadje, ki ga je mogoče lupiti, na primer kumare, bučke, jajčevce, paradižnik, breskve in jabolka, naj uporabniki pred uživanjem temeljito operejo in olupijo, pri zelju in ohrovtu pa odstranijo zunanje liste. Olupki niso primerni za krmo živali ali kompostiranje.
Podzemna gomoljna in korenasta zelenjava, na primer krompir, korenje, gomoljna zelena, česen in čebula, je za uživanje primerna po temeljitem pranju in lupljenju. Zelenjavo in sadje, na katerih so ostanki saj, pa je treba zavreči.
Na NIJZ še svetujejo, da onesnaženo travo na vrtovih in zelenicah prebivalci pokosijo in zavržejo. Zeleni odpadki, kot so pokošena trava, povrtnine in listje, ne sodijo na kompost. Prebivalci naj zbrani kapnici ob prvem dežju po požaru preprečijo vtok meteorne vode s strehe ali druge zbiralne površine v zbiralnik.
Odpiranje oken in zračenje prostorov je treba prilagajati smeri vetra, ki širi dima in smrad od požarišča, še opominjajo na NIJZ.
Po aktivnostih na prostem pred vstopom v domovanje na NIJZ priporočajo stepanje prahu z obleke in čiščenje ali menjavo obutve, da bi čim manj prahu in zemlje zanesli v bivalne prostore. Pred vstopom v bivalne prostore je treba z mokro krpo obrisati tudi hišne ljubljenčke in poskrbeti, da se ti ne zadržujejo na onesnaženih območjih, dokler ta niso očiščena.
Svetujejo tudi čiščenje onesnaženih zunanjih površin, ki so bile izpostavljene požaru, posebno pozornost pa je treba nameniti površinam, na katerih se zadržujejo otroci. Mokre krpe oziroma papirnate brisače naj prebivalci po čiščenju odložijo v plastične vreče in zavržejo med komunalne odpadke.
Od torka bo NIJZ na voljo za pojasnila na posebni telefonski številki - 051 255 133. Predstavniki inštituta bodo za morebitna vprašanja, opažanja in ostale informacije na voljo vsak delavnik med 9. in 13. uro.
V Ekosistemih zatrjujejo, da imajo vsa posebna dovoljenja
Po požaru v njihovem obratu v Zalogu pri Novem mestu pa se je sedaj z dodatnimi pojasnili odzvala tudi družba Ekosistemi. Ponovno so izpostavili, da imajo vsa potrebna dovoljenja za dejavnost v Zalogu in zavrnili očitke, da so upravljali z nevarnimi odpadki. Napovedali so sanacijo pogorišča in izvedbo vseh drugih nujnih sanacijskih ukrepov.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so se za dodatna pojasnila odločili, ker si ne želijo "medijske vojne zaradi velikega števila potvorjenih informacij, neresnic in laži ter senzacionalističnega poročanja". Po njihovem mnenju so bili nekateri mediji v dosedanjem poročanju namreč nekorektni.
V obratu, ki "ni deponija ali kot nekateri navajajo smetišče", letno proizvedejo okoli 40.000 ton alternativnih in različnih lesnih goriv, vse poslovanje pa poteka v skladu z veljavnimi predpisi in slovensko zakonodajo s tega področja, so navedli. Ponovno so izpostavili, da ima družba Ekosistemi vsa okoljska in obratovalna dovoljenja za poslovno dejavnost v Zalogu.
Zavrnili so očitke, da bi družba Ekosistemi na katerikoli lokaciji prevzemala ali na kakršenkoli način poslovala z nevarnimi odpadki. Taka namigovanja so v družbi označili za neutemeljena.
Napovedali so, da se bodo po koncu gašenja in kriminalistične preiskave kot družbeno odgovorno podjetje lotili sanacije pogorišča in izvajanja vseh drugih nujnih sanacijskih ukrepov.
V obratu je bila skladiščena lesna biomasa, odpadki po sortiranju in končni proizvodi različnih vrst trdih goriv. Natančne količine vseh v požaru uničenih odpadkov in končnih proizvodov bodo podali po opravljenem ogledu na lokaciji. So pa po navedbah podjetja skladiščene zaloge zadoščale za štiri do šesttedensko proizvodnjo goriv.
'Pogostost požarov v zadnjem obdobju zelo neobičajna in skrajno sumljiva'
"Po indicih in izjavah očividcev lahko upravičeno sklepamo, da vzrok požara vendarle ni samovžig skladiščenih materialov, saj naj bi istočasno zagorelo na več mestih hkrati na skrajnem robu zunanje parcele, ki meji z gozdom," so zapisali in dodali, da je takšna pogostost požarov v zadnjem obdobju zelo neobičajna in skrajno sumljiva.
Družba Ekosistemi je pred dvema letoma začela s 24-urnim varovanjem objekta. Dežurna služba je delovala v skladu s požarnim redom ter redno servisirala in posodabljala vso protipožarno opremo in gasilne naprave, so navedli.
Ko so v četrtek zaposleni direktorja družbe Gregorja Kovačiča obvestili o požaru, se je ta napotil na kraj dogodka in z zaposlenimi urejal vsa operativna vprašanja reševanja opreme, bil pa je tudi v telefonskem kontaktu z županom Straže Dušanom Krštincem, navaja sporočilo za javnost. V petek je bil po navedbah družbe v kontaktu tudi z vodjo intervencije, sodeloval pa je tudi z vsemi pristojnimi službami.
"Obžalujemo, da je prišlo do požara, za nastanek katerega nismo krivi," so še zapisali. Po navedbah družbe so imeli vso predpisano infrastrukturo, da ne bi prišlo do ekološke katastrofe ali onesnaženja podtalnice in zemljin. Kljub prošnji in uradni vlogi pa je bil po navedbah podjetja ustno zavrnjen priključek na javno kanalizacijsko omrežje oz. na čistilno napravo. Družba Ekosistemi je redni odvoz zbranih vod zato organizirala z zunanjim izvajalcem.
Na požarišču kriminalisti in forenziki
S preiskovanjem kraja požara pa so začeli kriminalisti, so potrdili na Policijski upravi Novo mesto. "Danes ogledna skupina Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto in forenziki Nacionalnega forenzičnega laboratorija pričenjajo z ogledom požarišča in nadaljujejo s kriminalistično preiskavo. Zaključka preiskave zaradi zahtevnosti primera časovno ne moremo napovedovati, bodo pa kriminalisti o svojih ugotovitvah seznanjali pristojno tožilstvo," je v ponedeljek povedala Alenka Drenik s Policijske uprave Novo mesto.
Ogled zaradi obsežnosti požara v minulih dneh namreč še ni bil mogoč, trajal pa naj bi več dni. Policija je sicer že na dan požara pričela z aktivnostmi. Zavarovali so kraj požara in omejili gibanje na tem območju. Pri izvajanju nujnih nalog so sodelovali z gasilci, reševalci in štabom civilne zaščite. Urejali so promet v neposredni okolici in omogočali delo drugim interventnim službam, so še zapisali novomeški policisti.
V Civilni iniciativi Zalog-Loke pa nameravajo vložiti tožbe tako proti lastniku, kot tudi proti lokalnim oblastem in državi, je za 24ur povedal predstavnik civilne iniciative Zalog-Loke Franc Plut. Ustanovili so tudi krizni štab, ki bo zadevo s tožbo vodil, v petek pa pripravlja protestni shod, na katerem bodo prebrali in podpisovali peticijo. Podpise bodo nato začeli zbirati tudi po vseh občinah v ožjem prizadetem območju, je poudaril Plut. Če ne bodo zadeve rešili na domačem terenu, so se pripravljeni obrniti tudi na Evropsko unijo, je dodal.
Gasili še tlečo maso iz plastičnih odpadkov lesnih sekancev
Gasilci so v nedeljo z gašenjem požara nadaljevali do poznega večera, saj je na kraju požara še vedno tlelo. Gasili so namreč tlečo maso iz plastičnih odpadkov in lesnih sekancev, jo premetavali in premeščali, je povedal direktor in poveljnik novomeškega gasilsko reševalnega centra Gregor Blažič.
Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje (URSZR) je v nedeljo dopoldne v gašenju sodelovalo 50 gasilcev iz PGD Vavta vas, Dolenja Straža, Dolenja Stara vas, Mokro Polje, Orehovica, Stara vas-Loka, Velika Strmica, Mokronog, Trebelno in GRC Novo mesto.
Popoldne je v akciji gašenja sodelovalo 35 gasilcev iz PGD Šmihel pri Novem mestu, Ždinja vas, Otočec, Kamence, Novo mesto, Stranska vas pri Novem mestu in GRC Novo mesto, so še dodali na URSZR.
Zaradi dima in plinov za krajši čas evakuirali več vaščanov
Na deponiji obrata družbe Ekosistemi v Zalogu pri Novem mestu je zagorelo v četrtek popoldne. Novomeški in okoliški gasilci so uspeli požar v večernih urah omejiti, od petka zjutraj pa nadaljujejo gašenje. Več vaščanov so zaradi dima in možne prisotnosti drugih nevarnih plinov evakuirali. Ti so se lahko v petek zvečer vrnili na domov.
Civilna iniciativa, ki se je že v preteklosti borila, da bi se obrat Ekosistemov v Novem mestu zaprl, zopet glasno poziva, da tovrstnega obrata na tej lokaciji ne bi bilo več.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.